Buďte skutečnou oporou partnerovi

09.11.2020 | Vztahy

Z čistého nebe přišel o milovanou práci, zemřel mu člen rodiny či mu byla diagnostikována závažná nemoc. To, že partner truchlí, má vážný důvod. Vy o něm víte, ale vůbec netušíte, jak svoji drahou polovičku alespoň trochu v těžkých časech podpořit. Vyplatí se jít zlatou střední cestou?

Pomoc truchlícímu partnerovi může být opravdu náročná a vyčerpávající „práce“, zvlášť proto, že se každý v době zármutku chová jinak. Někteří lidé mohou být komunikativnější, zatímco jiní se uzavírají do sebe. Povaha smutku se zároveň může lišit v závislosti na osobnosti jedince a daných okolnostech.

Smutek pak ve vztahu může způsobit celou řadu obtíží a vše začíná tím, že se v roli utěšitele obáváte cokoli říct nebo udělat. Máte totiž strach, že situaci ještě zhoršíte. Dřív nebo později na vás dolehne bezmoc, komunikace slábne a vy se pak stáváte hromosvodem pro hněv zármutkem sužovaného blízkého. Jak ze situace vybruslit co nejlépe?

Boj za trpělivost

To nejlepší, co pro partnera i pro celý vztah můžete udělat, je pozorování. Buďte flexibilní a všímejte si toho, co protějšek (nejspíš) potřebuje. Třeba chce čas sám pro sebe. Dopřejte mu ho a nenaléhejte na osobní kontakt. Pokud partner touží o věcech mluvit, vyslechněte ho a nedivte se výkyvům nálad.

Očekávejte protichůdné stavy

Není neobvyklé, že se truchlící osoba v průběhu jediného dne přepíná z mírumilovného módu do agresivnějšího a emotivnějšího. Zatímco ráno váš blízký v klidu posnídal a chtěl si povídat, po obědě má pocit, že zítřek nikdy nepřijde. Křičí a vadí mu maličkosti. Všechno tohle je normální, snažte se ho pochopit a vyvarujte se nevyžádaných rad typu: „Bude lepší, když si teď půjdeš zaběhat. Uleví se ti.“ Podle psychologů mezi nejlepší strategie patří následující způsob komunikace.

Jsem tu, kdykoli budeš potřebovat

V případě, že partner vyloženě nevyhledává vaši společnost, nechte ho být, ovšem provádějte pravidelnou kontrolu jeho stavu. Průběžně se ujišťujte, jak se mu daří, a ptejte se, zda pro něj můžete něco udělat. Pouhé vědomí, že tu pro něj jste, jej potěší a povzbudí.

Samozřejmě, že sám nemusí vědět, co zrovna potřebuje (je emočně zmatený), nicméně pro vás je nejdůležitější dát mu najevo, že je vaší prioritou. Pokud smutek trvá delší dobu a vy dospějete k názoru, že by partnerovi prospěla pomoc odborníka, zeptejte se ho, zda by o ni stál. Někdy je snazší promluvit si s někým, kdo do situace není tak zainteresovaný. Počítejte však s tím, že pokud se jedná o zármutek nad smrtí nejbližších osob, tak ten podle vědců trvá minimálně jeden rok.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Jste systematický člověk, a tak vám příliš nevyhovuje, pokud se musíte věnovat hned několika věcem najednou. Ne že by vám to dělalo nějaké potíže, ale máte vždy pocit, že když se nemůžete něčemu věnovat naplno, hrozí, že budete dělat chyby. A na to nejste příliš zvyklí. Zkuste se na chvíli odpoutat od své snahy o dokonalost, uvidíte, že se vám u... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

91 Příspěvků
Poslední příspěvek 12:59
9 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
99 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat