Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Závislost na nakupování je skutečně psychická porucha

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

26.11.2019 | Zajímavosti

Němečtí psychiatři tvrdí, že závislost na nakupování patří na seznam onemocnění a poruch. Většina pacientů trpících tímto onemocněním je závislá na nakupování online a úzkosti či deprese zvyšují riziko chorobného utrácení na internetu. Závislost na nakupování má jasné symptomy, je přesně definovatelná jako porucha a přesně lze také postihnout to, jak ovlivňuje mysl.

Podle vědců z Hannoveru postihuje každého dvacátého člověka. Většina z nich hromadí nakoupené zboží doma, má problémy s dluhy, hádá se s blízkými a není schopna sebeovládání.

„Je opravdu nejvyšší čas rozeznat závislost na nakupování jako samostatnou mentální poruchu a hromadit další data o tomto onemocnění,“ míní doktorka Astrid Müllerová z Hannoverské vysoké školy lékařské.

Dosud je závislost na nakupování zahrnována pod poruchu sebeovládání a impulzivní jednání. Nicméně tento typ poruchy ovlivňuje pět procent populace. Ačkoli z ní profitují internetové obchody, má negativní důsledky na život jedinců i společnosti.

A jaké jsou největší chyby při nákupech. Tyhle mohou přijít draho!

Seznam? Nepotřebuji!

Ačkoli může být nakupování i zábava (a pro spoustu žen i mužů zábavou opravdu je), neznamená to, že bychom si neměli výlety do obchodů plánovat. Jen proto, že obchodníci vyhlásí zlevnění, neznamená to, že vyrazíme do obchodního centra s tím, že „si něco koupíme, když už jsou ty slevy“. To je často docela velký průšvih pro peněženku. Vždycky je lepší vědět, co chceme (a co tedy většinou i potřebujeme), a soustředit se jen na to. Ostatně to platí pro nákup potravin i třeba oblečení. Se seznamem v ruce nebudeme nakupovat bezhlavě a utratíme mnohem méně.

Sezona: Ano i ne

Zatímco u potravin, především ovoce a zeleniny, platí, že se vyplatí nakupovat je v sezóně, protože většinou ušetříte, nevztahuje se toto pravidlo na všechny výlety do nákupního centra. Pozor si dejte především při pořizování nového oblečení. Váš šatník totiž nepotřebuje jen sezonní kousky, ale i ty klasické, které můžete nosit bez ohledu na roční období či příležitost. Dobré kalhoty, kvalitní džíny, malé černé, elegantní či ležérní sáčko, košile atd., zkrátka věci, které jsou nadčasové a dobře se kombinují. Nepotřebujete 15. svetr ze zimního výprodeje, který půl roku nevytáhnete, vystačíte s mnohem menším množstvím. Snažte se nepodlehnout lákadlu líbivých slev a nákupům ve stylu „je to levné, tak si to koupím“.

Já to chci, i když na to nemám

Ne všechno, po čem člověk touží, si také může koupit. Rozpočet většiny z nás má totiž jasné limity, jež se nevyplatí překračovat. Základní – a logické – pravidlo zní: Že něco chceme (= nepotřebujeme to nutně k přežití), ale nemáme na to dostatek finančních prostředků, neznamená, že si vezmeme půjčku, abychom si to mohli koupit. Tím se totiž můžeme dostat do pořádného průšvihu. Půjčit si na větší televizi, i když ta doma ještě krásně funguje, dovolenou u moře, ačkoli můžeme léto strávit u rybníka, nebo nejnovější model auta, i když by vám stačilo nějaké starčí a ne tak drahé, také může při neschopnosti splácet znamenat nepříjemné a zbytečné následky. Raději se nad každou větší investicí pořádně zamyslete. Půjčky nejsou řešením všeho!

Foťte jídlo jako profesionálové

Vepřový guláš

Vepřový guláš

12 hlasů
1h a 5min 761 kJ 180 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Filé v kari těstíčku

12 hlasů
30min 598kJ 120 Kč

Recept na filé v těstíčku s kari kořením.

Kuře na rozinkách

12 hlasů
55min 373kJ 135 Kč

Pikantní lehce nasládlou chuť omáčky a šťavnaté maso s...

Poradny

Zaměstnavatel nepřihlásil zaměstnance, jak postupovat?

Dobrý den, Heleno,pokud má Váš manžel se zaměstnavatelem uzavřenou pracovní smlouvu nebo dohodu o... Více

S kým mám řešit nemocenskou po přepisu firmy?

Dobrý den,z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, co se dělo po ukončení Vaší nemocenské (dočasné prac... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vztahem se prožene menší přeháňka. Budete mít totiž pocit, že se vám váš partner vzdaluje. Strach však plodí negativní pocity a neustálým uháněním rozhodně nic nezachráníte. V klidu si s protějškem promluvte. Uvidíte, že ...

Více