Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Symbolika obsahu snů

Propadla zumbě a harémovým kalhotám. Kdyby mohla, celý den by jedla čokoládu. Vysněná dovolená je v Mexiku po boku přítele Marka. Jako malá chtěla být baletkou.

Zobrazit další články autorky

05.07.2020 | Zajímavosti

Jestli vás zajímá, co vaše sny znamenají a jaké poselství vám chce vaše podvědomí sdělit, vysvětlíme vám ty nejdůležitější symboly. Ponořte se s námi spolu s prof. Dr. Michaelem Schredlem do vědy výkladu snů.

Vědci zjistili, že člověk stráví něco okolo čtyř let svého života ve stavu snění. A to už je docela dost, a proto přinášíme nový pohled na svět snů a jejich význam.

Jaký je svět snů

V průměru máme šest až sedm snů za noc, ale jen na málo z nich si dokážeme ráno vzpomenout. Naopak většina z nich upadá velmi rychle do zapomnění, protože mozek přechází ze stavu snění do stavu bdění a soustředí se na příjem nových informací. Jen pokud si sen rychle poznamenáme nebo ho vyprávíme, zůstane nám v hlavě. A pak je to teprve zajímavé! Protože jestliže dokážete symboly, tedy obrázky ze snu, správně interpretovat, můžete i lépe porozumět svému citovému rozpoložení, pochopit svoje přání, ale i strach.

Šifra jménem sen

Nicméně tak jednoduché rozeznat tyto symboly a najít vhodný význam zase není. A to především pokud se ve snech dějí opravdu bláznivé věci. Ale proto existují vědci zabývající se právě symbolikou snů a pomáhají s jejich dekódováním. Prof. Dr. Michael Schredl je jedním z nich a vysvětluje, co se za našimi sny opravdu skrývá, a jak jim správně porozumět.

Symbolika snů

První ucelená kniha s výkladem snů pochází z roku 200 n. l. napsaná Artemidorem Daldisem. Najdete tam třeba, že schodiště je symbolem pro cestu nebo stěhování, jednotlivé schody zase symbolem pro růst. Tak byly často sny interpretovány jako symboly budoucnosti. Sny jako zrcadlo vlastní duše zavedl až Sigmund Freud. A třeba pro schodiště měl úplně jiný význam – schody jako jasný symbol pro koitus…

Všichni máme stejné sny

Výzkum skutečně dokázal, že existují skutečně typické sny, které se zdají všem – například že nás někdo pronásleduje, nebo procházíme nějakou zkouškou, úplně zkoprníme a nemůžeme se ani hnout, nebo odněkud padáme. Vědci se domnívají, že důvodem k takovým snům jsou i typické situace ve stavu bdění, které potkává hodně lidí.

Pronásledování – Ve snu vás pronásleduje zlá příšera, máte strach a utíkáte pryč. Psychologie toto vysvětluje jako vyhýbání se problémům. Tedy sen o pronásledování je jen dramatičtější variantou. Osoba, která má takové sny, se pravděpodobně něčemu vyhýbá, nepříjemnému úkolu, konfrontaci nebo těžkému rozhodnutí.

Zkouška – Základním tématem snu o zkouškách je hodnocení vlastních schopností druhými. A to není důležité jen ve škole ne při studiu, ale i později v zaměstnání nebo i jiných oblastech. Sigmund Freud poukázal už kdysi na to, že hodně lidem se zdá o zkouškách, kterými si už prošli, například o maturitě. Nejde tedy ve skutečnosti o to, co člověk neumí, ale co si o jeho schopnostech myslí druzí.

Pády – I u těchto snů je základní vzorec docela jasný. Je jedno, co děláte, konečným výsledkem je váš pád dolů. A většina lidí se právě před koncem pádu vzbudí. Sen je dramatizovaným představením pocitu bezmoci. Sen ale neukazuje na to, že něco ve skutečnosti udělat nemůžete, ale na ten vnitřní pocit bezmoci. 

Husí kůže podporuje růst vlasů a chlupů

Rybí podkovy se sýrem

Rybí podkovy se sýrem

6 hlasů
40min 803 kJ 130 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kuře Balkari

20 hlasů
30min 544kJ 77 Kč

Kuře Balkari je určeno především pro milovníky pikantn...

Salát z červeného zelí

7 hlasů
60min 552kJ 55 Kč

Salát z červeného zelí s jablky a rozinkami.

Poradny

Mohu kombinovat dobu zaměstnání s péčí o dítě?

Dobrý den, Ivo,ano, pokud jste celou potřebnou dobu pojištění (12 měsíců) nezískala zaměstnáním, ... Více

Podal jsem pozdě žádost o ošetřovné, co mám dělat?

Dobrý den,podle výzvy zveřejěné na webových stránkách MPO bylo možné žádosti o ošetřovné za měsíc... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vše, co tento týden učiníte, uděláte ve prospěch svých blízkých. Zapomenete na vlastní sobecké zájmy a budete se snažit, aby se lidé, kteří jsou pro vás důležití, měli co nejlépe. A podaří se vám to. Buďte si jistí, že se...

Více