Polyamorie hýbe sexuálním životem

Polyamorie je současným trendem a se stává velmi chváleným protipólem monogamie. Může se skutečně upřímně milovat několik lidí zároveň? Jak vypadá takový vztah několika „zamilovaných“?

Alternativní forma lásky o sobě dává vědět poslední dobou vědět v plné síle – polyamorie. Místo jednoho partnera milujete dva nebo i více. Jak to může fungovat?

Co znamená polyamorie

Polyamorie znamená svobodně se rozhodnout žít v závazném svazku s více než jedním partnerem. Všichni zúčastnění o sobě vědí, žádná tajemství neexistují. Je to tedy protipól monogamie, kdy ve vztahu jsou výhradně dva lidé.

Filozofie polyamorie

Láska není exkluzivní záležitost. Pokud někdo žije v polyamorii, nevěří tomu, že by jeden jediný člověk mohl dlouhodobě splnit všechny jeho potřeby. Na panující ideál monogamní lásky a manželství koukají polyamoristé kriticky – že je tolik lidí nevěrných je znakem toho, že člověk zkrátka není stvořený pro monogamní vztah.

Takže jde jen o sex?

Ne. Polyamorní vztahy jsou víc než jen sexuální hrátky. Poly-vztah je založen na dlouhodobosti. Tedy sex ano, ale ne jako hlavní účel. Platí, že neexistují žádná obecně platná pravidla, každá polyamorní skupina se musí rozhodnout individuálně, co její členové chtějí a co ne.

A co žárlivost?

Ta se – stejně jako v monogamním vztahu – samozřejmě objevit může. Žárlivost je zde ale něco jako vlastnění, ne jako důkaz lásky. Svoboda každého jednotlivce je považována za nejvyšší hodnotu.

Ve svazku k více než jednomu partnerovi je člověk samozřejmě konfrontován také více přáními, mnoha vášněmi a různými výzvami než ten, který se musí vyrovnat s potřebami jen jednoho partnera. Upřímnost proto hraje obrovskou roli.

Zdroj: názory autora, verywellmind.com


Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Nejste zrovna pověstní respektováním pravidel za každou cenu. Pokud se nějaké zcela vymyká vašemu přesvědčení, upravíte ho podle sebe. A i když vám to většinou prochází bez nějakých následků, tento týden by vám takový postup &sc... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

71 Příspěvků
Poslední příspěvek 18:04
1 Příspěvků
Poslední příspěvek 16:54
20 Příspěvků
Poslední příspěvek 16:53

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat