Vztahy se otřásají v základech z genderového rozložení rolí

14.11.2023 | Vztahy

Dynamika pohlaví a role mužů a žen ve vztazích prochází postupnou evolucí, jak se společnost stále více odklání od tradičních genderových rolí. Co je tím myšleno?

Tradiční role mužů a žen ve vztahu se dle studií (1) v posledních desetiletích mění kvůli evoluci společnosti a genderové rovnosti. Toto téma je komplexní a může se lišit jak v závislosti na kultuře a socioekonomických faktorech, tak i na individuálních představách a potřebách v rámci konkrétního páru. 

Již ne tak striktní role

Tradiční model, kde muž je hlavou rodiny a žena se stará o domácnost a děti, se mění. Dnes obě pohlaví sdílejí rovné odpovědnosti za rodinný život, kariéru a v domácnosti. Muži se více podílejí na domácích pracích a péči o děti, mohou být na mateřské dovolené, zatímco ženy mohou být někdy hlavními živiteli rodiny. Role v moderních vztazích jsou flexibilnější a individualizovanější, především v tom, jaké role si zvolí. Páry mohou vytvářet vlastní roli, která je pro ně nejvhodnější, bez ohledu na tradiční normy. 

Moderní muži jsou obecně více otevření projevům svých emocí a komunikaci o svých pocitech. Tento trend podporuje rovnost a posiluje emocionální vazby mezi partnery. S rostoucím uznáním různých způsobů sexuality a genderových identit se také mění role v rámci vztahů. To zahrnují také non-binární, queer a transgenderské osoby. Tradiční genderové role jsou napadány a zpochybňovány. To se týká jak společenských a profesních aspektů života, tak domácích povinností. Tyto změny rolí vedly ke větší rovnosti mezi muži a ženami v jejich vztazích.

Všechno půl na půl

Zákony a politické směry, jako je rovnost mezi pohlavími na pracovišti a rovnost v materské a otcovské dovolené, ovlivňují vnímání rolí mužů a žen ve vztazích. Jak muži, tak ženy vyhledávají osobní autonomii a seberealizaci mimo svůj vztah, což může částečně vyvolávat potřebu se navzájem podporovat v osobním růstu a rozvoji. Očekává se, že obě strany se podílejí na rozhodování a řešení konfliktů.

Nicméně, jak bylo uvedeno, tento vývoj může být různý v rámci různých kultur, komunit a jednotlivých párů, a měl by respektovat jedinečné potřeby a preferenci každého jednotlivce.

Dominantní role v sexualitě a sexuálních potřebách, která byla výhradní doménou mužů, se aktuálně mezi muže a ženy ve vztahu téměř půlí. 

 

Nicméně je důležité poznamenat, že tyto trendy a změny mohou být různé v závislosti na sociálních, kulturních a individuálních faktorech. Je třeba také pamatovat na to, že zatímco se role mužů a žen ve vztazích mění a vyvíjí, genderová nerovnost je stále přítomna ve mnoha aspektech našeho společenského života. Neustálé zkoumání a diskuse o těchto problémech jsou tedy nezbytné.

Zdroj: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2778212/, názor autora - zbytek článku


Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Pečená vejce s pažitkou

(20 hlasů)

Brusinková čokoláda

(24 hlasů)

Tousty k snídani

(41 hlasů)

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Naplní vás pocit nespravedlnosti. Ačkoliv děláte vše, co drahé polovičce na očích vidíte, stejně vám vyčítá maličkosti a vám to nepřijde zrovna dvakrát fér. Něžně ho na to upozorněte, svou chybu stydlivě uzná a své chyby se bude snažit naprav... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

1 Příspěvků
Poslední příspěvek 1:37
31 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat