Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Proč zrovna kapr a stromeček. Kde se vzaly typické vánoční zvyky?

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

08.12.2018 | Zajímavosti

Ptají se vás někdy vaše děti, proč je na Štědrý den k večeři zrovinka kapr nebo proč se zdobí stromeček? Většina dospělých vůbec netuší, kde se tyto vánoční zvyky vzaly, přitom si to bez nich vůbec neumí představit.

Vánoční stromek

Zvyk zdobení vánočního stromečku má své kořeny daleko před křesťany, kteří narození Ježíše oslavují. Už Keltové a Germáni při svých oslavách zdobili stromy. Zdobení stromečku o Vánocích, tak, jak ho známe, však přichází až v polovině 16. století na území Německa. Přesto, že se tento zvyk u našich sousedů rychle uchytil, k nám do Čech si cestu hledal dalších 300 let. V té době byl symbolem blahobytu a bohatství a najít jste ho mohli spíše u zámožnějších rodin. V chudších rodinách byla k vidění spíše větev jehličnanu, ozdobena ořechy, perníkem či jablky. Jedna z prvních zmínek o vánočním stromku u nás v Čechách, přichází z roku 1812.

Kapr a salát?

Dříve bylo zvykem připravovat kapra na modro, až později, po druhé světové válce, lidé pomalu začali propadat smaženému. Kapra jste na štědrovečerní tabuli mohli najít již od počátku 19. století, ale stejně jako tomu bylo v případě vánočního stromku, kapr by spíše večeří bohatších, přestože ryby byly vždy považovány za jídlo chudých. Salát se u nás začal objevovat na začátku 20. století. Původně se připravoval ze zbytků jídla, do kterých se přidaly brambory a cibule.

Proč pečeme cukroví?

Cukroví je původně záležitostí pohanů, kteří jej pekli při oslavách zimního slunovratu a zavěšovalo se na stromy v okolí bydliště, na vrata stodol, stájí i domů, aby odehnalo zlé síly. Dnešní cukroví se podobně, jako stromeček a kapr začalo objevovat v devatenáctém století. Pečivo se však peklo jen v bohatých rodinách. V těch chudých se vykrajovaly tvary z jablek a zdobily se jimi vánoční větve, které měla chudina místo stromku.

Dárky

Původně se obdarovávaly pouze děti a to nejspíše z důvodu napodobení obdarování Ježíška třemi králi. Teprve v polovině dvacátého století se dárky začaly rozdávat i starším generacím. Dřívější dárky však neměly dnešní podobu balíčku, zabaleného v papíru. Často si lidé vzájemně věnovali ořechy a jablka jako symbol moudrosti, či vyřezávané výrobky

Stydlíni a plaší lidé častěji propadnou alkoholu

Polévka z růžičkové kapusty

Polévka z růžičkové kapusty

10 hlasů
50min 180 kJ 60 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kapustová polévka se slaninou

8 hlasů
45min 343kJ 85 Kč

Jednoduchá a vydatná polévka.

Platýs na másle

4 hlasy
30min 1039kJ 240 Kč

Pokrm připravíte během 30 minut.

Poradny

Můžu mít kvůli OČR krácenou dovolenou?

Pěkný den i Vám, Jano,ošetřování člena rodiny je podle § 191 zákoníku práce důležitou osobní přek... Více

Kdy skončit v práci, abych měla nárok na PPM?

Dobrý den,pokud to umožňuje Váš zdravotní stav, mohla byste místo ukončení pracovního poměru nast... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Právě začínající předvánoční týden konečně trochu uberete z tempa (a týká se to především vašeho pracovního nasazení), s nímž jste se vrhli do několika posledních dnů. A věřte, že bylo na čase – sami jste již nějakou dobu tu&scar...

Více