Boomers versus generace Z

Propast mezi generacemi se zdá být hluboká: zvláště mezi boomers a generací Z. Odkud konflikt pochází – a proč je důležité mluvit spolu a už ne o sobě?

Po mnoho let bylo jen málo známek konfliktu mezi generacemi. Naopak děti hodnoty svých rodičů sdílely a své děti vychovávaly stejně jako jejich rodiče. To zní jako docela harmonický vztah, ale pod tímto povrchem rostoucí tolerance a svobody to v určitém okamžiku začalo praskat.

Staří v hledáčku

Zejména baby boomers, tedy lidé narození v letech 1955 až 1969, se ocitli v hledáčku celosvětové kritiky mládeže: bez váhání konzumují, jezdí v autech a jsou to právě „staří bílí muži“, kteří zastávají vedoucí pozice v politice a byznysu. kteří jsou zodpovědní za vykořisťování Země. Na druhé straně byla a je generace Z, narozená v letech 1995 až 2010, označována za generaci ufňukaných a levicově zelených ekofašistů. Požadují příliš mnoho, chtějí všechno změnit a jsou ještě příliš mladí na to, aby měli co říct.

Bez ohledu na to, do jaké míry jsou vzájemná obvinění pravdivá, způsob, jakým chlapci, zejména generace Y a generace Z, pohlížejí na generaci svých rodičů, se od roku 2019 náhle změnil. Termín OK Boomer se podle New York Times stal internetovým fenoménem a znamenal „konec přátelských vztahů mezi generacemi“. Boomerům byla vyhlášena válka.

Politizace generace Z a jejích blízkých se nevyvíjela pouze v oblasti ochrany klimatu. Krize narušují zavedené uspořádání společností a vynucují si změny, a to i v ekonomické oblasti.

Bitevní kancelář

Pro většinu z nás se nejčastější setkávání mladých a starých neodehrává v rodině, ale spíše v práci. Liší se nejen tím, co dělají, ale i způsobem práce. Faktem je, že se změnil přístup k pracovnímu životu. Na rozdíl od boomers už generace Z nežije proto, aby pracovala, ale pracuje, aby se dobře žilo. V souladu s tím si mladí lidé stanovují priority jinak než generace před nimi. Zatímco dříve byla víkendová práce a přesčasy často přijímány bez stížností, dnes ochota dšlat něco navíc znatelně poklesla. Jsou totiž důležitější věci než firma a vaše kariéra. Kvalitní čas pro sebe, pro přátele nebo rodinu je důležitější než dříve – a je prosazován zcela důsledně v každodenním pracovním životě. To se často setkává s rozmrzelostí nebo alespoň nepochopením starších kolegů.

Boomers se celým životem museli probojovat a prosadit se proti konkurenci. Bez ohledu na to, kde byli, bez ohledu na to, kam chtěli jít – vždy bylo mnoho konkurentů. Tehdy jako nováčci nic nepožadovali, ale vděčně podepsali to, co ji bylo předloženo jako pracovní smlouva.

Generace Z je úplně jiná. Zatímco dříve bylo kvalifikovaných uchazečů příliš mnoho, dnes je jich příliš málo. A protože trh práce je také trhem s interakcemi mezi nabídkou a poptávkou, mohou nyní mladí lidé klást požadavky, o kterých by se jejich starším kolegům na začátku kariéry ani nesnilo. Tyto požadavky se odrážejí v požadavcích na čtyřdenní týdny, pracovní dny, volno nebo lepší plat. Často jsou zaměňovány se ztrátou výkonu. To je startovací výhoda, se kterou mladší generace nemůže nic dělat. Z tohoto boje o ústupky ze strany zaměstnavatelů nakonec těží všechny generace.

Jak jsme se stali tím, čím jsme

Abychom pochopili, kde se berou rozdíly, je nutné se podívat na charakteristiku gen Z a boomers. Od konce 50. do 80. let byli boomers vychováváni rodiči a učiteli, kteří často zažili a trpěli nacistickou diktaturou a válkou. Autoritářské myšlení, přijímání deprivace a hierarchie, velení a poslušnost se z myslí a vzorců chování této poválečné generace jen pomalu vytrácely. To se odráželo na výchově. Disciplína, dochvilnost, tvrdá práce a zdvořilost byly považovány za měřítko všeho.

Generace Z byla vychována s výrazně větší svobodou. Rostoucí porozumění se stalo důležitějším než poslušnost – pro mladé lidi, pro nové možnosti seberozvoje, pro jednotlivce. Mladí by měli vidět svět, mít vlastní zkušenosti a učit se z chyb. Zaměření bylo mnohem více na ně, protože v průměru měli méně sourozenců a seděli v mnohem menších školních třídách. Rozloučili se s jedním klasickým životním plánem a jdou různými cestami. Rozmanitost je pro ně také hodnotou sama o sobě.

A i když mezi boomers a gen Z neexistují dvě generace, názory a chování nemohou být odlišnější. Propast mezi generacemi je hluboká.

Buď zticha a poslouchej!

Často je snadné obvinit z problémů další generace. Ale je to také fakt: společenské změny fungují především proto, že mladí lidé se chtějí mít lépe než jejich předchůdci – ideálně aniž by ignorovali své bohaté zkušenosti.

Pro více mezigeneračního týmového ducha ve společnosti nepotřebujete vždy workshop o bdělosti nebo genderově vhodném jazyce. V podstatě je to celkem jednoduché, protože pro staré i mladé platí: Nekroutit nad druhým hlavou, ale jednoduše se ztišit a poslouchat.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Generace_Z, https://cs.wikipedia.org/wiki/Generace_Baby_boomers, názory autora






Celkem  0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden, milí Berani, vás čekají nové výzvy, které budou stimulovat vaši přirozenou energii a nadšení. Planeta Mars, váš vládce, přinese dynamiku do vašich každodenních aktivit. Můžete se cítit motivovaní k zahájen&ia... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

1 Příspěvků
Poslední příspěvek 1:04
7 Příspěvků
Poslední příspěvek 0:52
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat