Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Nevzhledné žíly na nohou? Co dělat, abyste se za svá lýtka nemuseli v létě stydět

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

12.06.2018 | Zdraví a životní styl

Teploty nad dvacítku znamenají pro mnoho z nás nejen radost, ale také starost. Stydíme se totiž ukázat nohy bez punčocháčů či dlouhých kalhot kvůli nevzhledným metličkám, křečovým žílám a dalším projevům chronického žilního onemocnění. S tím mají v České republice zkušenosti dvě třetiny dospělých. Jako u mnoha dalších zdravotních komplikací se nespravedlivě týká častěji žen než mužů. Nevzhledné metličky, neboli mikrovarixy, přitom musí skrývat 28 % z nás. Jenže co s tím?

Všímejte svých nožek

Žíly se neobjeví jen tak „z ničeho nic“. Většinou jim předchází tzv. nulté stadium chronického žilního onemocnění. To poznáte tak, že máte nohy jako z olova, cítíte mravenčení, noční křeče a nohy vám otékají.

Pokud vám tedy popsané příznaky připadají povědomé, navštivte co nejdříve svého praktického lékaře, který vás případně odešle na další vyšetření. Jednou vzniklé metličky a křečové žíly totiž již samy o sobě nezmizejí (a i po operaci se mohou objevit znovu). Pokud jste na vážkách, zda svoje zdravotní problémy řešit, zeptat se můžete na www.zilniporadna.cz nebo si stáhněte mobilní aplikaci „Bolí Vás nohy?

S vanou se rozlučte

Zapomeňte na horkou vanu! Podstatou chronického žilního onemocnění je zánět, proto mu nedělá teplo a s příchodem letních měsíců se projevy zhoršují. Faktem ale zůstává, že i když ho cítíte v zimě méně, již vzniklý zánět žil nezmizí.

Místo horké vany zvolte raději sprchu, po které si dáte nohy nahoru.

Pravidelně se hýbejte

Aby se vám žíly nerozšířily, je nutné je rozpohybovat – základem křečových žil, metliček, trvalých otoků i bércových vředů (nejhorší stadium) je zánětlivá reakce vedoucí k rozšíření žil. Kvůli němu se začne krev vracet, místo aby proudila žilami dál.

Pravidelný pohyb pomáhá dostat krev tam, kde má být. Existují přitom i speciální cviky přímo na žíly.

Nasaďte punčochy

Nestyďte se, a pokud je to nutné, používejte kompresní punčochy. Nebojte, pevná obinadla kolem lýtek jsou už minulostí! K dispozici jsou různě kompresní textilní pomůcky nejen ve formě punčocháčů nebo podkolenek, ale i stehenních nebo polostehenních punčoch. Vybrat si můžete z různě stahovacích variant, proto je vhodné domluvit se s lékařem.

Pokud je vám celodenní nošení nepříjemné, noste je alespoň na zátěžové situace, tedy na sport, cestování a dlouhodobé stání či sezení. Oproti dřívějším dobám se už nemusíte bát ani pocení a zápachu, protože dnes už existují speciální punčochy, které jim pomáhají zabraňovat.

Návštěvu lékaře neodkládejte

Myslete na své nohy včas – pokud cítíte, že není vše tak, jak by mělo být, poraďte se s lékařem o užívání venofarmak. Jsou to léky zlepšující průtok krve žilami a zpevňující žilní stěnu. Jsou na předpis a užívají se dlouhodobě. Na další léto pak budete už připraveni.  

Více se dozvíte na www.zilniporadna.cz.

Za bolestmi po cvičení mohou stát nebezpečné chyby. Co dě...

Dušené pikantní  kotlety

Dušené pikantní kotlety

8 hlasů
1h a 5min 788 kJ 135 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Candát na másle

8 hlasů
60min 589kJ 145 Kč

Candát na másle s hráškovou rýží.

Jehněčí závitky

9 hlasů
1h a 30min 528kJ 240 Kč

Jemné závitky z jehněčího masa.

Poradny

Kdo platí zdravotní pojištění po konci podpůrčí doby?

Dobrý den, jestliže jste po ukončení dočasné pracovní neschopnosti nastoupila zpět do zaměstnání ... Více

Jaký je postup výpočtu příspěvku na bydlení?

Dobrý den,je možné, že problém je ve výši tzv. normativních nákladů na bydlení. Výše příspěvku na... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Budete si dělat zálusk na jistou osobu, která je o dost mladší než vy. I když byste rádi vyzkoušeli, jaké by to s dotyčným bylo, nakonec nejspíše poslechnete hlas rozumu a racionality. Uvědomujete si totiž, že vztah by nikdy neměl velkou perspektivu.

Více