Úsměv zvyšuje důvěryhodnost

22.06.2015 | Finance

Klamat druhé při osobním styku můžeme také úpravou svých fyzických předpokladů. I nedůvěryhodný člověk může působit důvěryhodně, pokud se usmívá. A naprosto neschopný jedinec se širokou tváří bude na druhé působit mnohem kompetentněji než ten, kdo je schopný, ale má tvář úzkou.

Samozřejmě to platí ve chvíli, kdy nositele zmíněných rysů dobře nepoznáme. Ale tzv. haló efekt působí na všechny jedince bez rozdílu. Lidé mají tendenci určovat charakterové rysy druhých osob už z pouhého pohledu. Úsudek si mozek tvoří ve zlomcích vteřin.

Experimentální výzkumy dokazují, že jedinci mající usměvavý obličej, kdy obočí a koutky úst míří nahoru, jsou vnímáni jako osoby důvěryhodné. A majitelé širokých tváří jsou ve srovnání s úzkým obličejem vnímáni jako kompetentnější, tedy schopnější k výkonu vedoucích pozic.

Naše objevy dokazují, že obličejové rysy vyjadřující důvěryhodnost jsou navíc lehce ovlivnitelné, zatímco rysy vyjadřující kompetentnost a schopnosti už mnohem méně,“ tvrdí docent psychologie Jonathan Freeman z New York University.

Zatímco obočí a ústa lze protáhnout směrem nahoru (rys důvěryhodnosti) lehce pomocí svalů, šíři obličeje (rys kompetentnosti) lze ovlivnit stěží. Je dána strukturou kostí lebky, tedy tvrdými tkáněmi, které lze měnit jen stěží.

„Nicméně široké tváře jsou hodnoceny hůře, když se má vyjednávat v otázkách obchodních. Navíc muži, kteří mají velmi atraktivní rysy, jsou považováni za lepší spolupracovníky než ti, kdo mají široký hranatý obličej, který atraktivně působit nemusí,“ tvrdí autoři studie.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden budete mít tendenci věnovat veškerou svou pozornost své práci a kariéře obecně. Jenže to se nesetká s přílišným pochopením ze strany vašich nejbližších, kteří se budou cítit, jako byste je zanedbávali. Vy naopak budete bojovat s pocitem, že se vaši pozornost snaží odpoutat od něčeho, co je pro vás aktuálně velmi důležité, a tak příle... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

140 Příspěvků
Poslední příspěvek 20:19
11 Příspěvků
Poslední příspěvek 17:06
95 Příspěvků
Poslední příspěvek 16:31

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat