Rozvod rozhodně neznamená neúspěch

Ze dne den se může náš život od základů změnit. Cítíte se milovaní a spokojení a pak zjistíte, že vás manžel už půl roku podvádí s devatenáctiletou dívkou. A na řadu přijde rozvod. Ostuda? Hanba? Neúspěch? Ani náhodou! Možnost začít svůj život znovu a lépe.

V poslední době už opravdu není rozvod nic, za co byste se musely stydět. Oslava rozvodu má na TikTok dokonce své vlastní jméno: „DivorceTok“ (1). Co je na tom zvláštního? O rozvodu se nemluví. Zatímco na svatbě se slaví začátek manželství, rozvod většinou probíhá sám a v tichosti. Vzhledem k tomu, že rozvod je stále často spojován s neúspěchem, je „neúspěšné manželství“ tabu – i když na každé tři manželství připadá jeden rozvod (2). 

DivorceTok: Postoje k rozvodu se mění

„Rozvody se dělají v nebi,“ řekl prý kdysi Oscar Wilde (3) – i když se sám nikdy nerozvedl. V té době však byly rozvody ještě velmi vzácné, i proto, že měly pro ženy zhoubné následky. Dnes se zdá, že mileniálové znovu naskakují do Wildeovy mysli a oslavují koncept „okouzlujícího rozvodu“. Rozvod je trendem zejména na sociálních sítích a popkultuře. Od nového „rozvodového alba“ Adele přes stále častější rozvodové večírky až po slavnostní pálení svatebních šatů. Gwyneth Paltrow dokonce rozvod přejmenovala a nazvala odchod od Chrise Martina „vědomým odpojením“.

To vše se může zdát trochu přehnané. Stále více si však uvědomujeme, že i zrušení manželství může být důležitým a pozitivním novým začátkem. Zejména ženy se vymaňují z role „rozvedených, které je nutné politovat“ a už se nenechají obviňovat, že svým rozhodnutím zničily klasickou rodinu. Pro mnohé není rozvod jen smutným koncem vztahu, ale dlouho očekávaným vysvobozením.

Opravdu potřebujeme rozvodový večírek?

Na co byste ale s novou touhou po rozvodu neměli zapomínat? Není to pro každého důvod k oslavě. Rozvod je drahý a pro mnoho párů prostě finančně neuskutečnitelný. Rozvod je také psychická zátěž a může vést například k depresím. Studie britské právnické firmy Slater & Gordon zjistila, že rozvedeným lidem trvalo v průměru čtyři roky, než měli pocit, že jsou emocionálně „zpět na správné cestě“. Ukončit manželství tedy není žádná maličkost – a pro mnoho lidí rozhodně nic třpytivého nebo okouzlujícího.

Přesto je dobré vědět, že rozvod je vždy východiskem například z toxických manželství plných podvodů a možná i násilí, ale i z manželství, ze kterých se prostě ztratila láska. Každý, kdo zvolí tuto cestu, by měl vědět, že svým rozvodem nikoho nezklamal! I po rozchodu pro nás může být připraven docela dobrý život – navzdory všemu hněvu, smutku a zoufalství, které k tomu (na začátku) patří.

Každý se může sám rozhodnout, zda je rozvodový večírek nutný. Mnohem důležitější než rozvodová párty je však to, že konečně vidíme rozvod takový, jaký je: tragický konec, který ale dává prostor pro úžasný nový začátek.

Zdroj: (1) www.elle.de/female-empowerment-beziehung-ehe-scheidung-tiktok, (2) www.cdc.gov/nchs/fastats/marriage-divorce.htm, (3) www.en.wikipedia.org/wiki/Constance_Lloyd, názor autora - zbytek článku







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Očekávejte náročný týden, ale s velkým potenciálem pro růst a rozvoj. Budete se cítit motivováni pracovat na svých cílech a ambicích a to vám poskytne silný pocit směru a jistoty.Na pracovišti můžete čekat nové příležitosti, nové... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

90 Příspěvků
Poslední příspěvek 20:15
142 Příspěvků
Poslední příspěvek 20:14

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat