Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Přehled, jak splácet úvěry v době koronaviru

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

20. 4. 2020 | Finance

Máte stále na splátky všech svých půjček? A budete mít i v příštích měsících? Jak si v době koronavirové pandemie počít, pokud máte dluhy a snížil se váš příjem? Máme pro vás jednoduchý přehled, jak se z celé situace nezbláznit a přečkat toto náročné období i po finanční stránce.

Nepropadejte panice, ale jednejte včas

Jen během uplynulého měsíce přišly tisíce domácností o značnou část svých příjmů. A útlum ekonomiky pocítíme všichni. Pokud nemáte dokonalý přehled o tom, kolik měsíčně splácíte, je nejvyšší čas jej udělat. Započtěte všechny hypotéky, leasingy, splátkové nákupy i kreditní karty. A hledejte způsoby, jak splátky snížit tak, aby pro vás byly únosné i do budoucna.

Využijte pomoc od bank

Mnohé velké banky se kvůli pandemii rozhodly svým klientům pomoct a poskytují výrazné úlevy. Zjistěte si, jestli se to týká i vašich dluhů. „Jde nám o to, aby lidé měli peníze na základní živobytí. Proto umožňujeme zmrazení hypotéky až na 6 měsíců. Během té doby neplatí žádné poplatky ani úroky. Prostě počkáme, až překonají nejobtížnější období, a pak se společně ke splátkovému kalendáři vrátíme,“ vysvětluje Filip Belant z České spořitelny.

Zjednodušujte, jak to jde

Většina lidí má více půjček najednou. Podle odborníků je ale výhodnější sloučit všechny do jedné. Vaše finanční situace se tím ohromně zpřehlední, odpadne povinnost platit různé splátky různým institucím v různých termínech. A navíc budete mít v případě potíží proti sobě spolehlivého partnera, kterému můžete věřit. „Sloučení úvěrů se jmenuje konsolidace a vypadá to tak, že jedna banka, kterou si vyberete, spojí všechny vaše dluhy do jednoho. Vy pak máte jen jeden splátkový kalendář, jedny férové podmínky a jen jednoho partnera, s nímž v případě potíží komunikujete. Je to přehledné, jednoduché a výrazně bezpečnější. Navíc můžete ušetřit na splátkách,“ radí Filip Belant s tím, že právě největší česká banka v případě pravidelného splácení odpustí klientům až 15 měsíčních splátek.

Pozor na podvodníky

Více než kdy jindy platí, že je potřeba prověřovat instituce, od kterých si půjčíte peníze. Současné krize využije mnoho společností. Budou nabízet velice rychlé, ale zároveň velice rizikové půjčky. Nenechte se natlačit do zbrklého jednání a zamyslete se, jestli toto je opravdu partner, kterému budete v následujících letech dluh splácet. Jak se zachová, když jeden den zapomenete? Dovolí vám splatit dřív nebo naopak posečkat, když se vaše situace změní?

„Půjčte si jen tam, kde lidem věříte. Od tetičky, zaměstnavatele nebo zavedené banky, která férově a zodpovědně zhodnotí vaši situaci. Pokud se v budoucnu stane, že nebudete mít na splácení, je šance problém napravit. Můžete se snažit domluvit například odložení splátek nebo úpravu splátkového kalendáře. Partner, který je kvalitní a solidní, s vámi bude hledat řešení,“ doporučuje Filip Belant.

Před dluhy se neschovávejte

Situace je pro mnoho lidí opravdu obtížná. Pokud se ale budete tvářit, že problém neexistuje, a strkat před splátkami hlavu do písku, připravte se na to, že bude v budoucnu ještě horší. Náklady na půjčku se budou jen zvyšovat. Vedle úroku a dalších souvisejících poplatků vám totiž protistrana naúčtuje také značné sankce a poplatky za všechny úkony, kterými se nás snaží ke splácení přimět: upomínky, právní zastoupení, soudní řízení nebo exekuce. „Tyto dodatečné náklady spolu s úrokem pak jsou často i vyšší než částka, kterou jsme si původně půjčili,“ varuje David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni s tím, že mnohé bohužel vyburcuje k hledání řešení až uvalení exekuce.

Zbytečné příčiny nezdravého zadlužení

Špíz z kuřecího masa

Špíz z kuřecího masa

19 hlasů
50min 337 kJ 133 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Masová bábovka

19 hlasů
1h a 5min 845kJ 120 Kč

Bábovka z masa? Proč né :)

Pampeliškový salát

8 hlasů
25min 751kJ 65 Kč

Pampeliškovo bramborový salát se slaninou.

Poradny

Stihnu nastoupit na mateřskou v ochranné lhůtě?

Dobrý den,jestliže jste otěhotněla v předchozím zaměstnání, uběhlo do doby nástupu do dalšího zam... Více

Po konci zaměstnání jsem opět pracovala, dostanu PPM?

Dobrý den,situaci, na kterou se ptáte, upravuje § 15 odst. 2 zákona o nemocenském pojištění. Ten ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Volný čas věnujete především rodině. Uvědomujete si, že jste ji v poslední době poněkud zanedbávali, a rozhodnete se to napravit. Užijete si tak příjemný týden v pohodové atmosféře. Hádky se vám vyhnou obloukem a blízcí budou naprosto spokojen&iacut...

Více