Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Intimita se netýká pouze citů

25.07.2020 | Vztahy

Co vlastně znamená být intimní? Musíte kvůli tomu skončit v ložnici? Vůbec ne. Intimita se buduje i jinak než při milování, a to hned několika způsoby!

Wikipedie intimitu (původem z latinského intimus = vnitřní, skrytý před zraky jiných) popisuje jako důvěrnost, útulnost nebo též pociťované soukromí. Zní to poměrně dost suše, trochu jako údaje o nutričních hodnotách na obalech výrobků. Každopádně platí, že pod intimitou si každý představuje sex a fyzické podněcování vzrušení. Existují však přinejmenším čtyři typy intimity, které vůbec nezahrnují pohlavní styk nebo dotyk, přesto jsou stejně silné, a navíc udržují romantické spojení mezi dvěma lidmi. Které to jsou?

Emoční intimita

Emoční intimitu si představte jako upřímné sdílení myšlenek a pocitů. Znamená to, že k partnerovi máte takovou důvěru, že se nebojíte svěřit se mu se svými strachy, nejhlubším obavami, ale sny a předchozími životními zkušenostmi, které vás vrátily zpátky, nebo naopak posunuly dopředu. Cítíte se v bezpečí a víte, že ten, komu své nitro odhalujete, vás podpoří a navíc získané informace nezneužije. Psychologové se shodují, že díky této důvěrnosti lze udržet funkční i dlouhodobý vztah, v němž třeba už ubývá sexu.

Intelektuální intimita

V partnerství nechcete otevřeně vyslovit svůj názor, protože víte, že protějšek s vámi bude manipulovat natolik, aby vás přesvědčil opaku? Pak žijete s někým, kdo není schopný prožívat intelektuální intimitu, ve které není místo pro obavy z potenciálních konfliktů. Vlastně je to taková svoboda myslet si a říkat věci podle vlastního uvážení. Tato atmosféra podporuje povzbuzující konverzaci a další komunikaci.

Zážitková intimita

Sdílené zkušenosti vedou k soukromým vzpomínkám, které mohou posílit spojení mezi dvěma lidmi. V překladu řečeno to znamená, že jako pár už máte něco za sebou, a když například jeden z vás řekne slovo „rajče“, tomu druhému se vybaví zábavná historka stará pět let. Uvedená vzpomínka pak vyvolá stejně příjemnou energii jako kdysi.

Duchovní intimita

Náboženská praxe pro duchovní intimitu není nutná, ale může sloužit účelu. Duchovní blízkost se vytváří, když sdílíte s vaším partnerem okouzlující okamžiky, společně se rozplýváte nad východem nebo západem slunce a tak nějak máte pocit, že jste součástí něčeho většího. V přítomnosti toho druhého meditujete či se modlíte ke své víře. Pochopitelně, že stejně jako u předchozích případů se někteří lidé intimity bojí, ať už je jakákoli. Mají totiž strach ze zranění nebo zklamání. Pak je vhodný čas začít budovat intimní vztah nejprve sám se sebou.

Když se muž nechce vázat

Podzimní salát

Podzimní salát

9 hlasů
25min 364 kJ 55 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kuskus s mrkví

6 hlasů
25min 783kJ 55 Kč

Kuskus je velmi výživný a s mrkví je to dobrá kombinac...

Těstoviny se sýrem gouda

5 hlasů
1h a 20min 822kJ 90 Kč

Klasické zapečené těstoviny se sýrem.

Poradny

Loni jsem dostala výpověď, co dělat pro nárok na PPM?

Dobrý den,pokud na mateřskou dovolenou můžete nastoupit nejdříve 22.1.2021, pak bude rozhodným ob... Více

Začínám pracovat na DPČ, mám nárok na PPM?

Dobrý den,jestliže jste otěhotněla až po ukončení posledního pracovního poměru (HPP), pak se na V... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Dlouhodobé plány, které se týkají přestavby vašeho obydlí, se vám podaří zrealizovat v rekordně krátkém čase! Když chcete, umíte být plní energie a elánu, o jakém se vašemu okolí ani nesní. Jen dejte pozor na př&ia...

Více