Dvě slova pro zlepšení partnerského vztahu

Ne, „já chci“ nejsou ta dvě slova, která máme na mysli. Jde spíše o slova, která mohou vést k upevnění partnerského vztahu nebo v jakémkoli jiném.

Zejména ve vztahu se čas od času stane, že se neshodneme, a proto vznikají hádky. Ale to, jak se k ní postavíme, má vliv, jak dopadne. Pokud se sami vztekáme a ztrácíme klid, přenese se to s největší pravděpodobností na našeho partnera. A to je důvod, proč mohou být vypjaté situace vlastně jednoduché. "Buďte laskaví" – dvě slova, která fungují jako vnitřní brzda.

Musíme se naučit respektovat

Každý, kdo se nenaučil mluvit o svých vlastních pocitech ve svém rodinném prostředí – nebo kdo vyrůstal s impulzivními rodiči – si v mnoha případech části tohoto chování osvojí. V určitém okamžiku se komunikační problémy rodičů stanou problémy dětí, které mohou přetrvávat až do dospělosti. Samozřejmě, že „buď milý“ nesmyje veškeré chování, které jsme si osvojili. Je to ale rychlá a užitečná připomínka, co od ostatních chceme, a jak bychom na ně proto měli reagovat.

Co pomáhá udržet čistou hlavu

Touha změnit sebe samého je vždy prvním krokem ke zlepšení. Pomalá práce na vlastních vzorech je další. Být milý znamená pozorně naslouchat, nepřerušovat druhého a reagovat konstruktivně místo agresivně. To vše lze jen zřídka použít hned. Ale kousek po kousku například tím, že první část začneme poslechem. Protože se nejedná jen o fakt, že chceme být slyšet – ale také že druhý má podobnou potřebu. Vaše chování tedy ovlivňuje i chování ostatních.

Cílem není být vždy zdvořilý a nikdy se nehádat. Hádky naopak mohou napomoci rozvoji vztahů. I když se však zlobíte, stále můžete být laskaví. To také vede k méně agresivním reakcím druhé osoby.

Věci, na které bychom měli po hádce myslet

Co se stane během hádky, je jedna věc. Co se stane, když to skončí, další. Zamyslete se, k čemu došlo v diskusi s partnerem. Byli jste příliš tvrdí? Urazili jste se, místo abyste odpustili? Potřebujete vyřešit bolest, kterou jste cítili? Zjistěte, co mohlo způsobit hněv. Protože pokud si tyto spouštěče neuvědomíte, budou se opakovat a je pravděpodobnější, že budou spíše eskalovat než řešit spory.

Hádka je nejlepší způsob, jak lidi upozornit na třecí body, které lidé ve vztahu mají. Když si jich všimnete a budete o nich mluvit, může vám to pomoci je zlepšit. Pokud je pro vás obecně obtížné zůstat v klidu, můžete zkusit dechová cvičení nebo jiné relaxační taktiky. To může mít vliv i na to, jak někdo na danou situaci dlouhodobě zareaguje.

Zdroj: názory autora


Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden může být plný intenzivních emocí a hlubokého uvědomění. Pokud jste ve vztahu, možná budete cítit potřebu vyjádřit své pocity a touhy otevřeně. Nebojte se sdílet své myšlenky a snažte se pochopit i pohled svého partnera. To může po... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

1 Příspěvků
Poslední příspěvek 0:16
1 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
1 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat