Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Nakupujete s mobilem v ruce? Utratíte mnohem víc

11. 6. 2019 | Finance

Chytré telefony přirostly k rukám a oči k jejich displejům u řady lidí tak, že už do nich nedokážou necivět ani při nakupování potravin či potřeb do domácnosti. Jenže! Kdo vyrazí na nákup s mobilem v ruce, škodí vlastnímu rozpočtu. Podle sociálních psychologů ze Švédska a Anglie totiž člověk, který nakupuje s chytrým telefonem v ruce, utratí o jednačtyřicet procent víc.

Radost z toho musejí mít obchodníci, kteří se však původně obávali opaku. Tedy že mobil rozptyluje od zboží a nakupující utratí méně. Opak je pravdou. Pro domácí rozpočet to pozitivní zpráva není. Moderní technologie totiž způsobuje zbytečné utrácení za věci, které potřeba nejsou.

Drahé brouzdání

„Pozornost strhující zařízení nejen podporuje k nákupu zbytečností, ale také k brouzdání mezi větším počtem regálů, kam by člověk jinak vůbec nezamířil, takže nakonec projde více výrobků a utratí o jednačtyřicet procent více,“ tvrdí autoři z University of Bath.

Ti spolupracovali s odborníky ze Švédska. Skupince 294 osob ve věku osmnáct až třiasedmdesát let nasadili na hlavu přístroj mapující pohyb očí a poslali je nakupovat do různých supermarketů. Někteří vyrazili s mobilem v ruce, jiní ho museli nechat doma.

Dobrá zpráva pro obchodníky

Osoby, které nakupovaly s chytrým telefonem v ruce, prošly více zboží a utratily v průměru o jednačtyřicet procent více, i když šlo o shodný typ nákupu – potraviny a věci běžné potřeby do domácnosti.

„Obchodníci se obávali, že když nakupující chodí mezi regály s mobilem v ruce, odpoutává je to od utrácení peněz, takže nás dost překvapilo, že jsme vlastně prokázali opak,“ dodává jeden z autorů experimentálního výzkumu doktor Carl-Philip Ahlbom z University of Bath.

Zbytečné příčiny nezdravého zadlužení

Rychlý kuřecí salát

Rychlý kuřecí salát

9 hlasů
20min 985 kJ 60 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Hovězí s chřestem

13 hlasů
35min 620kJ 162 Kč

Chutná hovězí svíčková s chřestem.

Květákový vrstvený salát

14 hlasů
30min 333kJ 65 Kč

Dobrota pro ty, co mají rádi míchané věci. Vychlazený ...

Poradny

Jsem na ÚP po výpovědi a čekám dítě, dostanu PPM?

Pěkný den i Vám, Lucie,pro nárok na peněžitrou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotř... Více

Jaké jsou problémové aspekty PPM?

Dobrý den,odpověď na totu otázku bohužel výrazně přesahuje možnosti této poradny, ale pokusím se ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Sotva jste si stačili o víkendu trochu odpočinout (i když to byl odpočinek docela aktivní), už se na vás valí další nápor úkolů v práci (pozor, některé budou celkem nečekané a poprat se s nimi vám seber poměrně dost energie, kterou poslední dobou zrovna ne...

Více