Šlofík pro lepší sex

Že si na noci plné vášně už skoro ani nemůžete vzpomenout? Pak se před sexem vyspěte. Proč? To se dozvíte zde.

Někdy to prostě nejde – i když je váš partner správně nažhavený, vy jste na sex příliš unavení, a když se pak pokoušíte spát, myšlenky na práci, dítě nebo cokoli dalšího vás nezklamou a klid nepřichází. Zní vám to povědomě? Tak z toho kolečka vystupte! My vám řeknete, jak na to.

Jak spánek ovlivňuje sex

Stručně řečeno – pokud více spíte, máte větší chuť na sex. Hovoří o tom studie (1) Davida A. Kalmbacha z roku 2015. Ten zjistil, že ženy, které spí v noci byť jen o hodinu více, mají o 14 % vyšší pravděpodobnost, že budou mít druhý den sex. Stejná studie (1) také zjistila, že tělo se snáze sexuálně vzruší, když odpočívá.

Nedostatek spánku na druhé straně způsobuje zvýšení hladiny stresu a tím i zvýšené uvolňování hormonu kortizolu. Kortizol je zabiják rozkoše, protože v těle odbourává pohlavní hormon testosteron – a s ním i chuť na sex. To se mimochodem týká mužů i žen, i když ženy mají testosteronu v krvi výrazně méně (2).

Jak sex ovlivňuje spánek

I sex a spánek spolu souvisí. S dostatkem spánku máte lepší sex a sex pomáhá k lepšímu spánku. Tam, kde stres a nedostatek spánku způsobí raketový vzestup hladiny kortizolu, orgasmus zajistí jeho rozklad. Po sexu se cítíte uvolněně a mnohem méně stresovaní. Navíc se během aktu ve zvýšené míře produkuje hormon lásky oxytocit. S menším množstvím kortizolu a větším množstvím oxytocinu v těle pak můžete lépe spát (3).

Zhasněte světla – a pak si to užijte!

Odborníci (4) neustále doporučují načasovat si přesně jak sex, tak spánek. I když to na první pohled nezní romanticky, zvláště pokud jde o sex, rozvrh je velmi užitečný, nejen pro méně náruživé – také proto, že pak přesně specifikuje, kdy má být sex, a zbytek času se nemusíte cítit vinni, že byste mohli zklamat partnera.

Pokud váš milostný život trpí kvůli nedostatku spánku, můžete postupovat ve dvou krocích. Krok 1 zahrnuje domluvení s partnerem jakési fáze zotavení, ve které se především zlepší kvalita spánku – bez jakéhokoli sexuálního tlaku. Vyhraďte si například dva týdny na to, abyste šli brzy spát a snažte se kompenzovat nedostatek spánku (5).

Po této první fázi můžete s partnerem přejít ke kroku 2: Nastavte si budík o hodinu dříve a začněte den něžnostmi a/nebo sexem, nebo si domluvte žhavé rande hned po práci (5).

Zdroj: (1) www.eurekalert.org/news-releases/700845, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK547676/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6143348/, (4) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1079926/, (5) názor autoraSledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na oběd

Více tipů

Kuřecí prsa se špenátem

(3 hlasů)

Bramborové kuličky

(4 hlasů)

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Budete doslova sršet pokrokovými nápady. Přestože vaše ideje nejsou obvykle zrovna realistické, máte vizi a to se cení! A i když se občas necháte unést, máte dostatek fantazie a představivosti, abyste své nápady dotáhli k dokonalosti. Jen tak dál. Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

61 Příspěvků
Poslední příspěvek 12:50
8 Příspěvků
Poslední příspěvek 11:05
499 Příspěvků
Poslední příspěvek 10:57

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat