Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Chcete-li si film užít, nemějte žádná očekávání, radí psychologové

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

11.01.2020 | Zábava

Očekávání plodí zklamání. Stará filozofická pravda se podle sociálních psychologů velmi dobře projevuje při návštěvě kina. Lidé, kteří jdou na film, aniž o něm cokoli tuší, cokoli očekávají, a především nečetli žádné kritiky, neznají osobní názory druhých, si film užijí nejvíce. Naopak diváci, kteří mají pozitivní i negativní očekávání, odcházejí zklamaní. Vyplývá to z výsledků experimentálního výzkumu.

Pakliže tedy přistoupíme na to, že účelem kinofilmu je pouhý konzumní zážitek.

Klíčem k němu při sledování filmu je nemít žádná očekávání. Ani pozitivní, ani negativní. Jít do kina s nadšením či předem očekávat brak vede ke zklamání. V prvním případě nejsou velká očekávání naplněna, v druhém případě negativní předsudky silně ovlivní vědomí a znemožní člověku přijímat viděné objektivně.

„Osobně bych doporučil, aby lidé byli k lidem, kteří filmy tvoří, trochu vlídnější, protože vaše osobní zkušenosti mají velmi málo společného s jejich prací a mnohem více s vašimi předsudky,“ míní docent James Bonus z Ohio State University.

Méně očekávání více zábavy

Z jeho experimentálního výzkumu vyplývá, že lidé, kteří neočekávali téměř nic nebo jen velmi málo, byli z návštěvy kinofilmu nadšenější než ti, kteří očekávali, že film bude úžasný. Nejméně si film ale užili ti, kteří do kina šli s přesvědčením, že film bude brak.

„Negativní předsudky vedly k tomu, že diváci byli předem sklíčení, a i když je film mile překvapil, neužili si ho zdaleka tak jako ti, kdo neměli očekávání žádná,“ tvrdí docent Bonus.

Zážitek průměrného diváka je jen jedna rovina hodnoty kinofilmu. Jeho umělecký přínos, řemeslná kvalita a schopnost obohatit diváka více než jen „pobavením“ je však často to, co posuzuje fundovaná kritika. K velké nelibosti producentů. Jimž jde o jediné. Co nejvíce vydělat.

Příkladem z poslední doby může být muzikál Cats, který vstoupil do kin před Vánocemi. Neumný pokus o přenesení slavného divadelního muzikálu na plátna kin byl kritikou strhán. A v kinech tak nepatří mezi kasovní trháky. Producenti viní zaujatou kritiku a zuří, že jim kazí zisky.

Zážitkové jednodenní výšlapy po našem Česku

Platýs na másle

Platýs na másle

5 hlasů
30min 1063 kJ 240 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Vepřová žebírka v marinádě z whisky

22 hlasů
1h a 50min 1359kJ 90 Kč

Protože vepřové maso je tučné a úprava nad ohněm mu sv...

Bramborový guláš

8 hlasů
55min 282kJ 80 Kč

Bramborový guláš s houbami.

Poradny

Loni jsem dostala výpověď, co dělat pro nárok na PPM?

Dobrý den,pokud na mateřskou dovolenou můžete nastoupit nejdříve 22.1.2021, pak bude rozhodným ob... Více

Začínám pracovat na DPČ, mám nárok na PPM?

Dobrý den,jestliže jste otěhotněla až po ukončení posledního pracovního poměru (HPP), pak se na V... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Dlouhodobé plány, které se týkají přestavby vašeho obydlí, se vám podaří zrealizovat v rekordně krátkém čase! Když chcete, umíte být plní energie a elánu, o jakém se vašemu okolí ani nesní. Jen dejte pozor na př&ia...

Více