Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Čerstvě umyté ruce nastartují v mozku změny, které plodí originální nápady

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

17.06.2017 | Zajímavosti

Od dětství nám vštěpují, že pro pevné zdraví je nutné dodržovat základní hygienické návyky, především si často mýt ruce. Kanadští vědci ale tvrdí, že očištění rukou má ale i jiný význam. Působí přímo na mozek. Člověk, který si umyje pořádně ruce, nastartuje v mozku změny, které vedou k aktivaci kreativního myšlení a nalezení nových nápadů a lepších řešení či přístupů.

Fyzické akty lidského chování mají hluboké psychologické významy. Mytí samo o sobě je provázeno řadou psychologických vjemů – lidé ze sebe smývají neetické chování, neštěstí nebo dokonce prohru. Ale mytí rukou působí na mozek ještě jinak.

Spojené nádoby

Antropologové a evoluční psychologové vědí, že mozek a ruce jsou spojené nádoby, které se vyvíjely vzájemně. Vlastně se dost dobře neví, jestli zručnost ruky vedla k bouřlivému rozvoji koncového mozku, nebo rozvoj koncového mozku vedl k zdokonalení zručnosti. Jedno je jisté. Jemná motorika rukou a masáže dlaní působí na mozek. A pečlivé mytí, na které se člověk soustředí, může v mozku odstartovat unikátní proces kreativního myšlení a nalézání nových nápadů.

„Mytí rukou byť hygienickým ubrouskem skutečně přesměruje myšlení od starých neplodných přístupů k novým a lepším,“ tvrdí doktor Ping Dong z University of Toronto.

Snadné rozhodování

Jeho kolegové z Michiganu zase v jiné studii prokázali, že po pečlivém mytí rukou lidé méně pochybují o svých rozhodnutích a že mytí rukou může pomoci správně se rozhodnout ve složité situaci.

„Když se lidé rozhodují, často volí mezi dvěma stejně přitažlivými možnostmi. Poté, co se pro jedno řešení rozhodnou, mají tendenci se obhajovat. My jsme ale prokázali, že po umytí rukou už nemají potřebu se obhajovat a stojí si za svým rozhodnutím bez pochyb,“ tvrdí doktor Spike Lee z University of Michigan.

Každý se v zrcadle automaticky nepozná

Rybí filé s bílým vínem

Rybí filé s bílým vínem

8 hlasů
45min 552 kJ 155 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Houbové ragú

9 hlasů
35min 226kJ 70 Kč

Pokud máte také rádi houby, ale už nevíte, jak je přip...

Bramborovo-mrkvové placičky

11 hlasů
40min 892kJ 55 Kč

Jednoduchý a rychlý recept na zeleninové placičky, kte...

Poradny

Jsem od července zaměstnaná, mám nárok na PPM?

Dobrý den,pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zej... Více

Má manžel právo na volno k návštěvě lékaře?

Dobrý den,dle nařízení vlády č. 590/2006 Sb. je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci prac... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden budete mít opravdu velké štěstí. Splní se vám dlouho očekávané přání! Radost bude veliká a užijete si ji po právu. Nebojte se trochu provětrat peněženku a pozvat své přátele a blízké na pořádnou oslavu. Rozhod...

Více