Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Závislost na nakupování je skutečně psychická porucha

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

26.11.2019 | Zajímavosti

Němečtí psychiatři tvrdí, že závislost na nakupování patří na seznam onemocnění a poruch. Většina pacientů trpících tímto onemocněním je závislá na nakupování online a úzkosti či deprese zvyšují riziko chorobného utrácení na internetu. Závislost na nakupování má jasné symptomy, je přesně definovatelná jako porucha a přesně lze také postihnout to, jak ovlivňuje mysl.

Podle vědců z Hannoveru postihuje každého dvacátého člověka. Většina z nich hromadí nakoupené zboží doma, má problémy s dluhy, hádá se s blízkými a není schopna sebeovládání.

„Je opravdu nejvyšší čas rozeznat závislost na nakupování jako samostatnou mentální poruchu a hromadit další data o tomto onemocnění,“ míní doktorka Astrid Müllerová z Hannoverské vysoké školy lékařské.

Dosud je závislost na nakupování zahrnována pod poruchu sebeovládání a impulzivní jednání. Nicméně tento typ poruchy ovlivňuje pět procent populace. Ačkoli z ní profitují internetové obchody, má negativní důsledky na život jedinců i společnosti.

A jaké jsou největší chyby při nákupech. Tyhle mohou přijít draho!

Seznam? Nepotřebuji!

Ačkoli může být nakupování i zábava (a pro spoustu žen i mužů zábavou opravdu je), neznamená to, že bychom si neměli výlety do obchodů plánovat. Jen proto, že obchodníci vyhlásí zlevnění, neznamená to, že vyrazíme do obchodního centra s tím, že „si něco koupíme, když už jsou ty slevy“. To je často docela velký průšvih pro peněženku. Vždycky je lepší vědět, co chceme (a co tedy většinou i potřebujeme), a soustředit se jen na to. Ostatně to platí pro nákup potravin i třeba oblečení. Se seznamem v ruce nebudeme nakupovat bezhlavě a utratíme mnohem méně.

Sezona: Ano i ne

Zatímco u potravin, především ovoce a zeleniny, platí, že se vyplatí nakupovat je v sezóně, protože většinou ušetříte, nevztahuje se toto pravidlo na všechny výlety do nákupního centra. Pozor si dejte především při pořizování nového oblečení. Váš šatník totiž nepotřebuje jen sezonní kousky, ale i ty klasické, které můžete nosit bez ohledu na roční období či příležitost. Dobré kalhoty, kvalitní džíny, malé černé, elegantní či ležérní sáčko, košile atd., zkrátka věci, které jsou nadčasové a dobře se kombinují. Nepotřebujete 15. svetr ze zimního výprodeje, který půl roku nevytáhnete, vystačíte s mnohem menším množstvím. Snažte se nepodlehnout lákadlu líbivých slev a nákupům ve stylu „je to levné, tak si to koupím“.

Já to chci, i když na to nemám

Ne všechno, po čem člověk touží, si také může koupit. Rozpočet většiny z nás má totiž jasné limity, jež se nevyplatí překračovat. Základní – a logické – pravidlo zní: Že něco chceme (= nepotřebujeme to nutně k přežití), ale nemáme na to dostatek finančních prostředků, neznamená, že si vezmeme půjčku, abychom si to mohli koupit. Tím se totiž můžeme dostat do pořádného průšvihu. Půjčit si na větší televizi, i když ta doma ještě krásně funguje, dovolenou u moře, ačkoli můžeme léto strávit u rybníka, nebo nejnovější model auta, i když by vám stačilo nějaké starčí a ne tak drahé, také může při neschopnosti splácet znamenat nepříjemné a zbytečné následky. Raději se nad každou větší investicí pořádně zamyslete. Půjčky nejsou řešením všeho!

Balení elektroniky do letadla má jisté podmínky

Vepřové ledvinky na slanině

Vepřové ledvinky na slanině

9 hlasů
1h a 20min 485 kJ 180 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Vepřová žebírka v marinádě z whisky

22 hlasů
1h a 50min 1359kJ 90 Kč

Protože vepřové maso je tučné a úprava nad ohněm mu sv...

Bramborový guláš

8 hlasů
55min 282kJ 80 Kč

Bramborový guláš s houbami.

Poradny

Loni jsem dostala výpověď, co dělat pro nárok na PPM?

Dobrý den,pokud na mateřskou dovolenou můžete nastoupit nejdříve 22.1.2021, pak bude rozhodným ob... Více

Začínám pracovat na DPČ, mám nárok na PPM?

Dobrý den,jestliže jste otěhotněla až po ukončení posledního pracovního poměru (HPP), pak se na V... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Dlouhodobé plány, které se týkají přestavby vašeho obydlí, se vám podaří zrealizovat v rekordně krátkém čase! Když chcete, umíte být plní energie a elánu, o jakém se vašemu okolí ani nesní. Jen dejte pozor na př&ia...

Více