Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Chcete-li si film užít, nemějte žádná očekávání, radí psychologové

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

11. 1. 2020 | Zábava

Očekávání plodí zklamání. Stará filozofická pravda se podle sociálních psychologů velmi dobře projevuje při návštěvě kina. Lidé, kteří jdou na film, aniž o něm cokoli tuší, cokoli očekávají, a především nečetli žádné kritiky, neznají osobní názory druhých, si film užijí nejvíce. Naopak diváci, kteří mají pozitivní i negativní očekávání, odcházejí zklamaní. Vyplývá to z výsledků experimentálního výzkumu.

Pakliže tedy přistoupíme na to, že účelem kinofilmu je pouhý konzumní zážitek.

Klíčem k němu při sledování filmu je nemít žádná očekávání. Ani pozitivní, ani negativní. Jít do kina s nadšením či předem očekávat brak vede ke zklamání. V prvním případě nejsou velká očekávání naplněna, v druhém případě negativní předsudky silně ovlivní vědomí a znemožní člověku přijímat viděné objektivně.

„Osobně bych doporučil, aby lidé byli k lidem, kteří filmy tvoří, trochu vlídnější, protože vaše osobní zkušenosti mají velmi málo společného s jejich prací a mnohem více s vašimi předsudky,“ míní docent James Bonus z Ohio State University.

Méně očekávání více zábavy

Z jeho experimentálního výzkumu vyplývá, že lidé, kteří neočekávali téměř nic nebo jen velmi málo, byli z návštěvy kinofilmu nadšenější než ti, kteří očekávali, že film bude úžasný. Nejméně si film ale užili ti, kteří do kina šli s přesvědčením, že film bude brak.

„Negativní předsudky vedly k tomu, že diváci byli předem sklíčení, a i když je film mile překvapil, neužili si ho zdaleka tak jako ti, kdo neměli očekávání žádná,“ tvrdí docent Bonus.

Zážitek průměrného diváka je jen jedna rovina hodnoty kinofilmu. Jeho umělecký přínos, řemeslná kvalita a schopnost obohatit diváka více než jen „pobavením“ je však často to, co posuzuje fundovaná kritika. K velké nelibosti producentů. Jimž jde o jediné. Co nejvíce vydělat.

Příkladem z poslední doby může být muzikál Cats, který vstoupil do kin před Vánocemi. Neumný pokus o přenesení slavného divadelního muzikálu na plátna kin byl kritikou strhán. A v kinech tak nepatří mezi kasovní trháky. Producenti viní zaujatou kritiku a zuří, že jim kazí zisky.

Otužováním k lepšímu zdraví

Nudle s mákem

Nudle s mákem

20 hlasů
25min 1965 kJ 53 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kuřecí plátek na zázvoru s pomerančem

9 hlasů
40min 596kJ 99 Kč

Dietní kuřecí plátek s pomerančem.

Zapečená cuketa

20 hlasů
50min 373kJ 85 Kč

Zapečená strouhaná cuketa se sýrem.

Poradny

Stihnu nastoupit na mateřskou v ochranné lhůtě?

Dobrý den,jestliže jste otěhotněla v předchozím zaměstnání, uběhlo do doby nástupu do dalšího zam... Více

Po konci zaměstnání jsem opět pracovala, dostanu PPM?

Dobrý den,situaci, na kterou se ptáte, upravuje § 15 odst. 2 zákona o nemocenském pojištění. Ten ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Volný čas věnujete především rodině. Uvědomujete si, že jste ji v poslední době poněkud zanedbávali, a rozhodnete se to napravit. Užijete si tak příjemný týden v pohodové atmosféře. Hádky se vám vyhnou obloukem a blízcí budou naprosto spokojen&iacut...

Více