Pocit štěstí po padesátce prudce klesá

17.10.2022 | Vztahy

Lidský život je plný změn. Mění se lidské tělo, psychika a samozřejmě také okolnosti života, vnější podmínky. Mění se také to, jak šťastný se člověk cítí být a kdy je se životem více či méně spokojený. Psychologické výzkumy potvrzují, že s věkem naše spokojenost se životem opisuje – graficky vyjádřeno – křivku tvaru U. Nejvíce spokojení jsme na počátku a na konci života, nejméně uprostřed něj. Podle britského výzkumu (1) u půl milionu lidí 145 zemí světa jsou lidé nejzoufalejší zhruba kolem osmačtyřicátého roku života.

Od narození po tento věk spokojenost se životem kontinuálně klesá, mezi pětačtyřicátými a pětapadesátými narozeninami dosahuje dna, pak se situace otáčí a směrem ke stáří a smrti začne člověk svůj život opět vnímat bezstarostněji. Profesor ekonomie, akademik David Blanchflower je autorem výzkumu (1), který provedl u pěti set tisíc lidí ze 145 zemí světa, od nejméně vyspělých zemí po ty nejbohatší západní. Podle něj je trend až překvapivě univerzální bez ohledu na to, v jak vyspělé zemi člověk žije.

„Není žádné jestli a ale, celková životní pohoda má tvar U ve vztahu k věku. Je to stejné v bohatých a chudých zemích, prokázal jsem to v Evropě, Asii, Severní a Jižní Americe, Australasii a Africe. Prokázal jsem to také ve dvanácti zemích z dvaceti, které mají nejdelší průměrnou délku života dvaaosmdesát či více let. Ta křivka platí v zemích, kde je medián příjmů vysoký, i v těch, kde je průměrný plat nízký, v zemích, v nichž lidé žijí dlouho, i v zemích, kde umírají poměrně mladí,“ tvrdí profesor Blanchflower.

A jak poznáte, že právě procházíte krizí středního věku (1)?

Nespokojenost

Tohle je jeden z nejčastějších signálů, že i vás dostihla krize středního věku. Celý život jste relativně spokojení a najednou máte dojem, že vám ujel vlak. Připadá vám, že jste v životě ničeho nedosáhli, vaše sny zůstaly zapomenuté a nemáte šanci dohnat, co jste nestihli.

Otrava

Dlouhá léta jste chodili na houby, s Františkem v pátek na jedno do hospody přes ulici nebo s Janou na hodiny jógy a najednou vám to připadá zbytečné, nudné a otravné. Vyhýbáte se činnostem, které vás dříve bavily a naplňovaly, a dokonce se straníte i svých starých přátel. Nezvedáte telefony a při nečekaných návštěvách odpočítáváte minuty. Zároveň ale nechápete, kam se poděl váš tehdejší zájem. O to víc jste otrávení a nerudní.

Druhá míza

Mnoho lidí propadne ve středním věku panice, že si v životě ničeho neužili nebo je jejich současný vztah vyčpělý a nečeká je již žádná vášeň. Často se pak nechají strhnout k flirtům a prchavým románkům. Občas dokonce pro zaslepení samou vášní opouští své rodiny a začínají zcela nový život. Zejména vedle mladších partnerů mají dojem, že se jim stárnutí vyhýbá.

Ponorková nemoc

Díváte se na svoji manželku nebo manžela a nechápete, jak jste si před třiceti lety mohli vzít někoho tak příšerně nudného, věčně rýpavého a nespokojeného? Navíc postava vaší polovičky už taky není, co bývala po sexuální stránce není, co objevovat. Najednou máte dojem, že jste promarnili život s osobou, která vám nic neříká, a trápíte se myšlenkou, jak z toho ven.

Co bude dál?

Lidé prožívající krizi středního věku mají často pocit, že už je v životě nic dobrého nečeká. Trpí představou, že je jejich život u konce a vyhýbají se jakémukoli novému projektu.

Vrátit čas

V zoufalé honbě za ztraceným mládím se lidé často začnou chovat podivně. Kompletně vymění svůj šatník a místo usedlých kostýmků zaberou upnuté džíny a trička s potiskem hudebních kapel. Začnou chodit do fitka, nechají si udělat piercing do pupíku a na pozadí si dají vytetovat znak nekonečna.

Čas na výstřelky

Vždy jste jezdili starou škodovkou a po cestě z práce vyzvedli děti z družiny. K večeři usmažili pár řízků a mezitím vyprali dvě pračky. Najednou vám tenhle život nevyhovuje a ve snaze vyhnout se stereotypu si koupíte silnou motorku, na večeři začnete chodit do luxusních restaurací a střihu vašich vlasů najednou rozumí jen v barbershopech, kde vám k procesu údržby nabídnou i doutník a sklenici drahé whiskey. Vždyť přeci ještě nepatříte do starého železa, tak ať je to pořádně vidět.

Pubertální kámoši

Lidé ve vašem věku jsou najednou usedlí a staří a tak je na čase najít si přátelé, které vám rozumí. Najednou sedíte na diskotéce ve třpytivém tílku, obklopeni partou adolescentů a řešíte s nimi tu nemožnou „úču“, kterou mají na „příroďák“.

Zdroj: (1) www.nber.org/papers/w26641 - celý článekSledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na oběd

Více tipů

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

S novým protějškem si vyrazíte na večeři. Bude to příjemné a opět se dozvíte něco více o člověku, kterého začínáte ze srdce milovat. Nezapomeňte však také naslouchat, občas máte sklon vést řeč a nepustit partnera ke slovu. Nechte jej se projevit! Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

5 Příspěvků
Poslední příspěvek 9:20
385 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat