Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Hloubaví a přemýšliví lidé mají během dne méně pohybu

07.12.2018 | Zajímavosti

Ačkoli hloubavost a přemýšlivost neznamená nutně inteligenci, nacházejí se lidé přemýšliví častěji mezi těmi, kterým to lépe myslí. Psychologové z Floridy se zajímali o to, jak přemýšlivost ovlivňuje vztah k fyzickému pohybu. A prokázali, že studenti, kteří jsou velcí myslitelé, se během dne pohybují mnohem méně než ti, které přemýšlení nebaví a unavuje.

Psychologové z Florida Gulf Coast University nejprve pomocí testu Need For Cognition rozdělili studenty na skupinu myslitelů a nehloubavých.

Žádná nuda

Vybrali z každé skupiny třicítku osob, přičemž všechny opatřili na týden přístroji monitorujícími pohyb. A po týdnu zjistili, že myslitelé se mnohem méně pohybovali než jedinci nehloubaví. O víkendu se rozdíl smýval.

„Podle všeho osoby myslící intenzivně si dokážou najít zábavu sami se sebou mentálně, zatímco osoby málo hloubavé rychle zažívají nudu a prožívají ji negativněji,“ tvrdí autoři z Florida Gulf Coast University.

Paradoxy pohybu a mozku

Proč se rozdíly smývají o víkendu? Zřejmě proto, že všechny osoby byly studenty univerzity, kteří na víkend odjíždějí domů, což vyžaduje stejnou míru pohybu.

Ačkoli jsou vysokoškolští studenti standardní účastníci většiny experimentálních výzkumů v psychologii, jejich chování a návyky můžou být mnohem typičtější pro chování mladých než pro obecné chování dospělých,“ uvádějí dále autoři.

Paradoxně pohyb podporuje myšlení a paměť. Je dokázáno, že lidé, kteří často sportují, mají lepší kognitivní funkce. Mozku totiž pohyb prospívá díky zvýšenému prokrvení, s nímž přicházejí do mozku kyslík a živiny.

Stydlíni a plaší lidé častěji propadnou alkoholu

Zapečené mleté maso s tymiánem

Zapečené mleté maso s tymiánem

13 hlasů
1h a 5min 994 kJ 120 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Losos s grepovým přelivem

9 hlasů
55min 723kJ 280 Kč

Slavnostní oběd nebo večeře z kvalitního lososa.

Pečená hovězí loupaná plec

15 hlasů
4h a 0min 329kJ 180 Kč

Jemně pikantní hovězí maso s rozmarýnem.

Poradny

Můžu mít kvůli OČR krácenou dovolenou?

Pěkný den i Vám, Jano,ošetřování člena rodiny je podle § 191 zákoníku práce důležitou osobní přek... Více

Kdy skončit v práci, abych měla nárok na PPM?

Dobrý den,pokud to umožňuje Váš zdravotní stav, mohla byste místo ukončení pracovního poměru nast... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Právě začínající předvánoční týden konečně trochu uberete z tempa (a týká se to především vašeho pracovního nasazení), s nímž jste se vrhli do několika posledních dnů. A věřte, že bylo na čase – sami jste již nějakou dobu tu&scar...

Více