Udržte ve vztahu jiskru i romantiku

Láska rozhodně není věčná. Čelí různým překážkám a nástrahám, které se však s trochou snahy dají překonat. I s pomocí snadných partnerských návyků. Co byste i vy měli každý den dělat?

Zamilovanost trvá rok, maximálně rok a půl. Pak cit mezi partnery zeslabí a ochabne. Vztah se stává rutinní, usedlý. A podle statistik až dvě třetiny párů pociťují výraznější zásah do partnerského a mileneckého pouta hned po narození dítěte. V tento moment dojde k velkému poklesu spokojenosti a štěstí, a to u obou pohlaví.

Hypotéky, splátky a spousta práce

Navíc až 80 procent párů hlásí nedostatek prostoru na romantiku. (Ve stejné místnosti spolu tráví muž a žena pouhých 10 procent času během večera.) Tedy aspoň tak to hlásá Americká psychologická asociace. Dobrou zprávou je, že na nápravu nikdy není pozdě. Recept na zvýšení a udržení lásky zkrátka existuje (1). Kdo ho zná?

Vztah, který ostatní závidí

John Gottman (2), emeritní profesor psychologie z americké Washingtonské univerzity, který patří mezi respektované odborníky v oblasti výzkumu rodiny a manželství je tím pravým odborníkem. Právě on na stránkách svého institutu zveřejnil 13 návyků, jež fungují jako partnerská terapie. Údaje přitom čerpal z výpovědí a sledování více než 70 tisíc lidí ze 74 zemí světa. Takže, které rituály zaručují skvělý sexuální život, touhu i romantiku? Tohle vás restartuje!

 • Každý den říkejte „miluji tě“ – a myslete to vážně. Žádné strojené fráze!
 • Vášnivě se polibte bez jakéhokoli důvodu. A to i před dětmi.
 • Občas se obdarujte nějakým drobným dárkem, nebo si složte poklonu.
 • Pokud nevíte, co má partner při milování rád, ptejte se ho na detaily.
 • Na veřejnosti se držte za ruce.
 • Z omylů a trapasů v rámci partnerství nedělejte vědu. Chybovati je lidské.
 • Mazlete se. Často. Třeba jen tak na gauči u sledování filmu.
 • Ze sexu udělejte prioritu. Pokud na něj nemáte čas, naplánujte si ho a zapište do kalendáře. Co je psáno, je i dáno.
 • Buďte dobrými přáteli.
 • Při rozhovorech se na sebe dívejte (netočte se zády).
 • Nestyďte se říkat druhému, po čem toužíte a co chcete.
 • Pravidelně spolu choďte na romantické schůzky – pochopitelně bez dětí. 
 • Čas od času změňte prostředí. Zamluvte hotel a buďte spolu aspoň o víkendu.

Když potomci říkají „fuj“!  

Tak vidíte, není to nic složitého. Tedy až na jednu věc. Polibky před dětmi. Dívají se na vás děti skrz prsty už jen proto, že se k sobě s partnerem přiblížíte? Ignorujte jejich připomínky, které mají hlavně starší potomci. Ve skutečnosti to mladší děti milují. Mívají pocit bezpečí. Odrostlejší ratolesti dřív nebo později pochopí, že máma a táta jsou hlavně dva lidé, kteří potřebují jeden druhého, byť se někomu dalšímu jejich vřelé chování nelíbí. Zpečeťte to další pusou. Vlastně jim dopřejete příklad, jak by to ve zdravém vztahu mělo fungovat (3).

Zdroj: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8768479/, (2) www.en.wikipedia.org/wiki/John_Gottman, (3) názor autora Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden pro Berany přináší příležitosti, které vás mohou posunout v pracovní i osobní oblasti. Váš entuziasmus a aktivní přístup vám pomohou překonat překážky, které se mohou objevit.Týden začíná romanticky a m... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat