Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Nakupujete s mobilem v ruce? Utratíte mnohem víc

11. 6. 2019 | Finance

Chytré telefony přirostly k rukám a oči k jejich displejům u řady lidí tak, že už do nich nedokážou necivět ani při nakupování potravin či potřeb do domácnosti. Jenže! Kdo vyrazí na nákup s mobilem v ruce, škodí vlastnímu rozpočtu. Podle sociálních psychologů ze Švédska a Anglie totiž člověk, který nakupuje s chytrým telefonem v ruce, utratí o jednačtyřicet procent víc.

Radost z toho musejí mít obchodníci, kteří se však původně obávali opaku. Tedy že mobil rozptyluje od zboží a nakupující utratí méně. Opak je pravdou. Pro domácí rozpočet to pozitivní zpráva není. Moderní technologie totiž způsobuje zbytečné utrácení za věci, které potřeba nejsou.

Drahé brouzdání

„Pozornost strhující zařízení nejen podporuje k nákupu zbytečností, ale také k brouzdání mezi větším počtem regálů, kam by člověk jinak vůbec nezamířil, takže nakonec projde více výrobků a utratí o jednačtyřicet procent více,“ tvrdí autoři z University of Bath.

Ti spolupracovali s odborníky ze Švédska. Skupince 294 osob ve věku osmnáct až třiasedmdesát let nasadili na hlavu přístroj mapující pohyb očí a poslali je nakupovat do různých supermarketů. Někteří vyrazili s mobilem v ruce, jiní ho museli nechat doma.

Dobrá zpráva pro obchodníky

Osoby, které nakupovaly s chytrým telefonem v ruce, prošly více zboží a utratily v průměru o jednačtyřicet procent více, i když šlo o shodný typ nákupu – potraviny a věci běžné potřeby do domácnosti.

„Obchodníci se obávali, že když nakupující chodí mezi regály s mobilem v ruce, odpoutává je to od utrácení peněz, takže nás dost překvapilo, že jsme vlastně prokázali opak,“ dodává jeden z autorů experimentálního výzkumu doktor Carl-Philip Ahlbom z University of Bath.

Nebaví vás nosit peněženku? Nechte se očipovat

Vepřové výpečky

Vepřové výpečky

12 hlasů
3h a 20min 677 kJ 99 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Jarní kuře

35 hlasů
35min 393kJ 132 Kč

Jarní kuře je pokrm plný barev a chutí, přesně jako ja...

Krůtí guláš s kapustou

13 hlasů
1h a 15min 357kJ 170 Kč

Rychlá a velmi chutná variace krůtího guláše.

Poradny

Z čeho se počítá PPM po dlouhodobé nemocenské?

Dobrý den,ve Vašem případě by se peněžitá pomoc v mateřství (PPM neboli mateřská) měla vypočítáva... Více

Jsem v PN, kdy se evidovat na úřadě práce?

Dobrý den,v době pracovní neschopnosti se nemůžete stát uchazečem o zaměstnání, tudíž se nemůžete... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Úsilí o zvládnutí všech vašich pracovních závazků a zároveň jejich vyvážení s vašimi osobními předsevzetími bude tento týden u Beranů dominovat. Snažte se proto nebrat si toho více, než bude nezbytně nutné. A nebojte se někter&e...

Více