Všeho moc škodí. A dávání fotek na sítě zvlášť! Aby se vztah kvůli přehnanému sdílení nestal toxickým, raději si jeho on-line prezentaci dvakrát rozmyslete.
Asi všichni jsme si všimli, jak sociální média zásadně změnila způsob, jakým lidé vnímají a prožívají své partnerské vztahy. Od různých statusů po zveřejňování fotek z večeří, procházek, domácí pohody nebo dovolených – intimní chvilky se dnes běžně sdílejí s širokým internetovým publikem. Kromě pozitivních aspektů však tato otevřenost přinesla i negativní důsledky. Jedním z nich je takzvaný cloutlighting.
Být viděn až moc
Tento termín popisuje manipulační techniku, která vznikla na základě nadměrného sdílení vztahů právě na sítích. Jak vysvětluje britská terapeutka a poradkyně v oblasti vztahů Tina Wilson, cloutlighting znamená využívání partnera k získání popularity a jeho zneužívání pro vlastní prospěch. Jde tedy o situaci, kdy jeden přehnaně prezentuje druhého k vytváření online obsahu, který má přitáhnout pozornost a získat co nejvíce lajků. Tento „materiál“ bývá většinou zaměřen na prázdná, velkolepá romantická gesta, jež nemají žádnou skutečnou hodnotu, kromě internetové popularity. Něco ve smyslu „aby to vypadalo“.
Jednou měř, dvakrát řež
Protože vztahy by měly být založeny na vzájemném respektu a důvěře, cloutlighting tyto zásady nesmírně narušuje. O to víc, když jsou soukromé momenty sdíleny bez souhlasu protějšku. Je pravdou, že ne každý touží svůj život veřejně ukazovat. V těchto případech vznikají hádky, jež mohou vyústit až v ty nejhorší rozchodové scénáře. Ačkoli může být lákavé „dát světu vědět“ o tom, jak úžasný život žijeme, je důležité si uvědomit, že každé sdílení intimity musí být oboustranně dohodnuté a respektující soukromí. Láska, která se postupně mění ve veřejnou show, může snadno ztratit svou skutečnou hodnotu i význam a stát se toxickou, varuje terapeutka Tina Wilson.
Zdroj: www.staging.stylist.co.uk/relationships/cloutlighting-toxic-relationship-trend/838632
Sledujte nás na sociálních sítích: