Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Američané vs. Číňané: Kdo po sobě nechá nejvíce odpadu

21.07.2019 | Zajímavosti

Recyklují jen pětatřicet procent tuhého komunálního odpadu, přesto každý občan USA vyprodukuje nejvíce tohoto znečištění životního prostředí přepočteno na hlavu. Američané vytvoří třikrát více tuhého komunálního odpadu než průměrný občan této planety a patří k největším viníkům zaplavování oceánů plastovými odpadky.

Zatímco Německo je na světové špici v recyklaci, tato země totiž dokáže posbírat, roztřídit a znovu použít osmašedesát procent odpadu, v USA je to jen pětatřicet procent. Američané také vyhodí nejvíce konzumovatelného jídla ze všech národů planety přepočteno na hlavu občana. Krom toho vyprodukují přepočteno na občana také nejvíce plastů a hazardních materiálů, jako jsou těžké kovy, kyseliny apod.

Tvrdí to studie společnosti Verisk Maplecroft, která vyhodnotila jak veřejná data, tak analýzy vědeckých pracovišť.

Horší než Číňani

Podle studie celý svět vyprodukuje každoročně 2,1 miliardy tun tuhého komunálního odpadu, z toho jen šestnáct procent je recyklováno, zatímco šestačtyřicet procent uloženo na skládkách či v mořích.

Jen Čína a Indie jako dva státy vyprodukují šestatřicet procent veškerého odpadu, a třebaže USA tvoří dvanáct procent z celosvětové produkce, přepočteno na hlavu jsou první. Vyprodukují třikrát více odpadu než průměrný Číňan a sedmkrát více než průměrný Etiopan.

Bez smetiště

„USA si vede nejhůře především ve vztahu mezi tím, kolik toho vyprodukuje a kolik toho dokáže recyklovat,“ tvrdí Niall Smith ze společnosti Verisk Mapelcroft.

Západní mocnosti, a především USA, se spoléhaly na vyvážení odpadů do zemí Dálného východu. Jenže Filipíny, Malajsie a další země už nechtějí být smetištěm bohatých a lodě s odpadky vracejí zpět. USA nejsou na nápor připraveny a komunální odpad jednoduše spaluje. Tím ale výrazně přispívá k emisím skleníkových plynů.

Na řekách máme až příliš sebevědomí aneb Jak bezpečně dop...

Dušené jelení maso

Dušené jelení maso

14 hlasů
1h a 30min 411 kJ 450 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Vajíčkový salát

12 hlasů
15min 624kJ 65 Kč

Recept na využití velikonočních vajíček

Gnocchi s tuňákem

10 hlasů
45min 548kJ 125 Kč

Rychlý recept na přípravu gnocchi s tuňákem.

Poradny

Z čeho se počítá PPM po dlouhodobé nemocenské?

Dobrý den,ve Vašem případě by se peněžitá pomoc v mateřství (PPM neboli mateřská) měla vypočítáva... Více

Jsem v PN, kdy se evidovat na úřadě práce?

Dobrý den,v době pracovní neschopnosti se nemůžete stát uchazečem o zaměstnání, tudíž se nemůžete... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Úsilí o zvládnutí všech vašich pracovních závazků a zároveň jejich vyvážení s vašimi osobními předsevzetími bude tento týden u Beranů dominovat. Snažte se proto nebrat si toho více, než bude nezbytně nutné. A nebojte se někter&e...

Více