Všichni je známe. Chytráci, co vědí všechno nejlíp. Puntičkáři, kteří vás šíleně znervózňují. Ukecaní sousedé, kolegové, co si pořád na něco stěžují, nebo příbuzní, s nimiž se neshodnete vůbec na ničem. Někteří lidé nám prostě lezou na nervy a my se jim přitom často nemůžeme úplně vyhnout.
Ať už jde o kolegy v práci, partnery vašich kamarádek nebo členy rodiny, není vždy nutné se nechat vtáhnout do jejich dramatu. Místo toho zkuste těchto 9 tipů, které vám pomohou udržet klid a duševní rovnováhu.
Neberte si to osobně
Většina z nás má tendenci okamžitě si myslet: „Myslí si, že jsem úplně neschopná?!“ A pak to letí – výbuch, hádka, výčitky. Zkuste se ale nadechnout a připomenout si, že chování druhých většinou vypovídá víc o nich než o vás. Emoce dejte stranou a nechte situaci vychladnout. Uvidíte, že se vám uleví.
Naslouchejte – opravdu
Ano, je to těžké, obzvlášť když vás ten člověk štve. Ale opravdové naslouchání může udělat zázraky. Místo předem připravených reakcí zkuste říct třeba: „Řekni mi víc, ráda tě pochopím.“ Lidé chtějí být slyšeni a respekt je klíčem i k těm nejtěžším povahám.
Chraňte si svůj prostor
Negativita je nakažlivá. Nenechte si jí ale „nakazit“ náladu. Pokud vás někdo pravidelně vysává, udělejte si odstup, klidně mentální. Šálek čaje, krátká procházka nebo pár minut ticha mohou udělat zázraky. Myslete na sebe a dopřejte si to, co vám skutečně dělá dobře.
Nebojte se vymezit
Slušnost není totéž co pasivita. Když někdo překročí vaši hranici, řekněte to! Klidně, ale pevně. Nikdo nemá právo vás ponižovat nebo využívat. Pamatujte: Kdo si neváží sám sebe, nemůže to čekat ani od ostatních.
Hledejte skutečný problém
Za většinou stížností, podrážděnosti nebo výbuchů se často skrývá něco jiného. Možná strach, nejistota, nebo nedostatek pozornosti. Zkuste být trochu jako psycholog a pátrat, co je za tím. Někdy stačí otázka typu: „Co tě v poslední době trápí?“ a celá dynamika se může změnit.
Použijte zrcadlo
Ne doslova. Ale zkuste „zrcadlit“ řeč těla nebo tón hlasu druhého člověka. Tato technika navozuje pocit porozumění. Podvědomě si vás díky tomu víc oblíbí. A když už nic nezabírá? Pomůže jemný humor, ale pozor, nikdy ne sarkasmus.
Zaměřte se na to, co změnit jde
Některé věci prostě neovlivníte. Ale vždycky můžete změnit úhel pohledu. Ustupte o krok zpět a zeptejte se sami sebe: „Má smysl se kvůli tomu rozčilovat?“ Možná stačí udělat malou změnu: v postoji, v reakcích, nebo v očekávání.
Pošlete jim v duchu něco hezkého
Možná to zní bláznivě, ale funguje to. V duchu si představte, že daný člověk je šťastný, klidný a spokojený. Tím se mění i vaše vnitřní nastavení a často i vaše reakce. A když jste vy klidná, má to zázračný efekt i na druhé.
Buďte na sebe hodná
Někdy prostě nic nezabírá. A to je v pořádku. V takovém případě se vraťte k sobě. Připomeňte si, co ve vás je, co máte ráda a co vás dobíjí. Klidně si i nahlas řekněte: „Jsem silná. Umím si poradit.“ Pozitivní vnitřní dialog je ten nejlepší lék na toxické okolí.
Zdroj: názory autora
Sledujte nás na sociálních sítích: