Na pubertu u chlapců má vliv to, kdy byla v pubertě matka

Matky vstupující předčasně do puberty plodí syny a dcery, u nichž se puberta rozvine také dříve než u průměrné populace. Chlapci začnou mít pubické ochlupení a první ejakulaci o dva a půl měsíce dříve a dívky menstruaci o šest měsíců dříve, pokud jejich matka začne menstruovat před jedenáctými narozeninami.

Profesorka Signe Sørensen z Aarhuské univerzity zkoumala několik desítek tisíc teenagerů během dospívání. A všímala si, kdy se u nich začaly objevovat druhotné pohlavní znaky a jak to souviselo s pubertou jejich matky. Ačkoli se vědci domnívali, že předčasná puberta u matky se promítne do nástupu puberty u potomků, neexistovaly důkazy opírající se o velký soubor dat.

Normální věk nástupu puberty u chlapců v dnešní době je devět až čtrnáct let, u dívek osm až jedenáct let. Před sto lety to bylo ale ještě patnáct až devatenáct roků.

„Vztah mezi matčinou pubertou a pubertou synů byl považován za běžný poznatek, ale dosud jsme neměli data rozsáhlé studie, která by to potvrzovala,“ uvedl spoluautor výzkumu doktor Nis Brix.

Předčasná puberta zvyšuje riziko deprese a úzkosti u dětí a u žen riziko rakoviny prsu.

Stres jako spouštěč?

Nejen nástup puberty u matky ale může u dětí období dospívání spustit předčasně. Také stresové hormony mohou být navině. Dokazuje to další výzkum tentokráte z Austrálie. Tamní vědci prokázali, že u dětí z chudých a problematických rodin dochází k výrazně časnějšímu nástupu puberty. Chlapci jsou přitom dvakrát ohroženější než dívky.

Předčasné pohlavní zrání u dívek je krom stresových hormonů vyvoláváno také obezitou. V tuku se tvoří ženské pohlavní hormony a ty nastartují předčasnou pubertu. U chlapců vede k předčasnému zrání nadměrná fyzická dřina, nadměrné posilování a také vliv stresových hormonů. To vše totiž souvisí s nadměrnou produkcí testosteronu, který nastartuje chlapeckou pubertu.

Vědci z Murdochova institutu pro výzkum dětí v Melbourne sledovali 3 700 dětí ve věku osm až jedenáct let. Všímali si u nich věku, kdy nastoupí do puberty – rozvoj prsů, růst pubického ochlupení, menstruaci, akné, růst svalů, zvětšení penisu a varlat. Vztáhli to k výši příjmů, vzdělání a zaměstnanosti jejich rodičů. A vyšel jasný vztah. Čím nižší příjmy měla rodina, čím častěji byli rodiče nezaměstnaní a měli nižší vzdělání, tím dříve jejich dítě vstoupilo do puberty. U chlapců to platilo navíc více než u dívek.

„Znevýhodněné podmínky v dětství můžou změnit dokonce naši genetiku, což může vyústit v předčasné vylučování pohlavních hormonů. Tvrdé podmínky v dětství můžou spustit v našich tělech předčasnou pubertu také proto, abychom byli schopni včas předat své geny nové generaci, protože nám hrozí předčasná smrt,“ tvrdí autoři z Melbourne.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Ačkoli všichni okolo vás začínají propadat předvánoční panice a shonu, vy tento týden nedostanete příležitost, abyste se do této nálady ponořili. Největší nároky na váš čas i vaše myšlenky si totiž bude činit vaše práce. Stojí před vámi úkol, s jehož řešením si sice víte rady, ale stále bojujete s nejistotou, zda vámi zvolené řešení odpovídá pře... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

51 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
241 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
20 Příspěvků
Poslední příspěvek 3.12.
Bety.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat