Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Proč si dát v práci pravidelnou 5minutovou přestávku?

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

11. 1. 2017 | Finance

Každou hodinu by se všichni lidé pracující v kancelářích či jiném sedavém zaměstnání měli zvednout a pět minut pohybovat. Výrazně se tím u nich zvýší energie v těle, zlepší nálada i zdravotní stav. A dotyčný je také mnohem produktivnější. Pět minut fyzické aktivity každou hodinu také výrazně oslabí chuť se přejídat a pořád něco zobat.

Tyto drobné pauzy vyplněné fyzickou aktivitou mají přitom vliv na celodenní náladu a množství energie v těle. Nejenže má člověk více sil a lepší náladu v práci, ale také po příchodu domů, kde pak tolik netrpí potřebou přejídat se.

„Lidé pracující v kancelářích jsou nejnáchylnější k příliš dlouhému a nepřerušovanému sezení. Ví se, že takový životní styl má zhoubný vliv na jejich zdraví,“ tvrdí autoři z Colorada.

„Celkově vzato však krátké vlny fyzické aktivity vedly k dlouhodobému zlepšení po celý den, zatímco jednorázová pohybová aktivita po ránu takový vliv neměla,“ tvrdí doktor Jack Groppel z University of Colorado s tím, že je lepší během dne několikrát na pět minut přestat pracovat a intenzivně se fyzicky pohybovat než se pohybovat delší dobu třeba ráno či večer a přes den jen sedět.

Na co pamatovat?

Že sedavý způsob zaměstnání není našemu tělu prospěšný, víme již delší dobu. Co dělat, abychom jeho škodlivý vliv na naše zdraví co nejvíce eliminovali?

1. Vylaďte postavení monitoru

Většina z nás v práci sedí a pracuje na počítači. A tak je velmi důležité mít správně nastavenou pozici monitoru. Neměli bychom k němu ani vzhlížet, ani se k němu sklánět – to totiž může vyústit v nepříjemné bolesti páteře. Obecně platí, že horní okraj monitoru by měl být přibližně ve výši našich očí.

2. Dodržujte pitný režim

Zabráni do práce často zapomínáme doplňovat tělu tekutiny. A to je chyba. Nejenže je hydratace důležitá pro správné fungování organismu (ale také udržení ideální hmotnosti), zaručí vám také pravidelné přestávky v práci – například když si jdete uvařit čaj, nalít vodu, ale také když si jdete odskočit. Tím vám pití zajistí, že nebudete celý den jen a jen sedět.

3. Zapomeňte na výtahy

Pokud pracujete ve vyšších patrech, je to dobrá zpráva – máte o nějaký ten pohyb postaráno. Tedy za předpokladu, že se vzdáte jízdy výtahem. A to byste měli.

4. Malá rozcvička

Nikdo po vás nemůže chtít, abyste si z chodby před kanceláří udělali běžeckou dráhu nebo v zasedačce 10 minut dělali sklapovačky. Ale to neznamená, že si nějaký ten malý pohyb nemůžete dopřát – přímo u stolu! Zkuste třeba natáhnout pod stolem nohy a zvedat je až k desce stolu, případně je chvilku držte ve vodorovné pozici. Posílíte nejen nohy, ale i břišní svaly. A nikdo si ničeho nevšimne!

5. Mrkejte

Ano, čtete dobře. Koukání do počítače snižuje frekvenci mrkání, což způsobuje vysychání očí a jejich podráždění. Proto byste se měli soustředit na to, abyste opravdu mrkali. Což se bohužel provádí o něco hůře, když se zaberete do práce. Proto zkuste dodržovat následující pravidlo – každých 20 minut na 20 vteřin odtrhněte oči od obrazovky a zadívejte se na nějaký vzdálený předmět (případně se koukněte z okna, pokud máte to štěstí, že je poblíž).

Mají atraktivní lidé opravdu vyšší platy?

Plněné letní tortilly

Plněné letní tortilly

12 hlasů
15min 1102 kJ 116 Kč

Nejčtenější články

Horoskop na týden od 20. do 26. února 2017 od naší astroložky Anny!

Horoskop na týden od 20. do 26. února 2017 od n...

Běhejte i v zimě. Pozor na přípravu

Běhejte i v zimě. Pozor na přípravu

Testováno na tátovi: Sněhuláček

Testováno na tátovi: Sněhuláček

Pracovní pohovor: Kdy je lhaní povoleno?

Pracovní pohovor: Kdy je lhaní povoleno?

Děti v posteli rodičů. Ano, či ne?

Děti v posteli rodičů. Ano, či ne?

Rozeznají psi hodného a zlého člověka?

Rozeznají psi hodného a zlého člověka?

Tip na večeři

Brambory zapečené se sýrem

19 hlasů
45min 429kJ 95 Kč

Brambory se dají zapékat různě, toto je také velmi chu...

Vepřové maso s fazolkami

10 hlasů
45min 472kJ 115 Kč

Recept na dietní přípravu masa a zelených fazolek.

Poradny

Může manžel žádat o PPM a současně pracovat?

Dobrý den, pokud byste otěhotněla v novém zaměstnání ve zkušební době, záleželo by na tom, zda b... Více

Když přijdu o zaměstnání, budu mít nárok na PPM a RP?

Dobrý den, Moniko, pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Přátelé vám velice pomohou v dosažení cílů. Nebojte se jejich nabídek využít. Možná budete mít pocit, že nechcete své kamarády využívat. Ale copak byste vy sami příteli s radostí nepomohli? Zkuste se proto oprostit od zbytečné hrdosti a je&sc...

Více