Na jedné straně AI, na druhé člověk. Hranice mezi nimi je stále rozmazanější. Když totiž lidská a strojová inteligence dostane stejný úkol, výsledky jsou hodně podobné.
Svět, ve kterém žijeme, se před našima očima mění závratnou rychlostí. V popředí této transformace stojí umělá inteligence (AI), která se vyvíjí tak rychle, že je stále těžší s ní udržet krok. Donedávna jsme si mohli myslet, že pouze napodobuje naše chování, učí se vzorce a reaguje na ně, ale její schopnosti jdou čím dál hlouběji, protože začíná přemýšlet jako my.
Umělost se živým mozkem?
Dříve jsme informace hledali pomocí internetových vyhledavačů, dnes nám všechny otázky zodpoví AI. A nejen to! Také nám empaticky poradí s našimi problémy, naplánuje jídelníček, sestaví cestovní itinerář, napíše e-mail, vytvoří prezentaci, zanalyzuje data, nebo dokonce vygeneruje umělecké dílo. Je to jako bychom mluvili a jednali se skutečným člověkem, což je fascinující a děsivé zároveň. Geniální sofistikovanost tohoto nástroje potvrdili i čínští vědci, kteří prokázali, že modely umělé inteligence, jako je ChatGPT, zpracovávají informace podobně jako lidská mysl (1).
Stejný jazyk, stejné myšlenkové pochody
„Poskytuje to přesvědčivý důkaz, že reprezentace objektů v modelech umělé inteligence, ačkoli nejsou identické s lidskými, sdílejí základní rysy, které odrážejí klíčové aspekty lidského konceptuálního poznání,“ uvádí britský deník The Independent (2). Aby odborníci zjistili, jak umělá inteligence vlastně „přemýšlí“, dali jí pár zajímavých úkolů, například vyčlenění nehodící se věci z trojice daných položek. Výsledky byly vážně překvapivé. AI si sama vytvořila 66 různých způsobů, kterými věci vytřídila a zařadila do skupin. Když pak vědci porovnali její postupy s tím, jak věci třídí lidé, našli spoustu shod. Hlavně ve srovnatelném seskupování slov a jazykových pojmů.
Máme se bát?
Další analýza ukázala silnou podobnost mezi tím, jak jsou modely AI nastaveny a vzorci nervové aktivity v té části našeho mozku, která se stará o paměť a rozpoznávání scén. To naznačuje, že AI nejen „kopíruje“ naše výsledky, ale i způsob, jakým k nim dospívá. Hranice mezi lidskou a strojovou inteligencí se očividně stále více smazává. Jak se tyto nástroje stávají chytřejší a propracovanější, je podle odborníků nezbytné pokračovat v etických diskusích a zkoumat nejen jejich potenciál, ale i rizika.
Zdroje: (1) www.nature.com/articles/s42256-025-01049-z, (2) www.the-independent.com/tech/ai-think-humans-chatgpt-china-b2770678.html
Sledujte nás na sociálních sítích: