Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Láska má evoluční význam. Ovlivňuje počet potomků u páru

Miluje svoji moudrou babičku a její koláče. Zuří nad neochotou prodavačů pomoci a nejí koprovku. Její sen je projet Jižní Ameriku.

Zobrazit další články autorky

07.12.2017 | Sex a vztahy

S trochou nadsázky lze říct, že rodiny s mnoha dětmi jsou tvořeny párem, který se opravdu hluboce miluje. Vědci se dlouho zabývají tím, co je to láska a proč tohle emocionální pouto vzniká. Proč se lidé zamilovávají a hormony je doslova činí posedlými jinou osobou. Výzkumy posledních kultur lovců sběračů této planety zřejmě na tuto otázku odpovídají. Evoluce vytvořila u člověka silné citové pouto, aby se zvýšil jeho reprodukční úspěch.

Jinými slovy, čím více se dvojice miluje a je si oddaná, tím má více dětí. V moderní společnosti to úplně neplatí. Do hry totiž proti evolučním mechanismům vstupují různé sociální, kulturní a ekonomická hlediska. Ale přirozené národy, jakým je třeba kultura Hadza z Tanzanie, mohou být příkladem přirozeného fungování bez vlivů moderní společnosti. Tito lovci sběrači žijí totiž tak, jak žili naši předci před více než deseti tisíci lety.

„V moderní západní společnosti faktory jako antikoncepce narušují možný vztah mezi láskou a počtem dětí,“ vysvětluje doktor Piotr Sorokowski z Vratislavské univerzity.

„Zjistili jsme, že mezi oddaností v páru a reprodukčním úspěchem existuje pozitivní a konzistentní vztah platící u obou pohlaví,“ dodává Sorokowski.

Jeho tým také prokázal, že u žen závisí reprodukční úspěch (počet dětí) rovněž na její sexuální vášnivosti.

Láska jako alkohol?

Láska ovšem ovlivňuje v našem životě víc než jen počet dětí. Ona nás totiž dokáže úplně změnit! O zamilovaných lidech se často hovoří jako o opilých láskou – do mozku se jim totiž vylije obrovské množství hormonu oxytocinu. Ten pak působí na nervovou soustavu silněji než alkohol. Činí člověka krotkým, důvěřivým a ochotným riskovat cokoli. Intoxikace oxytocinem vysvětluje mnohdy iracionální chování zamilovaných.

„Oxytocin však nejenže činí zamilované uvolněnými, šťastnými a sebevědomějšími, ale také vyvolává agresi, žárlivost a aroganci,“ tvrdí vědci z University of Birmingham.

Tento hormon se tvoří v hypotalamu a ovlivňuje vytváření interpersonálních citů a pout. Nejen mezi milenci, ale také mezi matkou a dítětem či přáteli.

Doktor Ian Mitchell z Birminghamské univerzity srovnával účinky oxytocinu s účinky alkoholu. A byl šokován jejich podobností.

„Zjevně sice působí na různé receptory v mozku, ale vyvolávají stejné reakce,“ tvrdí doktor Mitchell.

Oxytocin podporuje společensky pozitivní chování jako altruismus (sebeobětování se), štědrost a empatii (schopnost vcítit se do druhých), zvyšuje důvěřivost. Oslabuje naopak strach, úzkost a stres.

Pečlivky versus nepořádnice. Které si užívají více sexu?

Polévka z červené čočky

Polévka z červené čočky

18 hlasů
60min 427 kJ 85 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Placky s medem

11 hlasů
40min 810kJ 40 Kč

Placky z vařených brambor.

Rybí filé s liškami

0 hlasů
1h a 25min 575kJ 200 Kč

Netradiční, ale skvělá kombinace ryby a hub.

Poradny

Jak ochránit budoucího manžela před mými exekucemi?

Dobrý den, na úvod je potřeba říci, že ne všechny dluhy se automaticky stávají součástí společnéh... Více

Jaký zvolit ekologický produkt pro vyčištění WC?

Dobrý den,vaše změna přístupu nás velmi těší. Pokud jde o běžné produkty, máte pravdu, obyčejné č... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Budete si dělat zálusk na jistou osobu, která je o dost mladší než vy. I když byste rádi vyzkoušeli, jaké by to s dotyčným bylo, nakonec nejspíše poslechnete hlas rozumu a racionality. Uvědomujete si totiž, že vztah by nikdy neměl velkou perspektivu.

Více