Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Multitasking poškozuje paměť

Propadla zumbě a harémovým kalhotám. Kdyby mohla, celý den by jedla čokoládu. Vysněná dovolená je v Mexiku po boku přítele Marka. Jako malá chtěla být baletkou.

Zobrazit další články autorky

23.07.2020 | Zajímavosti

Běžně musíme myslet na spoustu věcí a snažíme se všechno udržet v hlavě. Děti, práce, koníčky, domácnost. A přitom své paměti možná nevědomky hodně ubližujeme.

Dělat hodně věcí naráz se může zpočátku zdát praktické a výhodné. Tvrdí se, že především ženy jsou odbornice v takzvaném „multitaskingu“, tedy dělání několika věcí najednou. Zatímco odpovídají na e-maily, ještě telefonují nebo si hledají recept na večeři. Ale pozor! Pokud patříte také k mistrům multitaskingu, můžete si rychle zadělat na potíže.

Multitasking ovlivňuje paměť

A právě v dělání více věcí najednou spočívá ten největší problém. Mozek totiž není uzpůsoben,  aby vstřebával několik věcí najednou. Ačkoli my se v první chvíli můžeme cítit velmi výkonně, je náš mozek naopak zahlcen neustálým stresem, jak tvrdí Dr. Gary W. Small, ředitel zdravotnického centra v Los Angeles. Navíc při multitaskingu máme sklony k větší chybovosti, takže ve výsledku je nakonec spíše nevýhodný, pokud si připočítáme čas strávený opravami. Pod tlakem vyřešit více úkolů najednou začne vystresovaný mozek do těla uvolňovat hormony, které ovlivňují krátkodobou paměť. Následkem může být, že si člověk najednou nemůže vzpomenout, co právě říkal, zatímco se díval ještě do mobilu. A jen pro zajímavost – i jen několikavteřinovým přerušením činnosti, abyste se podívali na mobil, se pravděpodobnost, že uděláte chybu, může až ztrojnásobit.

Soustřeďte se

Abyste se chyb napříště vyvarovali, měli byste si všechny možné „vyrušující“ podněty položit tak, abyste na ně ani nedosáhli, ani na ně neviděli. Určete si pevné časy na vykonání dané činnosti. Napište si časový plán a podle toho pak pracujte. Pokud máte na práci věci podobné, není samozřejmě nic proti ničemu, vykonávat je současně. Každopádně byste se neměli nechat rozptylovat, ale věnovat se jedné věci plně a soustředěně. Tím prospějete z dlouhodobého hlediska nejen svému mozku, ale celému tělu, protože bude méně zahlceno stresovými hormony.    

Člověk má denně kolem šesti tisíc myšlenek

Vepřová žebírka v marinádě z whisky

Vepřová žebírka v marinádě z whisky

22 hlasů
1h a 50min 1359 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Pečená telecí játra

15 hlasů
55min 554kJ 121 Kč

Recept na pečená telecí játra s jablky.

Polévka z manga a mrkve

19 hlasů
35min 318kJ 95 Kč

Zajímavá kombinace manga a mrkve v receptu na rychlou ...

Poradny

Podal jsem pozdě žádost o ošetřovné, co mám dělat?

Dobrý den,podle výzvy zveřejěné na webových stránkách MPO bylo možné žádosti o ošetřovné za měsíc... Více

Musím být kvůli příspěvku na bydlení v evidenci ZP?

Dobrý den,evidence na úřadě práce není podmínkou výplaty příspěveku na bydlení, evidence na ÚP s ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vše, co tento týden učiníte, uděláte ve prospěch svých blízkých. Zapomenete na vlastní sobecké zájmy a budete se snažit, aby se lidé, kteří jsou pro vás důležití, měli co nejlépe. A podaří se vám to. Buďte si jistí, že se...

Více