Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Jak člověk zmoudří? Věk nehraje zdaleka takovou roli, jak si myslíte

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

10.08.2018 | Zajímavosti

Staré přísloví, co tě nezabije, to tě posílí, je klíčem k moudrosti. Neplatí totiž, že moudrost automaticky přichází se stářím. Podle psychologů z Oregonu je klíčem k moudrosti překonávání životních těžkostí. A může to přispět také k sebepoznání a sebepřijetí.

„Tvrzení, že s věkem přichází moudrost, není tak docela pravdivé. Obecně lidé, kteří museli tvrdě pracovat, aby překonali těžkosti života, jsou těmi, kteří pochopili nový smysl života a zmoudřeli,“ tvrdí doktorka Carolyn Aldwin z Oregon State University.

„Co nás opravdu zajímalo, když se děly životní těžkosti, bylo to, co se stalo pak? Jednou věcí, která okamžitě bila do očí, bylo to, že když měli dotazovaní přemýšlet o těžkostech života či výzvách, okamžitě znali odpověď. Těžké časy jsou způsob, jak definovat sám sebe,“ tvrdí doktorka Aldwin.

Její výzkum ale potvrdil, že pro překonání životních těžkostí jsou nezbytné dobré společenské styky a vztahy. Ty totiž můžou poskytnout silnou emoční oporu.

„Záleželo na tom, jestli se očekávalo, že se trpící rychle přizpůsobí a vrátí do života, nebo jestli byl podporován v tom, aby vyrostl a změnil se. Kvalita společenských vztahů byla opravdu velmi důležitá… Požádat blízké o pomoc v těžkém čase se vyplatí,“ dodává Aldwin.

Důvěřivost jako známka moudrosti?

Podle sociologů z Oxfordu je dokonce důvěřivost známkou inteligence. Tedy inteligentní lidé jsou důvěřivější než jejich kolegové s nižším IQ. A je to zřejmě především proto, že bystří jedinci dokážou odhadnout charakter protějšku a také situaci, takže vědí, kdy mohou důvěřovat, a kdy nikoli.

Lidé, kteří více důvěřují, jsou také většinou zdravější a šťastnější,“ tvrdí sociologové z Oxfordské univerzity, jejichž výzkum otiskl odborný časopis Plos One.

Tyto závěry podporují, co už jiní vědci dávno přednesli, že mít dobrou schopnost posuzovat charakter druhých je výraznou součástí inteligence člověka, která vznikla evolučně přírodním výběrem,“ tvrdí doktor Noah Carl z Oxfordu v rozhovoru pro Daily Mail.

Lidé, kteří věří druhým, uvádějí také lepší zdravotní stav a větší pocit štěstí,“ dodává profesor Francesco Billari.

Lidé mající vyšší sociální, emocionální a racionální inteligenci dokážou výborně určit povahu člověka a také analyzovat situaci, takže vědí, kdy a komu mají důvěřovat, a kdy a komu naopak důvěřovat nemají. Navíc se pohybují častěji mezi inteligentními a charakterově kvalitnějšími lidmi, jimž je možné důvěřovat.

Podivné posedlosti: Tisíc koček nebo sbírání děsivých pan...

Jednoduchý paprikový salát

Jednoduchý paprikový salát

8 hlasů
15min 266 kJ 25 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Houby na smetaně

9 hlasů
45min 370kJ 95 Kč

Houby se smetanovou omáčkou a bramborovou kaší.

Bylinkové špagety

13 hlasů
40min 1421kJ 70 Kč

Špagetová klasika, rychlý a jednoduchý recept.

Poradny

Z jakého účtu mi přijde nemocenská?

Dobrý den,od 4. do 14. dne nemoci Vám vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel, od 15. dne nemoci Vám n... Více

Může být nevyčerpaný RP vyplacený jednorázově?

Dobrý den,v současné době je situace taková, že jednorázové doplacení nevyčerpané částky rodičovs... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více