Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Jaké venkovní teploty jsou pro člověka únosné a jak dlouho v nich vydržíme

12.01.2020 | Zajímavosti

Ať už venku pracujete nebo jen vyrážíte s rodinou na zimní výlet, měli byste mít přehled o tom, jak dlouho je bezpečné setrvávat v nízkých teplotách. Samozřejmě, že záleží na mnoha faktorech, od vaší váhy, přes otužilost a množství oděvů, až po míru aktivity, kterou provádíte. Obecně se ale jistými pravidly řídit lze.

0 až 10 °C

V případě, že se venkovní teploty pohybují lehce nad nulou, záleží na více faktorech. Pokud je slunný den a bezvětří, jste dostatečně oblečení a udržujete své tělo v pohybu, v pohodě vydržíte v takových podmínkách i celý den. V případě pěší túry chladnější počasí možná i oceníte. Jiné je to však v případě, že je nad nulou, prší či mrholí nebo fouká studený vítr. V takových podmínkách se váš organismus musí snažit podstatně více, aby tělo udržel v teple. Dochází k rychlejšímu vyčerpání energie a následkem toho vám bude dříve zima. Pokud je venku zima a sychravo, nezdržujte se tam déle, než tři hodiny. Děti by v těchto teplotách neměly pobývat déle než hodinu.

0 až -10 °C

V deseti stupních pod nulou vycházíme už spíše jen v nezbytně nutných situacích. I tak se však najdou takové, při kterých se pobytu v mrazu nevyhneme. Důležité je dostatečné doplňování energie, ideálně formou tučných a na bílkoviny bohatých potravin. V teplotách od pěti stupňů pod bodem mrazu by děti neměly pobývat venku vůbec. Dospělý člověk, který má dostatek potravin, pohybu i oblečení by měl pobyt venku omezit na maximálně šedesát minut. Samozřejmě, že vydrží i mnohem déle, tělo však začne sahat do energetických rezerv, což oslabuje organismus a vy můžete následující dva týdny proležet v posteli.

Pod -10 °C

Teploty pod minus deset jsou sice výzvou pro fajnšmekry, ubozí zaměstnanci, kteří jsou v nich nuceni čekat na autobus, už si ale libovat příliš nebudou. V takto nízkých teplotách by se lidé z evropských končin měli omezit na nezbytné přesuny, ovšem procházkám se raději vyhněte úplně. Takový mráz už má negativní dopad na sliznice očí, nosu i úst, ale také na dýchací soustavu, kdy může díky vdechování ledového vzduchu dojít k poškození dýchacích cest.

Rostlinná říše je sofistikovanou formou inteligence

Medailonky s červenou řepou

Medailonky s červenou řepou

6 hlasů
45min 704 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Česneková polévka s houbami

10 hlasů
50min 380kJ 75 Kč

Jeden z mnoha receptů, jak připravit česnekovou polévk...

Kuře s citróny

6 hlasů
1h a 5min 426kJ 130 Kč

Velmi aromatické kuře pečené s citróny.

Poradny

Mohu požádat o výjimku kvůli výplatě dávek v poukázkách

Dobrý den,pokud během posledního roku pobíráte příspěvěk na živobytí déle než 6 měsíců, úřad prác... Více

Musím doložit příjmy přítele bez trvalého bydliště?

Dobrý den,samotná změna bytu nemusí být problém, záleží samozřejmě na tom, jak se oproti původním... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více