Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Nepřítel ve vlastním bytě v podobě domácího násilí

Propadla zumbě a harémovým kalhotám. Kdyby mohla, celý den by jedla čokoládu. Vysněná dovolená je v Mexiku po boku přítele Marka. Jako malá chtěla být baletkou.

Zobrazit další články autorky

29.06.2020 | Vztahy

Štěstí je spojeno se zvuky. Může to být smích dětí, melodie písničky, která vyvolává milé vzpomínky, startování motoru vašeho vysněného vozu nebo zpěv ptáků časně ráno… Nebo může zvuk největšího štěstí znít jako zavírání dveří a zamykání zámku. Ten pocit jistoty a bezpečí, nemít pár hodin strach, je jako osvobození. Ale během dne se napětí zase vrátí. Strach z toho, že uděláte něco špatně a jeho to rozčílí. Protože s každou hodinou, která uplyne, je to stále blíž. Bezmoc, která vás provází každý den.

Domácí násilí je bohužel častější než bychom si přáli. Proč je důležité o tom mluvit? A rozhodně nemít strach vyhledat pomoc.

Nepřítel ve vlastním bytě

Nejpozději v sedm večer se vrátí. Manžel. Otec vašeho dítěte. Muž, který vás má chránit a bránit. Ale je to úplně něco jiného, co se spolu s ním vrátí večer do vašeho bytu. Je to úzkost, dušnost a panika. Nepřítel ve vlastním bytě. Už je zase tady. A vaše martyrium opět pokračuje.

Strach a stud

Takových žen je hodně a mohou žít kdekoli. Ve vašem městě, nebo vedle v bytě. Ze statistiky vychází, že některé z nich dokonce znáte. Jsou to vaše sousedky, kolegyně z práce, číšnice ve vaší oblíbené kavárně nebo ta milá doručovatelka. A většinou nemáme ani tušení o tom, co se děje za zavřenými dveřmi. Oběti domácího násilí totiž velmi často mlčí. Ze strachu, ale především ze studu. Co řeknou rodiče, přátele, kolegové? Nikdo o tom nemluví rád, o tak soukromých, citlivých a zraňujících zážitcích. A není ani výjimkou, že si oběť nechá namluvit, že sama nese vinu.

Jak je to ale možné? Opravdu jsme v naší tak moderní, osvícené a chápavé společnosti vytvořili takovou atmosféru, že se oběti cítí natolik bezbranné, že raději snášejí své každodenní peklo, než aby riskovaly prozrazení? Zůstanou nespočetní pachatelé za své násilné činy nepotrestáni, protože výhrůžky a stud ze zveřejnění zastrašují jejich oběti natolik, že vše raději drží pod zámkem?

Mlčení nepomůže

Je velmi důležité o problémech domácího násilí mluvit. Nahlas a veřejně. Jen pokud se budou oběti cítit dostatečně chápány a podporovány širokou veřejností, dokážou jednoho dne vystoupit ze svého stínu a promluvit. Mlčení nepomůže. Ani když mlčí společnost, a už vůbec ne, když mlčí oběť.

V České republice od roku 1991 funguje na pomoc obětem domácího násilí Bílý kruh bezpečí. Na jeho bezplatnou linku může kterákoli oběť domácího násilí volat každý den nonstop.

Strach z nového vás již nebude brzdit

Vepřové medailonky s pomerančem

Vepřové medailonky s pomerančem

10 hlasů
45min 843 kJ 95 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Losos na kari

6 hlasů
50min 744kJ 189 Kč

Vyzkoušejte přípravu lososa se zeleninou a kokosovým m...

Těstoviny s cuketou

2 hlasy
1h a 5min 666kJ 120 Kč

Letní recept na těstoviny se zeleninou.

Poradny

Mám nárok na PPM po konci rodičovské dovolené?

Dobrý den,na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) budete mít nárok v obou případech... Více

Můžeme si naúčtovat náklady na vývoz jímky?

Dobrý den, Jojo,v této poradně jsou zodpovídány především dotazy z oblasti sociálního zabezpečení... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více