Syndrom vyhoření má pět fází

V našem postpandemickém světě se „vyhoření“ stalo docela módním slovem. Hovorově se používá k popisu toho, že jste nemocní a unavení prakticky ze všeho, od vaření a úklidu až po nákup. Jak moc to máte brát vážně? Záleží na aktuální fázi!

Vzhledem k tomu, že vyčerpání a celková malátnost v pracovní sféře sílí, odborníci diskutují o fázích syndromu vyhoření, které nakonec vedou k extrémní krizi.

Typické projevy syndromu vyhoření

Jde o typ fyzického a duševního vyčerpání, ke kterému může dojít, když jste dlouhou dobu pracovali v emocionálně nebo fyzicky vyčerpávajících podmínkách. Vyhoření není (aspoň zatím) oficiálně klasifikováno jako zdravotní stav, nicméně odborníci již vědí, že má svoji posloupnost.

Fáze 1: Líbánky

Počáteční fáze syndromu vyhoření, nazývaná jako „fáze líbánek“, obvykle souvisí s nástupem do nového zaměstnání, novou pozicí ve stejné společnosti nebo získáním nového šéfa. Celé to funguje stejně jako ve vztahu. Jste plní optimismu, nadšení, produktivity a radosti, ale zároveň byste si měli stanovit hranice mezi soukromým a pracovním životem.

Fáze 2: Nástup stresu

Tato fáze vyhoření je někdy známá jako „počátek vyrovnávací fáze“ a vyznačuje se tím, co lze klasifikovat jako „normální“ nebo „překonatelné“ množství stresu. Lidé v této fázi stres zažívají pouze příležitostně, nicméně i tak si lze všímat jistých varovných signálů, mezi které patří snížené soustředění, zvýšená podrážděnost a všeobecná pracovní úzkost. Osoby náchylné k fyzickým známkám stresu mohou také zaznamenat vyšší krevní lak, bolesti hlavy, změny chuti k jídlu, střevní nepohodlí a skřípání zubů.

Fáze 3: Chronické příznaky

Stádium „chronických příznaků“ nastává, když se pravidelný stres neventiluje, ale naopak se násobí. Ve fázi chronického stresu jedinci prožívají stres intenzivně a často. Obvykle na denní – ne-li hodinové – bázi. Pracovníci pociťují kombinaci zvýšeného tlaku na výkon na určité úrovni, sníženého uznání ze strany svých nadřízených a vrstevníků, zášti a cynismu vůči svému pracovišti a/nebo spolupracovníkům.

Mimo práci může někdo v této fázi syndromu vyhoření více pít, mít menší zájem o sex a stěžovat si na úbytek energie. V tomto okamžiku jsou fyzické příznaky dostatečně intenzivní, takže je těžké je ignorovat. Pokud to uděláte, hrozí velké potíže.

Fáze 4: Krize

V důsledku dlouhodobé izolace na pracovišti, tlaku a negativity není čtvrtá fáze cyklu vyhoření nenápadná. Když někdo dosáhne až „na čtyřku“, často se setkává s pocity přetížení, únavou, úzkostí, nespavostí, podrážděností, hněvem, depresí a zmateností. Hrozí i zvýšené užívání a zneužívání návykových látek.

Fáze 5: Obvyklé vyhoření

Pokud lidé neřeší hlavní příčinu svého vyhoření, postupují z fáze vyhoření do „obvyklé fáze vyhoření“. V té se uvedený syndrom stává součástí každodenního pracovního života a má vážné důsledky pro profesní i soukromou existenci. Tvrdou pravdou je, že vyhoření není něco, co samo od sebe odezní. A mělo by být léčeno prostřednictvím profesionála na duševní zdraví.

Zdroje: www.cs.wikipedia.org/wiki/Syndrom_vyhoření - celý článek







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Gnocchi s houbami

(3 hlasů)

Špagety s krevetami

(3 hlasů)

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Budete doslova sršet pokrokovými nápady. Přestože vaše ideje nejsou obvykle zrovna realistické, máte vizi a to se cení! A i když se občas necháte unést, máte dostatek fantazie a představivosti, abyste své nápady dotáhli k dokonalosti. Jen tak dál. Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

118 Příspěvků
Poslední příspěvek 31.5.
16 Příspěvků
Poslední příspěvek 31.5.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat