Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Čechům ročně chodí miliony podvodných e-mailů, nejčastěji z Číny a Afriky

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

19. 10. 2019 | Finance

Do českých e-mailových schránek ročně míří několik milionů podvodných e-mailů, tisíce z nich jsou úspěšné a poškodí své oběti. Česká republika kvůli phishingu podle odhadů odborníků z Digitální pevnosti ročně přijde o desítky milionů korun, největší dopad na oběti mají přitom útoky na osamělé ženy s příslibem společné budoucnosti. Útoky do Česka nejčastěji míří z Afriky a Číny.

Podvodný e-mail neboli phishing je druh spamu, který se z adresátů snaží získat osobní údaje, jako je například heslo k internetovému bankovnictví, nebo je navádí na škodlivé webové odkazy. Čechům podle odhadů odborníků na kyberbezpečnost denně do schránek přichází desetitisíce podvodných e-mailů. „Díky antispamovým filtrům se k uživatelům dostane jen zlomek odeslaných podvodných e-mailů, i tak jde ale o velmi vysoká čísla. Úspěšné jsou v Česku tisíce případů útoků za rok, oficiální statistiky ale neexistují, protože oběti často úspěšný útok nepoznají, nebo se ho stydí nahlásit,“ říká Pavel Řezníček, expert vzdělávacího projektu Digitální pevnost.

Nejšastěji se vydávají za oficiální instituce

Útočníci se v podvodných e-mailech často vydávají za oficiální instituce, například banku, finanční úřad, poštu nebo loterijní společnost. Česká spořitelna minulý týden varovala před e-mailem, který jejím jménem žádal příjemce o obnovení přihlašovacích údajů. „Setkáváme se s čím dál propracovanějšími podvody. I e-maily ze zahraničí už jsou dnes často psány velmi dobrou češtinou a na první pohled vypadají důvěryhodně. Varovným signálem může být jen podivná adresa odesílatele nebo podezřelá příloha,“ upozorňuje Pavel Řezníček.

Pozor na sociální sítě

Odborníci v posledních letech evidují vyšší výskyt podvodů na sociálních sítích, které častěji slouží k cíleným útokům na předem vybrané oběti. Policie nedávno informovala o případu ženy z Hradce Králové, která podvodníkovi vydávajícího se za námořního inženýra poslala 1,3 milionu korun. „Tento typ útoku patří mezi digitální hrozby s největším dopadem na oběti, a to jak finančním, tak psychologickým. Bohužel proti němu neexistuje technická obrana, rozhodujícím faktorem je důvěřivost uživatelů, která často přetrvává i po odhalení podvodu. Ze zkušeností víme, že útočník obvykle není osamocený, jde o sofistikovaně organizované mezinárodní skupiny,“ říká Pavel Řezníček.

Můžete přijít i o milióny

Češi kvůli phishingu přijdou odhadem o desítky milionů korun. Útoky do České republiky podle dat směřují z Afriky a Číny, a to kvůli složité právní vymahatelnosti. Odhalení skutečného původu útoku je velmi problematické a povede se to jen ve zlomku případů.

A jak se bránit proti phishingu ?

 • Neotevírejte e-maily, které mají předmět psaný lámanou češtinou.
 • Nikdy nikam nezadávejte údaje k vašemu internetovému bankovnictví, banky to e-mailem po klientech nevyžadují.
 • K registracím při nákupech na internetu používejte speciálně založený e-mail.
 • Neklikejte na žádné odkazy v e-mailech – pokud nejde o prověřené odesílatele, které znáte.
 • Neotevírejte přílohy mailů, pokud si nejste jistí jejich obsahem.
 • Používejte e-mail na známých službách, které mají pokročilý stupeň ochrany před phishingem.
 • Nevěřte tomu, že jste něco vyhráli, pokud jste se žádné soutěže neúčastnili.
 • Pokud si nejste jisti pravostí e-mailu, zeptejte se někoho známého, kdo rozumí technologiím (e-mail ale nepřeposílejte, vyfoťte ho například telefonem).
 • Nikdy neposílejte cizím lidem peníze, ani po předchozí konverzaci. Pokud vám vyhrožují, kontaktujte Policii ČR.
 • Nainstalujte si dobrý antivirový program do počítače i telefonu a pravidelně ho aktualizujte.

Obchodní strategie: Časově omezené výhodné nabídky nefungují

Dýňová polévka s pažitkou

Dýňová polévka s pažitkou

11 hlasů
50min 238 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Žampiónový salát

8 hlasů
40min 542kJ 158 Kč

Rychlý salát z žampiónů a celeru s restovaným lososem.

Polévka z cuket

13 hlasů
50min 187kJ 70 Kč

Cuketová polévka s řapíkatým celerem.

Poradny

Ovlivní nemocenská výši peněžité pomoci v mateřství?

Dobrý den,na mateřskou dovolenou nastuujete v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před stano... Více

Jak posuzuje ÚP při žádosti o dávky příjmy na účtu?

Dobrý den,při žádosti o dávky pomoci v hmotné nouzi je zapotřebí doložit prohlášení o celkových m... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více