Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Chudoba je začarovaný kruh. Jak se vyhnout dluhové pasti

12.04.2019 | Finance

Chudoba je začarovaný kruh a dostat se z ní je velmi těžké. Tvrdí to tým ekonomů ze Singapuru a USA. Těm se totiž podařilo zjistit, že do dluhů člověka nepřivede nutně špatné finanční rozhodování, ale dluhy negativně ovlivňují rozhodování ve finančních otázkách. A když se člověku náhle podaří dluhy splatit, začne se rozhodovat lépe. Ale i velmi inteligentní a motivovaní lidé, kteří se do dluhů dostali kvůli cizímu zavinění, mají problém se z chudoby vyhrabat, protože stres vyvolaný dluhem příliš negativně ovlivňuje jejich myšlení a rozhodování.

Vědci ze Singapuru a USA to prokázali v experimentálním výzkumu i v analýze případových studií.

Z experimentu vyplývá, že náhlé splacení dluhu – v pokusu byl osobám darována vyšší suma peněz – vede k okamžitému zlepšení rozhodování ve finančních otázkách. A čím větší část dluhu je splacena, tím lépe se pak člověk rozhoduje. Souvisí to s tím, že splacení dluhu je provázeno velkým zmírněním psychologického stresu. Naopak s rostoucími dluhy se lidé rozhodují stále hůře, právě proto, že jsou pod stále větším tlakem. Je to tedy začarovaný kruh vedoucí k prohlubování chudoby.

„Tyto objevy dost podrývají dosavadní mínění většiny lidí i odborníků, že chudí lidé mají dluhy proto, že selhali osobně. Náš výzkum dokazuje, že dluhy ovlivňují psychologii člověka a jeho rozhodování tak mocně, že může být i pro velmi motivované a talentované jedince velmi těžké dostat se z chudoby,“ míní doktor Ong Qiyan z Národní univerzity v Singapuru.

Vyhněte se pasti

Na počátku dluhové pasti přitom často bývá původně nízký dluh, který ovšem neřešením roste na poplatcích a sankcích za nesplácení. Jak se takové situaci od počátku vyhnout? V principu nezáleží, zda máte na výplatní pásce pěticifernou nebo šesticifernou sumu peněz, důležité je umět s penězi vyjít a nastolit balanc mezi příjmy a výdaji. Pokud naše pravidelné i spontánní úhrady převýší to, co si každý měsíc vyděláme, je to špatně bez ohledu na to, zda vyděláme deset tisíc nebo sto.

Zhodnoťte svou finanční situaci realisticky a kriticky, přísnému drobnohledu podrobte i spontánní výdaje za drobnosti „pro radost“. Pokud máte rodinu, je důležité, aby všichni členové táhli takzvaně za jeden provaz a drželi se nastavených pravidel. Zvlášť důležité je vést ke správnému hospodaření s penězi vaše děti, aby z nich jednou vyrostli finančně gramotní jedinci, kteří se umějí o sebe postarat bez rizikových půjček a předlužení. Aby z vás byli efektivní hospodáři, musíte být dobře obeznámeni s výchozím stavem. Po dobu několika měsíců si zkuste vést detailní finanční bilanci, kde podchytíte i tak drobné výdaje, jako je káva do kelímku cestou do práce.

Po světě běhá řada rádoby solidních finančních poradců, kteří jsou živi z vaší nevědomosti a neinformovanosti. Dejte si pozor zvláště na ty, kteří budou slibovat až podezřele snadný přístup k vysokým sumám peněz, aniž by o vás, vašich financích a plánech cokoli věděli. Takovým se vyhněte obloukem a raději jednejte jen s důvěryhodnými finančními institucemi.

Jak si v práci uchovat bdělost a podávat lepší výkon

Kuřecí stehna na petrželce

Kuřecí stehna na petrželce

16 hlasů
55min 857 kJ 89 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Pikantní fazolový pekáček

40 hlasů
1h a 45min 738kJ 180 Kč

Pikantní fazole z trouby.

Kuře se ciderem

10 hlasů
1h a 20min 423kJ 170 Kč

Pečené kuře s lahodnou omáčkou.

Poradny

Jak vyplnit příjmy do žádosti o příspěvek na bydlení?

Dobrý den, na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu nebo dom... Více

Může být dcera v DPN stále OSVČ s vedlejší činností?

Dobrý den,pokud Vaše dcera pobírá nemocenské z důvodu těhotenství a porodu a tato dávka jí náleží... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Do velikonočního týdne si ještě ponesete nějakou tu únavu z týdne právě skončeného. V žádném případě ji ale neignorujte, naslouchejte více svému tělu a ve volných chvílích mu dopřejte alespoň nějaký odpočinek. Ne že byste k němu měli b...

Více