Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Barvy jsou univerzálním jazykem emocí napříč planetou

11. 10. 2019 | Zajímavosti

Barvy hovoří univerzálním jazykem emocí napříč celou planetou. Tedy základní odstíny jako červená, modrá či černá. Lidé ve všech koutech planety si je spojují se stejnými emocemi, ačkoli mezi jednotlivými oblastmi existují drobné odchylky v hodnocení některých odvozených odstínů, jako jsou tyrkysová či fialová. Reakcí na tyto typy barev pak lze odhadnout, z jakého kulturního prostředí člověk pochází.

Červená a černá

Zatímco červená je univerzálně na celé planetě spojována s emocemi vášnivými – láskou či vztekem – černá zase působí univerzálně jako barva smrti či strachu.

„Červená je spojována jak s pozitivními, tak negativními emocemi, zatímco černá je jednotně spojována jen s negativními emocemi,“ tvrdí doktor Daniel Oberfeld z Univerzity Johanna Gutenberga.

Vyplývá to z výzkumů expertů z Univerzity Johanna Gutenberga v Mohuči a jejich kolegů z Lausanne a Aucklandu. Ti testovali 711 osob, které měly spojovat barevné odstíny (bílou, černou, šedou, červenou, žlutou, zelenou, modrou, oranžovou, fialovou, růžovou, hnědou a tyrkysovou) s emocemi jako vztek, zájem, pobavení, hrdost, radost, slast, spokojenost, obdiv, láska, úleva, soucit, smutek, vina, provinění, zostuzení, zklamání, strach, znechucení, opovržení a nenávist.

Růžová a šedá

Lidé na celém světě se také shodnou na významu růžové, která je pro ně symbolem lásky, nebo na významu šedé, které je symbolem zklamání a smutku. Oranžová naopak reprezentuje barvu radosti a potěšení.

Kulturní rozdíly

Ale existují i kulturní rozdíly. Zatímco Britové a Němci považují žlutou za barvu radostnou, Řekové a Číňané ji tak vůbec nevnímají. A Řekové třeba jako jediný národ vnímají fialovou jako barvu smutku.

Nejslabší emoční význam mají hnědá a fialová. Naopak nejsilnější červená, která je univerzálně barvou lásky.

Záchranou pro čmeláky je mateřídouška a slunečnice

Dušená treska s kari kořením

Dušená treska s kari kořením

13 hlasů
40min 430 kJ 110 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Měkká rajčata s brusinkami a jehněčím filetem

0 hlasů
45min 453kJ 223 Kč

K jaru a k Velikonocům patří jehněčí mas...

Zapečené zelené fazolky

6 hlasů
55min 782kJ 150 Kč

Zapečené sterilované fazolky s kuřecím masem.

Poradny

Mohu v době nástupu na MD nastoupit do práce?

Dobrý den,přiznám se, že jsem se se situací, kdy žena chce v době nástupu na mateřskou dovolenou ... Více

Jsem v evidenci ÚP, dostanu nemocenskou nebo PPM?

Dobrý den,omlouvám se za předchozí nejasnou odpověď, přehlédla jsem informaci, že jste na ÚP, res... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Sotva jste si stačili o víkendu trochu odpočinout (i když to byl odpočinek docela aktivní), už se na vás valí další nápor úkolů v práci (pozor, některé budou celkem nečekané a poprat se s nimi vám seber poměrně dost energie, kterou poslední dobou zrovna ne...

Více