Čím větší zívnutí, tím větší mozek?

Čím větší mozek, tím delší a intenzivnější zívnutí vyžaduje. Tvrdí to vědci ze státu New York. Srovnali mozky čtyřiadvaceti druhů savců s velikostí a složitostí jejich mozku. Lidé zívají nejdéle a nejintenzivněji. Jsou následováni slony a šimpanzy přesně podle toho, že tyto dva druhy mají druhý největší mozek v savčí říši. Delší zívnutí je třeba k ochlazení a okysličení většího mozku.

Primáti – savci s nejsložitějšími a největšími mozky v poměru k velikosti těla – obecně zívají o padesát procent déle než ostatní savci. Ti s nejmenšími mozečky nezívají vůbec nebo je jejich zívnutí sotva postřehnutelné.

Podle vědců ze Státní univerzity v New Yorku sídlící ve městě Oneonta má zívání evoluční význam, pomáhá mozku se ochladit. Čím delší ale zívání je, tím inteligentnější je jeho majitel.

Nejkratší zívání projevují hlodavci, zajícovci a třeba lišky, kteří mají velmi malé koncové mozky. Nejdéle zívají kromě lidí gorily, gibboni, mroži, velbloudi a sloni. I když mají sloni větší mozky než my, v poměru k velikosti těla je předčíme. Máme více neuronů a složitější struktury.

„Rozdíly v délce zívání podle všeho souvisejí s mezidruhovými rozdíly ve velikosti a složitosti mozku, přičemž počet neuronů v korové oblasti je nejvýraznějším faktorem,“ tvrdí doktor Andrew Gallup z Oneonty.

Podle psychologů ale může být rozdíl v délce zívání také v rámci druhu. Dospělí totiž zívají déle než děti. A zřejmě také inteligentnější jedinci déle než ti méně inteligentní. Pokud tomu tak je, mohlo by to vyplynout z dalších studií, které se vztahem mezi inteligencí a délkou zívání budou zabývat.


Celkem 15 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Dotahujte do konce vše, co začnete – a to jak v pracovní, tak i osobní oblasti. Nezačínejte rozhovor, který nebudete schopni uzavřít, nejděte do sporu, pokud už je předem jasné, že jej nevyřešíte. Přiděláte si tím totiž spoustu starostí navíc &n... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

3 Příspěvků
Poslední příspěvek 11:55
1 Příspěvků
Poslední příspěvek 11:53

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat