Mládí v pozadí. Sebevědomější a spokojenější jsou dnes šedesátníci

Každá generace musí čelit nějaké výzvě. Smířit se se svým vzhledem, se svým tělem, s projevy stárnutí, se změnami v rodině a zaměstnání, s tlaky společnosti, s vlastní emoční nestálostí, s osamělostí apod. Ale tým švýcarských psychologů zajímalo, která ze současných generací má přece jen největší sebevědomí, tedy která je nejspokojenější ve své vlastní kůži a cítí nejméně tlaků něco měnit. A výsledek je překvapující. Jsou to šedesátníci.

Psychologové z Bernské univerzity provedli metaanalýzu 191 studií zahrnujících stovky tisíc osob.

„Sebevědomí není žádným způsobem neměnnou vlastností jedince. Kolísá výrazně v každém člověku, je ohrožováno či stabilizováno různými věcmi, od interakcí a vztahů po různé výhry a zisky či ztráty, přibývání na váze, hubnutí, zdravotní potíže, pokud vyjmenujeme jen pár,“ uvádějí autoři z Bernu.

A právě v šedesáti lidé mají pocit, že své sebevědomí fyzicky i emočně zvládají nejlépe.

„Období středního věku je pro mnoho dospělých časem vysoce stabilního života, kdy jsou poměrně stabilní okolnosti jako vztahy či zaměstnání. Navíc ve středním věku více lidí investuje do svých společenských rolí, což může podporovat jejich sebevědomí,“ míní profesor Ulrich Orth z Bernu.

Jak jsou na tom ženy?

Ačkoli se říkává, že život začíná po čtyřicítce, u žen je to už skoro o deset let dříve. Nové výzkumy dokazují, že maxima sebevědomí a spokojenosti se svým životem dnes dosahují ženy kolem čtyřiatřicátého roku života. Tehdy vrchol takových pocitů zažívá šest z deseti žen.

Z průzkumu mezi dvěma tisíci britských žen vyplývá, že více než šest z deseti žen si ve čtyřiatřiceti připadá nejvíc sexy a má nejvyšší sebevědomí. Tehdy mají totiž většinou stabilní práci, také dost zkušeností v sexu a ve vztazích, a navíc si více váží svého těla, o které dostatečně pečují.

Osmi z deseti žen dodává sebevědomí právě vnitřní pocit spokojenosti sama se sebou. Tři čtvrtiny žen přiznávají, že se sebevědomě cítí ve chvíli, kdy si uvědomují, že mají naprostou kontrolu nad svým životem.

Z průzkumu také vyplývá, co ženám nejvíce zvedá sebevědomí a pocit přitažlivosti. Logicky na prvním místě je to, že se žena líbí opačnému pohlaví, následují kompliment od partnera, nové slušivé šaty a nové sexy spodní prádlo. Ženám výrazně zvýší sebevědomí i to, když se jim podaří zhubnout.Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden může být plný intenzivních emocí a hlubokého uvědomění. Pokud jste ve vztahu, možná budete cítit potřebu vyjádřit své pocity a touhy otevřeně. Nebojte se sdílet své myšlenky a snažte se pochopit i pohled svého partnera. To může po... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

6 Příspěvků
Poslední příspěvek 14:50
2 Příspěvků
Poslední příspěvek 14:33
5 Příspěvků
Poslední příspěvek 13:56

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat