Otcovo chování ovlivňuje ženskou sexualitu

Nevěříte mužům. Při milování se nedokážete uvolnit a se svým partnerem o chování v posteli prostě nemluvíte. Podle vás normální, podle psychologů problém. Na vašem jednání se totiž dost pravděpodobně podepsal váš vlastní otec. Proč právě kvůli němu máte narušenou sexualitu?

Dětství jednoznačně ovlivňuje pozdější sexuální chování. Nový výzkum ukazuje, že ženy, které vyrůstají bez starostlivého otce nebo které na něj nevzpomínají rády, mají určité problémy se vztahy, láskou a sexuálním uspokojením. Co to má co společného s dětskými oslavami nebo besídkami?

A kde je táta? Už zase pracuje!

Vědci z americké Utažské univerzity, jejichž poznatky uveřejnil odborný časopis Journal of Personality and Social Psychology, provedli pět různých studií, které zaměřili na ženy a jejich vzpomínky na otce. Vyptávali se, zda tatínek někdy chyběl u nějaké z důležitých událostí, jako je první školní den, narozeniny, tábor a tak dále. Zajímala je jeho povaha, chování k manželce i dceři. Poté jim ukázali několik fotografií mužských tváří, přičemž ženy měly ohodnotit pocity při jejich prohlížení a atraktivitu pánů. Tak jednoduchý test prokázal, že křehká ženská duše na křivdy z dětství nezapomíná.

Z holčičky zralou dámou. Složitý proces!

Vědci si všimli, že pokud otec byl v rodině „jen do počtu“, či ji nějakým způsobem přehlížel nebo naopak pouze mechanicky dirigoval, ženy na jeho agresivitu, nepřítomnost a nezájem v dospělosti reagovaly několika způsoby. V mužích viděly pouhý sexuální objekt, také se v porovnání s kontrolní skupinou ochotněji pouštěly do sexuálních dobrodružství, což odhalila další kola vědeckých bádání. (Ženy popisovaly, jak vypadá muž jejich snů, co je činí šťastné a jaké chování ze strany mužů je uspokojuje.) Některé z nich se přiznaly k sexuální nejistotě a nízkému sebevědomí. Pociťujete-li, že jste na tom stejně, obraťte se na terapeuta.

Tak trochu mimo normu

„Tento výzkum podtrhuje důležitost otce a jeho dopad na psychiku ženy. Ta, která nemá emočně kvalitní dětství, víc riskuje a častěji bývá ve vztazích nejistá a nestálá. V případech, kdy je otec tvrdý a despotický, objevují se u ní navíc i sociální a sexuální deviantní sklony,“ uvedla psycholožka Danielle J. DelPriore z výše uvedené univerzity s tím, že pokud dívky zklame jejich matka, tak velký dopad na pozdější sexualitu to nemá.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Ačkoli jste poslední týdny neměli v práci tak úplně nadosah úspěch, po němž už dlouho toužíte, rozhodně se nevzdávejte! Snažte se ignorovat požadavky a nároky ostatních a soustřeďte se na své naděje a sny. Mělo by vám to usnadnit cestu. Nebojte se požádat o pomoc ty, o nichž víte, že vám ji poskytnou bez vedlejších úmyslů. Mají ve vás větší víru... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

53 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
9 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
136 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat