Závislost na nakupování je skutečně psychická porucha

Němečtí psychiatři tvrdí, že závislost na nakupování patří na seznam onemocnění a poruch. Většina pacientů trpících tímto onemocněním je závislá na nakupování online a úzkosti či deprese zvyšují riziko chorobného utrácení na internetu. Závislost na nakupování má jasné symptomy, je přesně definovatelná jako porucha a přesně lze také postihnout to, jak ovlivňuje mysl.

Podle vědců z Hannoveru postihuje každého dvacátého člověka. Většina z nich hromadí nakoupené zboží doma, má problémy s dluhy, hádá se s blízkými a není schopna sebeovládání.

„Je opravdu nejvyšší čas rozeznat závislost na nakupování jako samostatnou mentální poruchu a hromadit další data o tomto onemocnění,“ míní doktorka Astrid Müllerová z Hannoverské vysoké školy lékařské.

Dosud je závislost na nakupování zahrnována pod poruchu sebeovládání a impulzivní jednání. Nicméně tento typ poruchy ovlivňuje pět procent populace. Ačkoli z ní profitují internetové obchody, má negativní důsledky na život jedinců i společnosti.

A jaké jsou největší chyby při nákupech. Tyhle mohou přijít draho!

Seznam? Nepotřebuji!

Ačkoli může být nakupování i zábava (a pro spoustu žen i mužů zábavou opravdu je), neznamená to, že bychom si neměli výlety do obchodů plánovat. Jen proto, že obchodníci vyhlásí zlevnění, neznamená to, že vyrazíme do obchodního centra s tím, že „si něco koupíme, když už jsou ty slevy“. To je často docela velký průšvih pro peněženku. Vždycky je lepší vědět, co chceme (a co tedy většinou i potřebujeme), a soustředit se jen na to. Ostatně to platí pro nákup potravin i třeba oblečení. Se seznamem v ruce nebudeme nakupovat bezhlavě a utratíme mnohem méně.

Sezona: Ano i ne

Zatímco u potravin, především ovoce a zeleniny, platí, že se vyplatí nakupovat je v sezóně, protože většinou ušetříte, nevztahuje se toto pravidlo na všechny výlety do nákupního centra. Pozor si dejte především při pořizování nového oblečení. Váš šatník totiž nepotřebuje jen sezonní kousky, ale i ty klasické, které můžete nosit bez ohledu na roční období či příležitost. Dobré kalhoty, kvalitní džíny, malé černé, elegantní či ležérní sáčko, košile atd., zkrátka věci, které jsou nadčasové a dobře se kombinují. Nepotřebujete 15. svetr ze zimního výprodeje, který půl roku nevytáhnete, vystačíte s mnohem menším množstvím. Snažte se nepodlehnout lákadlu líbivých slev a nákupům ve stylu „je to levné, tak si to koupím“.

Já to chci, i když na to nemám

Ne všechno, po čem člověk touží, si také může koupit. Rozpočet většiny z nás má totiž jasné limity, jež se nevyplatí překračovat. Základní – a logické – pravidlo zní: Že něco chceme (= nepotřebujeme to nutně k přežití), ale nemáme na to dostatek finančních prostředků, neznamená, že si vezmeme půjčku, abychom si to mohli koupit. Tím se totiž můžeme dostat do pořádného průšvihu. Půjčit si na větší televizi, i když ta doma ještě krásně funguje, dovolenou u moře, ačkoli můžeme léto strávit u rybníka, nebo nejnovější model auta, i když by vám stačilo nějaké starčí a ne tak drahé, také může při neschopnosti splácet znamenat nepříjemné a zbytečné následky. Raději se nad každou větší investicí pořádně zamyslete. Půjčky nejsou řešením všeho!


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama

Zdravě se Sabčou

Všechna videa
09:33

Štíhlé nohy a pevné hýždě

Štíhlé nohy a pevné hýždě
20:12

Cvičení na kulatý zadek

Cvičení na kulatý zadek
20:32

Kardio trénink

Kardio trénink

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Jste systematický člověk, a tak vám příliš nevyhovuje, pokud se musíte věnovat hned několika věcem najednou. Ne že by vám to dělalo nějaké potíže, ale máte vždy pocit, že když se nemůžete něčemu věnovat naplno, hrozí, že budete dělat chyby. A na to nejste příliš zvyklí. Zkuste se na chvíli odpoutat od své snahy o dokonalost, uvidíte, že se vám u... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

9 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
99 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
56 Příspěvků
Poslední příspěvek 11.4.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat