Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Syndrom Petra Pana. Jak to vypadá, když člověk odmítne být dospělý

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

10.09.2018 | Zdraví a životní styl

Ve známé pohádce se Petr Pan rozhodl, že nikdy nevyroste. Ale i ve světě lidí můžete potkat takového Petra, který se odmítá zařadit do světa dospělých. Syndromem Petra Pana trpí mnoho mladých mužů, kteří dospět odmítají.

Jako v pohádce

S názvem „syndrom Petra Pana“ přišel v osmdesátých letech psychoterapeut Dan Kiley. Podle něho se mladí muži podléhající tomuto životnímu stylu, podobně jako pohádkový Petr Pan, vyhýbají zodpovědnosti, vyhýbají se vážným vztahům, jsou nevázaní a odmítají přijmout fakt, že jsou dospělí.

Často se jedná o muže s dobrou prací, vlastnící nablýskané „sporťáky“, nosící pohodlné mikiny s infantilními nápisy a roztrhané džíny. Na první dojem působí zábavně, jsou roztomile rozverní, sympatičtí a jejich ležérní vzhled působí nenuceně a pohodově. To všechno je samozřejmě častým lákadlem pro nejednu mladou ženu, která se do takového muže snadno zakouká.

Zásadní problém nastává ve chvíli prozření. Muži, kteří trpí syndromem Petra Pana, jsou emocionálně chladní, narcističtí, často líní a nezodpovědní. Veškeré starosti spojené s normálním životem, jako jsou platby za účty, nájem, samotná docházka do práce, domácí povinnosti apod. s radostí přesouvají na bedra svých poloviček, které vnímají spíše jako náhradní rodiče.

Pokud vám výše uvedené faktory nevadí, věřte, že můžete být s přerostlým dítětem do jisté míry spokojená, dokud od něj budete požadovat pouze zábavu a sex. Ve chvíli, kdy budete chtít váš vztah posunout dál, tvrdě narazíte. Manželství a rodina jsou pro novodobé Petry Pany tabu.

Z malých mladí a z mladých… Mladší?

Syndrom Petra Pana se netýká pouze mužů. Ač je jich méně, trpí jím i mnoho žen. Zejména ve velkých městech se stává syndrom Petra Pana doslova životním stylem.

Touha lidí nevyrůst se postupně přetváří v touhu zůstat mladým a nikdy nezestárnout. Proto čím dál tím častěji na ulici potkáte prošedivělé pány v roztrhaných džínsech a tetováním na rameni, zatímco opodál cupitá odbarvená a na kost vyhublá žena ve středním věku, s piercingem v obočí, spěchající od svého nového kabrioletu na hodinu aerobiku.

Petr Pan podruhé

Výše jsme si uvedli charakteristiku typických projevů tohoto syndromu. Ovšem jsou i tací, kteří se oženit dovedou, dokonce po rodině touží a to zejména po dětech, jimž se postupně stávají „parťáky“. Místo, aby je vychovávali jako otcové, soupeří a hrají si s nimi jako jejich vrstevníci. Tatínci se syny sbírají autíčka, hrají počítačové hry, hádají se o cédéčka, jezdí na skateboardu apod.

Mezi ženami se tento druh Petra Pana vyskytuje velmi málo. Zastydlé dětství projevující se nejvíce v období rodičovství je, jak se zdá, výsadou mužů. Vzhledem k tomu, že jejich největší životní obavou je stáří, těžko je něčemu z výše uvedeného odnaučíte.

Vrcholí sezona ořechů. Nasbírejte si zdraví ve skořápce

Jahodová polévka

Jahodová polévka

15 hlasů
35min 391 kJ 70 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Chřest s ředkvičkou

20 hlasů
25min 354kJ 65 Kč

Jednoduchý recept pro přípravu chřestu. Připravte si t...

Treska s koprem

12 hlasů
40min 266kJ 150 Kč

Treska zapečená se smetanou, šalotkou, pórkem a koprem.

Poradny

Jak ochránit budoucího manžela před mými exekucemi?

Dobrý den, na úvod je potřeba říci, že ne všechny dluhy se automaticky stávají součástí společnéh... Více

Jaký zvolit ekologický produkt pro vyčištění WC?

Dobrý den,vaše změna přístupu nás velmi těší. Pokud jde o běžné produkty, máte pravdu, obyčejné č... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Budete si dělat zálusk na jistou osobu, která je o dost mladší než vy. I když byste rádi vyzkoušeli, jaké by to s dotyčným bylo, nakonec nejspíše poslechnete hlas rozumu a racionality. Uvědomujete si totiž, že vztah by nikdy neměl velkou perspektivu.

Více