Ať přemýšlíte sebevíc a sebeurputněji, nemůžete se rozhodnout. Takhle „na sílu“ to může trvat mnohem déle a ke všemu s nejistým výsledkem. Díky chvilkovému zdřímnutí ale řešení přijde samo!
Na kolik hodin nařídit budík, co si dát k snídani, jak se obléct do práce, zda si vzít s sebou deštník či nikoli, jaké potraviny nakoupit – neustále o něčem rozhodujeme. Některé zdroje (1) dokonce uvádějí, že průměrný člověk učiní ohromujících 35 tisíc rozhodnutí denně. Někdy je to snadné, jindy si vůbec nevíme rady. A právě v těchto chvílích je nejlepší nechat všechno plavat a zavřít oči.
Dobré nápady chodí vleže
Někdo by to možná nazval obyčejnou leností, ale zdřímnutí je i v očích odborníků tuze prospěšná věc. Prokazatelně (2) totiž normalizuje krevní tlak, krotí stresový hormon kortizol, zlepšuje fyzickou výkonnost a prospívá srdci. Vhod přijde i z jiného důvodu, protože pomáhá rozřešit zdánlivě neřešitelné. Zjistili to němečtí vědci z Hamburku, kteří se snažili pochopit neurologický mechanismus stojící za magickým momentem osvícení.
Nic nehroť a spi
V rámci pečlivě navržené studie (3) požádali 90 účastníků, aby splnili jednoduchý, avšak lstivý úkol - sledování teček na obrazovce. Po několika kolech, která prověřila jejich kognitivní schopnosti, dostali účastníci možnost zdřímnout si na 20 minut, zatímco jejich mozková aktivita byla pečlivě monitorována pomocí elektroencefalogramu (EEG). Podle očekávání ti, kteří se během svého krátkého odpočinku dostali do hlubší fáze spánku, měli po probuzení a návratu ke hře výrazně vyšší pravděpodobnost, že úkol vyřeší. Okamžik náhlého prozření potvrdilo 86 procent z nich!
Když se v hlavě rozsvítí
Tato zjištění podle autorky studie, kterou je německá neuroložka Anika Löwe, jasně ukazují, že každý, kdo usiluje o kreativní průlom, těžší rozhodnutí nebo východisko ze složité situace, by si měl dopřát chvilkový odpočinek. Je to mnohem efektivnější, než se snažit problém „přetlačit“ za každou cenu (4). Až se zase objeví nějaké dilema, zkuste si dát spánkovou dvacetiminutovku, rázem můžete mít jasno.
Zdroje: (1) www.go.roberts.edu/leadingedge/the-great-choices-of-strategic-leaders, (2) www.bbc.com/future/article/20240126-why-power-naps-might-be-good-for-our-health, (3) www.journals.plos.org/plosbiology/article?id=10.1371/journal.pbio.3003185&utm_source=pr&utm_medium=email&utm_campaign=plos006, (4) www.eurekalert.org/news-releases/1087599?
Sledujte nás na sociálních sítích: