Muži se otřepou ze ztráty kamaráda mnohem rychleji než ženy

23.05.2019 | Vztahy

Muži jsou psychicky odolnější než ženy, pokud přijdou o velmi blízkého kamaráda, druha či jinak blízkou osobu, k níž je poutají silné citové vazby, snadněji se otřepou. Důvod? Ony ty city zase tak silné nejsou. Podle psychologů ze Stirlingu se muži méně trápí smrtí či odstěhováním kamaráda proto, že si s ním nejsou tolik blízcí. Ženská přátelství jsou citově hlubší.

Vyplývá to z dlouhodobé analýzy deseti tisíc osob. „Ženy trpí více emočně, společensky a většinou jsou postiženy mentálními problémy, protože mají těsnější a pevnější socioemocionální vazby,“ tvrdí autoři z University of Stirling.

Podceňovaná ztráta

Fyzicky a psychicky přitom může na člověka dopadat úmrtí blízkého kamaráda či kamarádky až po čtyři následující roky.

Ačkoli společnost většinou chápe a toleruje truchlícího, který přijde o rodinného příslušníka, ztráta přátel je podceňována. Přitom přátelské vztahy bývají těsnější a emočně silnější než vazby k příbuzným.

Do smrti bez přátel?

„Většina výzkumů týkajících se truchlení a ztráty blízkého se zaměřovala na smrt nejbližších příbuzných, často partnera… Vliv úmrtí kamaráda, který zažije většina z nás v nějakou část života, ale není vnímána se stejnou mírou závažnosti,“ tvrdí doktorka Liz Forbat z University of Stirling.

S úmrtím kamaráda či kamarádky se zpočátku hůře vyrovnávají mladí lidé. Prožívají silnější bolest a trauma. Ale z dlouhodobého hlediska jsou na tom hůře starší osoby, protože si většinou už nové přátelství nevytvoří a strádají pak osaměním.Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Dotahujte do konce vše, co začnete – a to jak v pracovní, tak i osobní oblasti. Nezačínejte rozhovor, který nebudete schopni uzavřít, nejděte do sporu, pokud už je předem jasné, že jej nevyřešíte. Přiděláte si tím totiž spoustu starostí navíc &n... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

21 Příspěvků
Poslední příspěvek 17:01
70 Příspěvků
Poslední příspěvek 16:50

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat