Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Američané vs. Číňané: Kdo po sobě nechá nejvíce odpadu

21.07.2019 | Zajímavosti

Recyklují jen pětatřicet procent tuhého komunálního odpadu, přesto každý občan USA vyprodukuje nejvíce tohoto znečištění životního prostředí přepočteno na hlavu. Američané vytvoří třikrát více tuhého komunálního odpadu než průměrný občan této planety a patří k největším viníkům zaplavování oceánů plastovými odpadky.

Zatímco Německo je na světové špici v recyklaci, tato země totiž dokáže posbírat, roztřídit a znovu použít osmašedesát procent odpadu, v USA je to jen pětatřicet procent. Američané také vyhodí nejvíce konzumovatelného jídla ze všech národů planety přepočteno na hlavu občana. Krom toho vyprodukují přepočteno na občana také nejvíce plastů a hazardních materiálů, jako jsou těžké kovy, kyseliny apod.

Tvrdí to studie společnosti Verisk Maplecroft, která vyhodnotila jak veřejná data, tak analýzy vědeckých pracovišť.

Horší než Číňani

Podle studie celý svět vyprodukuje každoročně 2,1 miliardy tun tuhého komunálního odpadu, z toho jen šestnáct procent je recyklováno, zatímco šestačtyřicet procent uloženo na skládkách či v mořích.

Jen Čína a Indie jako dva státy vyprodukují šestatřicet procent veškerého odpadu, a třebaže USA tvoří dvanáct procent z celosvětové produkce, přepočteno na hlavu jsou první. Vyprodukují třikrát více odpadu než průměrný Číňan a sedmkrát více než průměrný Etiopan.

Bez smetiště

„USA si vede nejhůře především ve vztahu mezi tím, kolik toho vyprodukuje a kolik toho dokáže recyklovat,“ tvrdí Niall Smith ze společnosti Verisk Mapelcroft.

Západní mocnosti, a především USA, se spoléhaly na vyvážení odpadů do zemí Dálného východu. Jenže Filipíny, Malajsie a další země už nechtějí být smetištěm bohatých a lodě s odpadky vracejí zpět. USA nejsou na nápor připraveny a komunální odpad jednoduše spaluje. Tím ale výrazně přispívá k emisím skleníkových plynů.

Vyhněte se vánočnímu šílenství a nakupte všechny dárky z ...

Celerová polévka

Celerová polévka

25 hlasů
45min 281 kJ 75 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Salát se zelenými fazolkami

9 hlasů
25min 268kJ 79 Kč

Recept na zdravý salát z lusků a sýra Feta.

Zapečený květák s nivou

16 hlasů
60min 494kJ 89 Kč

Květák zapečený s nivou a brokolicí.

Poradny

Nebyla mi vyplacena náhrada za pracovní úraz, co dělat?

Dobrý den, jesltiže byl pracovní poměr sjednán na dobu určitou a nebyl prodloužen, pak byl ukonče... Více

Platím si sama pojištění, jak vysoký budu mít důchod?

Dobrý den,placení zdravotního pojištění, jehož hrazení je ze zákona povinné, nemá na výši starobn... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více