Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Chcete ušetřit za jídlo? Inspirujte se u svých babiček

Miluje dobré jídlo a svého kocourka. Nesnáší reklamy na zázračné hubnoucí přípravky. Ráda zútulňuje svůj byteček.

Zobrazit další články autorky

17. 2. 2017 | Finance

Většina našich babiček neměla peněz nazbyt. A přesto se jim podařilo vyjít! To my máme v porovnání s nimi mnohem větší příjmy. A ne vždy se nám tak docela podaří být před výplatou ve finanční pohodě. Jak to ty moudré ženy dělaly?

Jistě, mnohé z nich neměly tak vysoké životní náklady, jaké máme dnes, ale i tak měly v rukávu pár triků, díky nimž rodinný rozpočet nepraskal ve švech. A co víc, můžeme se jimi inspirovat i my!

Masové dny

Naše babičky si rozhodně nedopřávaly maso k obědu či k večeři každý den. Kdepak! To byla spíše vzácnost. Uměly ale skvěle zužitkovat jiné, mnohem levnější suroviny, například luštěniny či brambory, byly přebornice v úžasných a levných polévkách… Zkrátka dokázaly se základními ingrediencemi vykouzlit oběd za pár korun. Kdepak maso 5krát do týdne.

Domácí večeře

Pokud ještě máte tu možnost, zkuste se své babičky optat, jak často sama nebo s dědečkem chodívala do restaurací apod. Vsadíme se, že maximálně párkrát do roka. Naše babičky totiž večeřely doma. A to je vždy mnohem levnější (a mnohdy také zdravější – taková čočka je z hlediska výživy několikanásobně prospěšnější než například smažená věc z fast foodu…o ceně ani nemluvě).

Inventury a zásoby

Určitě i vy pamatujete, kolik zásob mouky, rýže, těstovin nebo luštěnin se ve spíži u vaší babičky vždy nacházelo. A co víc, tyto moudré ženy vždy přesně věděly, kolik čeho ještě mají! Nikdy se jim nestalo, že by uprostřed vaření zjistily, že jim chybí nějaká ingredience. To proto, že měly dokonalý přehled o tom, jakými zásobami jejich spižírna vládne. Základní a trvanlivé suroviny nakupovaly ve velkém, ale za levný peníz. Nemusely tak utrácet horentní sumy jen proto, že něco nutně potřebují.

Nejlepší obchod

Ušklíbáte se nad staršími lidmi, kteří pročítají letáky? Pak byste se nad sebou měli zamyslet. Oni totiž nejenže nejspíš nemají peněz nazbyt (což se velmi snadno může stát i vám), ale navíc mají dokonalý přehled o tom, kde nejvíce ušetří. Což se při napjatém rozpočtu víc než hodí. Nakupovat věci ve slevách rozhodně není nic, za co by se měl člověk stydět! Občas byste se spíš měli inspirovat.

Vlastní produkce

Pokud žijete v paneláku někde ve městě, máte nejspíš situaci o něco složitější než ti, kteří bydlí na venkově a mají zahradu, ale i tak vězte, že se dají některé suroviny pěstovat i doma! Nemusíte utrácet za bylinky – na parapetu v květináči je budete mít neustále po ruce. Máte-li balkón, vyměňte okrasné rostliny za ty plodící – rajčata, papriky, borůvky, jahody a spousta dalších plodin se prodává i v „truhlíkové“ verzi. A třeba by vám kolegyně v práci, která bydlí v domečku se zahrádkou, „pronajala“ jeden nevyužívaný záhonek. Zkrátka zkuste být alespoň občas méně závislí na supermarketech!

Skvělé zbytky

Neustále čteme o tom, jak strašně plýtváme potravinami. A to je něco, o čem by se našim babičkám ani nezdálo – ony by nikdy žádnou potravinu nevyhodily (tedy pokud už by nebyla zkažená). Nakupovaly jen tolik, kolik věděly, že spotřebují, a když něco zbylo, bylo o jídlo na další den postaráno. Kdepak plýtvat jídlem! Vždyť například zbylá rýže nebo brambory (ale i maso) se dají zužitkovat na tolik způsobů!

Nejčastější chyby při shánění práce

Kuřecí plátek s gorgonzolou

Kuřecí plátek s gorgonzolou

7 hlasů
30min 1148 kJ 85 Kč

Nejčtenější články

TESTOVÁNÍ: Unikátní celozrnné lupínky Semix pro zdravá a šťastná rána

TESTOVÁNÍ: Unikátní celozrnné lupínky Semix pro...

TESTOVÁNÍ: Podlaha jako nová díky mopu Easy Wring Ultramat od Viledy

TESTOVÁNÍ: Podlaha jako nová díky mopu Easy Wri...

VIDEOTESTOVÁNÍ: Revoluční parní pračka LG

VIDEOTESTOVÁNÍ: Revoluční parní pračka LG

Zvyky, kterými nevědomky porušujeme pravidla slušného chování

Zvyky, kterými nevědomky porušujeme pravidla sl...

Senior v domácnosti: Zaměřte se na koberce i dostatek světla

Senior v domácnosti: Zaměřte se na koberce i do...

Chcete ušetřit? Právě teď je nejlepší čas nakoupit zimní bundy a boty

Chcete ušetřit? Právě teď je nejlepší čas nakou...

Tip na oběd

Kopřivový salát s mladou mrkví

7 hlasů
20min 210kJ 45 Kč

Jarní salát plný vitamínů.

Bramborák v pekáči

15 hlasů
1h a 5min 399kJ 60 Kč

Ideální pro ty, kdo neradi smaží jeden bramborák po dr...

Poradny

Až budu mít mateřskou, dostanu příspěvek na bydlení?

Dobrý den, nárok na příspěvek na bydlení máte tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, v... Více

Když dám výpověď, jak to bude s další mateřskou?

Dobrý den, pro nárok na mateřskou je zapotřebí splnit zejména dvě podmínky: být během uplynulých... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

S přáteli svého nového partnera si budete výborně rozumět. A to se cení! Ať se vám to líbí či ne, kamarádí hluboce ovlivňují každého člověka. Fakt, že s těmi partnerovými vycházíte, je velká výhoda. Nebojte se dopřát sv&e...

Více