Samota má na tělo zhoubné účinky

Říkáte si, že nikoho nepotřebujete? Že si vystačíte úplně sami? Nic proti takovým pocitům, ale měli byste vědět, že si jimi oslabujete imunitní systém a zvyšujete riziko chronických chorob.

Žijeme v době, ve které se prostřednictvím nejrůznějších komunikačních kanálů můžeme spojit takřka s každým člověkem na světě. A to na jedno kliknutí! Přesto se většina lidí cítí osaměleji než kdy jindy. Odborníci tuto velice zvláštní situaci nazývají paradoxem sociálních sítí. A zároveň upozorňují, že samota má na lidskou existenci doslova devastující účinky. Jak dlouhé má prsty a co všechno se jí přičítá?

Odloučení nesvědčí

„Jsme nejvíce sociálně propojená společnost, přesto miliony jedinců zažívají extrémní osamění den co den. Je to jako epidemie. A ta se umí navrtat do fyzického i psychického zdraví,“ odhaluje americká psycholožka Amy Sullivan. „Není to o žádné izolaci, ale spíše o tom, jak vazby s okolím dotyčný jedinec vnímá,“ doplňuje specialistka. Tím nepřímo sděluje, že se i osoba s velkým počtem kontaktů může cítit odloučená a nepochopená. Jinými slovy – všechno je to v hlavě.

Nebezpečí, které visí ve vzduchu

„Rozvoj mnoha chronických onemocnění se obvykle přičítá sedavému životnímu stylu, konzumaci nevhodných potravin, nadváze a kouření. Ovšem neméně podstatným faktorem těchto chronických stavů bývá i samota. Zvyšuje se při ní hladina stresového hormonu kortizolu, čímž se zhoršuje kognitivní výkon, oslabuje imunitní systém a narůstá pravděpodobnost zánětů, rakoviny, srdečních chorob i depresí,“ vysvětluje zmíněná lékařka. To, že trávíte večery výhradně sami se sebou, se prý dá srovnat s vykouřením 15 cigaret denně. Ani další prokázaná skutečnost na klidu rozhodně nepřidá…

Šetřit si na důchod? Zřejmě zbytečnost

Výzkum, který na svém zasedání v roce 2017 představila Americká psychologická asociace, prokázal, že samotáři mívají až o 50 procent vyšší riziko mozkových příhod i předčasného úmrtí. A ne, sociální kontakt internet rozhodně nenahradí – spíše negativní emoce ještě více prohloubí. „Lidé na sociálních sítích sdílí hlavně příjemné zážitky. Každý se snaží být vítěz a nasbírat co nejvíce pozitivních ohlasů. Když vidíme všechny ty nádherné fotografie z dovolených, večírků a rodinných setkání, které tam vkládají naši přátelé, je snadné cítit se nešťastně a osaměle,“ domnívá se další americký psycholog Joseph Burgo.

Zdroje: webmd.com, clevelandclinic.org, https://www.psychologytoday.com/za/counselling/amy-sullivan-christie-ballito-nl/907592, http://www.josephburgo.com/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7437541/Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Budete doslova sršet pokrokovými nápady. Přestože vaše ideje nejsou obvykle zrovna realistické, máte vizi a to se cení! A i když se občas necháte unést, máte dostatek fantazie a představivosti, abyste své nápady dotáhli k dokonalosti. Jen tak dál. Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

2 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
118 Příspěvků
Poslední příspěvek 31.5.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat