Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Čerstvě umyté ruce nastartují v mozku změny, které plodí originální nápady

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

17. 6. 2017 | Zajímavosti

Od dětství nám vštěpují, že pro pevné zdraví je nutné dodržovat základní hygienické návyky, především si často mýt ruce. Kanadští vědci ale tvrdí, že očištění rukou má ale i jiný význam. Působí přímo na mozek. Člověk, který si umyje pořádně ruce, nastartuje v mozku změny, které vedou k aktivaci kreativního myšlení a nalezení nových nápadů a lepších řešení či přístupů.

Fyzické akty lidského chování mají hluboké psychologické významy. Mytí samo o sobě je provázeno řadou psychologických vjemů – lidé ze sebe smývají neetické chování, neštěstí nebo dokonce prohru. Ale mytí rukou působí na mozek ještě jinak.

Spojené nádoby

Antropologové a evoluční psychologové vědí, že mozek a ruce jsou spojené nádoby, které se vyvíjely vzájemně. Vlastně se dost dobře neví, jestli zručnost ruky vedla k bouřlivému rozvoji koncového mozku, nebo rozvoj koncového mozku vedl k zdokonalení zručnosti. Jedno je jisté. Jemná motorika rukou a masáže dlaní působí na mozek. A pečlivé mytí, na které se člověk soustředí, může v mozku odstartovat unikátní proces kreativního myšlení a nalézání nových nápadů.

„Mytí rukou byť hygienickým ubrouskem skutečně přesměruje myšlení od starých neplodných přístupů k novým a lepším,“ tvrdí doktor Ping Dong z University of Toronto.

Snadné rozhodování

Jeho kolegové z Michiganu zase v jiné studii prokázali, že po pečlivém mytí rukou lidé méně pochybují o svých rozhodnutích a že mytí rukou může pomoci správně se rozhodnout ve složité situaci.

„Když se lidé rozhodují, často volí mezi dvěma stejně přitažlivými možnostmi. Poté, co se pro jedno řešení rozhodnou, mají tendenci se obhajovat. My jsme ale prokázali, že po umytí rukou už nemají potřebu se obhajovat a stojí si za svým rozhodnutím bez pochyb,“ tvrdí doktor Spike Lee z University of Michigan.

Podmínky rušení zájezdů v době pandemie

Krůtí paličky

Krůtí paličky

30 hlasů
60min 1029 kJ 160 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Zapékané brambory

5 hlasů
1h a 20min 568kJ 125 Kč

Brambory zapečené s mletým masem.

Grilovaná kuřecí prsa

17 hlasů
50min 577kJ 140 Kč

Kuřecí prsa naložená v marinádě.

Poradny

Jak ukončit dohodu o provedení práce?

Dobrý den,to, že nejste dočasně schopná pracovat, nemusí nutně znamenat, že Váš zaměstnavatel neb... Více

Mám trvalý pobyt jinde než bydlím, dostanu příspěvek?

Dobrý den,na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden přeje hlavně kamarádským vazbám! Proto se snažte naslouchat svým přátelům a ubezpečte je, že jste tu vždy pro ně. Uvidíte, že vám oplatí stejnou mincí. Díky nim se budete cítit velice sebejistě a v pohodě. Jen těžko vás něco rozhodí!

Více