Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Chudoba je začarovaný kruh. Jak se vyhnout dluhové pasti

12. 4. 2019 | Finance

Chudoba je začarovaný kruh a dostat se z ní je velmi těžké. Tvrdí to tým ekonomů ze Singapuru a USA. Těm se totiž podařilo zjistit, že do dluhů člověka nepřivede nutně špatné finanční rozhodování, ale dluhy negativně ovlivňují rozhodování ve finančních otázkách. A když se člověku náhle podaří dluhy splatit, začne se rozhodovat lépe. Ale i velmi inteligentní a motivovaní lidé, kteří se do dluhů dostali kvůli cizímu zavinění, mají problém se z chudoby vyhrabat, protože stres vyvolaný dluhem příliš negativně ovlivňuje jejich myšlení a rozhodování.

Vědci ze Singapuru a USA to prokázali v experimentálním výzkumu i v analýze případových studií.

Z experimentu vyplývá, že náhlé splacení dluhu – v pokusu byl osobám darována vyšší suma peněz – vede k okamžitému zlepšení rozhodování ve finančních otázkách. A čím větší část dluhu je splacena, tím lépe se pak člověk rozhoduje. Souvisí to s tím, že splacení dluhu je provázeno velkým zmírněním psychologického stresu. Naopak s rostoucími dluhy se lidé rozhodují stále hůře, právě proto, že jsou pod stále větším tlakem. Je to tedy začarovaný kruh vedoucí k prohlubování chudoby.

„Tyto objevy dost podrývají dosavadní mínění většiny lidí i odborníků, že chudí lidé mají dluhy proto, že selhali osobně. Náš výzkum dokazuje, že dluhy ovlivňují psychologii člověka a jeho rozhodování tak mocně, že může být i pro velmi motivované a talentované jedince velmi těžké dostat se z chudoby,“ míní doktor Ong Qiyan z Národní univerzity v Singapuru.

Vyhněte se pasti

Na počátku dluhové pasti přitom často bývá původně nízký dluh, který ovšem neřešením roste na poplatcích a sankcích za nesplácení. Jak se takové situaci od počátku vyhnout? V principu nezáleží, zda máte na výplatní pásce pěticifernou nebo šesticifernou sumu peněz, důležité je umět s penězi vyjít a nastolit balanc mezi příjmy a výdaji. Pokud naše pravidelné i spontánní úhrady převýší to, co si každý měsíc vyděláme, je to špatně bez ohledu na to, zda vyděláme deset tisíc nebo sto.

Zhodnoťte svou finanční situaci realisticky a kriticky, přísnému drobnohledu podrobte i spontánní výdaje za drobnosti „pro radost“. Pokud máte rodinu, je důležité, aby všichni členové táhli takzvaně za jeden provaz a drželi se nastavených pravidel. Zvlášť důležité je vést ke správnému hospodaření s penězi vaše děti, aby z nich jednou vyrostli finančně gramotní jedinci, kteří se umějí o sebe postarat bez rizikových půjček a předlužení. Aby z vás byli efektivní hospodáři, musíte být dobře obeznámeni s výchozím stavem. Po dobu několika měsíců si zkuste vést detailní finanční bilanci, kde podchytíte i tak drobné výdaje, jako je káva do kelímku cestou do práce.

Po světě běhá řada rádoby solidních finančních poradců, kteří jsou živi z vaší nevědomosti a neinformovanosti. Dejte si pozor zvláště na ty, kteří budou slibovat až podezřele snadný přístup k vysokým sumám peněz, aniž by o vás, vašich financích a plánech cokoli věděli. Takovým se vyhněte obloukem a raději jednejte jen s důvěryhodnými finančními institucemi.

Rezervace domu nebo bytu: Na co si dát ve smlouvě pozor

Karbanátky s červenou řepou

Karbanátky s červenou řepou

24 hlasů
55min 911 kJ 120 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Brokolice se sýrovou omáčkou

15 hlasů
35min 275kJ 65 Kč

Jednoduchý recept na přípravu brokolice se sýrovou omá...

Zapečené ravioli

14 hlasů
35min 1415kJ 105 Kč

Zapečené plněné ravioli z italské kuchyně.

Poradny

Musí mi po RD držet v práci stejné místo?

Dobrý den, Marcelo,k odpovědím na Vaše otázky: 1. Zamětnavatel Vám po návratu z rodičovské dovole... Více

Mohu začít podnikat během mateřské dovolené?

Dobrý den,pokud chcete s podnikáním teprve začít, můžete klidně začít podnikat už během mateřské ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Berany čeká takový poklidný letní týden. Ne že by na vás hvězdy nechystaly nějaký ten stres (především se to týká práce – občas rádi necháváte věci na poslední chvíli, ovšem tím ubližujete nejen sami sobě, al...

Více