Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Soutěživost na pracovišti: Je opravdu tak výhodná?

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

29.10.2019 | Finance

Jak dobrá je soutěživost na pracovišti? Na tuto otázku zní jasná odpověď: vůbec. Soutěživost totiž vyvolává v kolezích potřebu chovat se velmi neeticky. Vyplývá to z psychologických experimentů provedených na univerzitě v Bonnu. Ženy přitom dokážou daleko lépe odhadnout míru sabotáže ze strany kolegů a samy je tak potápějí méně. Muži jsou v tomto extrémní. V konkurenčním boji se snaží kolegy vždy sabotovat jen proto, že mají strach, aby se jim to nestalo taky. Bohužel výsledkem je, že je velmi často povýšen neschopný muž, který umí mistrně potápět druhé.

Muži versus ženy

„Muži podvědomě přeceňují rizika toho, co se stane jim samotným, zatímco ženy dokážou riziko odhadnout mnohem přesněji,“ tvrdí psychologové z Bonnské univerzity.

Z experimentů dále vyplývá, že ženy a muži jsou stejně schopní v soutěži uspět. Jejich kompetence a vědomosti se neliší podle pohlaví. Ale muži potápějí kolegy mnohem více než ženy, protože nedokážou odhadnout možná rizika. Jednají preventivně velmi neeticky, aby si zajistili vítězství. Ženy se sice neetického chování dopouštějí také, ale lépe odhadují míru rizika.

Soutěživost rovná se sabotáž

„Chtěli jsme jasně poukázat na rozdíly mezi pohlavími v neetickém chování, jako je například sabotáž, a pochopit neviditelné mechanismy s cílem vytvořit protiopatření v dlouhodobém měřítku,“ tvrdí doktor Simon Dato z Bonnské univerzity.

„Všechny aktivity k omezení výkonu druhých lze považovat za sabotáž. Z toho důvodu muži vyhrávají častěji, ačkoli dosáhnou úplně stejného výkonu jako ženy. Muži totiž častěji použijí sabotáž, aby protivníky zlikvidovali. Ženy a muži nemají odlišné morální hodnoty, ale muži vnímají své prostředí jako mnohem soutěživější,“ tvrdí profesorka Petra Niekenová z Technologického institutu v Karlsruhe, která na výzkumu spolupracovala.

Narcisové stoupají po kariérních schodech rychleji

Zapečené brambory

Zapečené brambory

8 hlasů
1h a 15min 489 kJ 85 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Brambory zapečené se sýrovou omáčkou

8 hlasů
50min 523kJ 70 Kč

Rychlý a bezmasý oběd.

Květákový salát

8 hlasů
1h a 25min 233kJ 60 Kč

Salát z marinovaného květáku.

Poradny

Podal jsem pozdě žádost o ošetřovné, co mám dělat?

Dobrý den,podle výzvy zveřejěné na webových stránkách MPO bylo možné žádosti o ošetřovné za měsíc... Více

Musím být kvůli příspěvku na bydlení v evidenci ZP?

Dobrý den,evidence na úřadě práce není podmínkou výplaty příspěveku na bydlení, evidence na ÚP s ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vše, co tento týden učiníte, uděláte ve prospěch svých blízkých. Zapomenete na vlastní sobecké zájmy a budete se snažit, aby se lidé, kteří jsou pro vás důležití, měli co nejlépe. A podaří se vám to. Buďte si jistí, že se...

Více