Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Novinář měsíc nepoužil sprchový gel. Nikdy jsem neměl zdravější kůži, tvrdí

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

11. 11. 2016 | Zajímavosti

O pozitivním vlivu hygieny na prevenci moru, žloutenky a jiných infekčních chorob ve společnosti nelze pochybovat. Nicméně s čistotou se to v posledních desetiletích přehání. Možná z toho prospívají firmy vyrábějící kosmetiku, ale časté mytí povrchu těla saponáty člověku spíš škodí než prospívá.

Britský novinář Adam Lee-Potter se rozhodl tohle téma prozkoumat. A pod dozorem dermatologa odložil na čtyři měsíce mýdlo (sprchový gel) a deodorant. Výsledek? Pro něj samotného překvapující.

„Jako většina lidí jsem v dospělosti každý den své tělo sprchoval, celé umyl mýdlem a poté použil deodorant,“ svěřil Adam deníku The Mail.

Na lidské kůži žije asi 370 miliard baterií. Vytvářejí ekosystém, který kůži prospívá a chrání ji. Ovšem nesmí ho denně likvidovat saponát z mýdel a sprchových gelů.

„Naše přehnaná péče o čistotu není zrovna dobrý nápad. Ačkoli tohle téma stále musíme dál zkoumat, jedno je jisté - vyvíjeli jsme se s bakteriemi. Potřebujeme je stejně, jako ony potřebují nás,“ vysvětluje doktor mikrobiologie Adam Roberts z University College London.

Mytí rukou několikrát za den je na místě. Člověk se tím chrání před řadou nebezpečných choroboplodných zárodků, které během dne nachytá na klikách, madlech, zábradlích, klávesnicích a jiných objektech užívaných hromadně veřejností. Olizování špinavých rukou vede často ke žloutence, zažívacím potížím a dalším infekcím.

Adam Lee-Potter se s výjimkou rukou čtyři týdny nemyl mýdlem. Mikrobiologové z Amsterdamu odebírali stěry z jeho těla na pěti místech – u nosu, na kostrči, v podpaží, v rozkroku a mezi prsty na nohou. Výsledek nikoho nepřekvapil. Nejenže bylo bakterií na těle po čtyřech týdnech mnohem více, ale druhové bohatství vzrostlo ze 192 na 234.

„Druhové bohatství souvisí s odolností před útokem jiných nebezpečných druhů, druhově velmi bohatá mikrobiota je odolnější vůči infekci,“ vysvětluje doktor Dries Budding ze Svobodné univerzity v Amsterdamu.

Nejvýraznější změnu prodělalo během čtyř týdnů Adamovo podpaží. Čichová analýza nebyla zpočátku vůbec příjemná. Po pěti dnech bylo podpaží otřesně páchnoucí, ale po čtyřech týdnech i jeho manželku překvapil mnohem příjemnější pach. Důvod? Stabilizovala se skladba bakterií. Nejdříve se totiž přemnožily bakterie produkující zápach. Jenže na konci období se objevily nové druhy, které potlačovaly tyto zápach produkující druhy a navíc zřejmě požíraly páchnoucí sloučeniny.

Vyšetření na jiných částech těla prokázalo, že se neobjevily žádné nebezpečné druhy. Naopak bohatší bakteriální kultura kůže držela na uzdě mnohem lépe plísně a kvasinky.

„Tento pokus přesně dokazuje, že když se měsíc nebudete mýt mýdlem, neublíží to vůbec vašemu zdraví,“ dodává doktor Budding.

Praha má šestou nejrychlejší MHD z hlavních měst světa

Hovězí maso se žampiony

Hovězí maso se žampiony

3 hlasy
1h a 35min 513 kJ 250 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kuličky z vepřového masa v okurkové omáčce

5 hlasů
1h a 10min 768kJ 150 Kč

Kuličky z mletého masa v okurkové omáčce se sýrem.

Lilek plněný bylinkovým sýrem

1 hlas
1h a 5min 755kJ 130 Kč

Plněný lilek patří k nejoblíbenějším úpravám této zelenin...

Poradny

Při péči o malé dítě za mě platí pojištění stát?

Dobrý den,během péče o dítě do čtyř lět věku za Vás sociální pojištění není přímo hrazeno, ale do... Více

V říjnu mi končí RD, můžu už teď podat výpověď?

Dobrý den,rodičovská dovolená je poskytována nejdéle do tří let věku dítěte. Pokud se po jejím sk... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více