Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Co byste měli vědět před operací metliček a křečových žil

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

29. 10. 2018 | Zdraví a životní styl

Styděli jste se v létě za metličky a křečové žíly na nohách a uvažujete o operaci? Základem metliček a křečových žil je zánět. I když tedy nepříjemné pocity těžkých nohou a otoky typické pro léto s podzimem zmizí, neznamená to, že se je vše v pořádku. Zánět dále přetrvává a nejvhodnější doba pro odstranění nevzhledných žilek je právě ve studenějších měsících.

V dnešní době mají odborníci k dispozici několik moderních operačních metod, díky kterým není nutný pobyt v nemocnici. Operační výkon probíhá ambulantně a několik hodin po něm mohou jít pacienti domů. Oproti klasické metodě, která vyžadovala několikadenní hospitalizaci a několik týdnů rekonvalescence, se jedná o velký pokrok.

I přes moderní přístupy ale zůstává pravdou, že operace je jednorázovým řešením, a pokud nedojde ke změně životního stylu a dlouhodobé léčbě žilního zánětu, který je podstatou vzniku křečových žil, pravděpodobně se stav žil časem opět zhorší a křečové žíly se objeví znovu. Léčba by měla být komplexní – kompresní punčochy a užívání léků, které snižují žilní zánět a zlepšují stav žilní stěny – tzv. venofarmaka (můžou je předepsat i praktičtí lékaři).

Jak se vyhnout operaci a jak se případně rychleji zotavit

 „Nejlepší je nikdy se do stavu, kdy je nutná operace, nedostat. I když genetickou zátěž není možné změnit, životní styl ano. Základem je včasné vyšetření, pojmenování toho, co nás trápí, a pochopení podstaty žilního onemocnění. Dle studií přitom není výjimkou, že se první projevy, tedy tzv. žilní reflux, objevují již u desetiletých dětí,“ říká MUDr. Júlia Černohorská, Ph.D. z Dermal Centre Mělník. „Pokud pacienti při prvních obtížích nenavštíví praktického lékaře, nemohou vědět, jak jak minimalizovat rizikové faktory, které onemocnění zhoršují. Výsledkem může být nutnost operačního výkonu, nebo dokonce vznik bércových vředů,“ shrnuje na závěr MUDr. Černohorská.

Základem prevence zákroku, případně jeho opakování, jsou 3 kroky (pro podrobnější informace můžete navštívit www.zilniporadna.cz nebo si stáhnout bezplatnou mobilní aplikaci „Bolí vás nohy?“).

  1. Úprava životního stylu – chybět by neměl pravidelný pohyb (chůze, plavání, jízda na kole) a odpočinek se zvýšenou polohou nohou. Nepříjemné příznaky zlepší také volné oblečení a pohodlná obuv, v případě nadváhy snížení hmotnosti. Naopak nevhodné jsou teplé koupele a obecně vystavování nohou vyšším teplotám (např. v sauně).
  2. Kompresní léčba – jedná se o punčochy nebo bandáže, které se navlékají s cílem snížit zvýšený žilní tlak. Jejich výhodou je okamžitá úleva a to, že působí jako prevence dalšího zhoršování onemocnění. Měly by tak být v šatní skříni hned od prvních pocitů těžkých nohou a otoků.
  3. Venofarmaka – léky posilující žilní stěnu a zmírňující žilní zánět, které vám doporučí praktický lékař či odborník (angiolog, dermatolog, cévní chirurg či gynekolog). Venofarmaka by měla být součástí léčby ihned od prvních příznaků chronického žilního onemocnění (pocity těžkých nohou, otoky, metličky) tak, aby k operaci nemuselo dojít. Pokud je chronické žilní onemocnění zachyceno v pozdějších stadiích, venofarmaka jsou součástí předoperační i následné péče. Důležité je přitom užívat je dlouhodobě a pravidelně.

Před operací je nutné se poradit s lékařem – jednak se doporučuje před zákrokem užívat osvědčená venofarmaka, která mají důkazy na lepší pooperační průběh (menší otoky, menší modřiny), jednak budete potřebovat předepsat kompresní punčochy, které se po operaci musí nosit.

x

Zelenina a cvičení třikrát týdně omladí mozek o deset let

Kedlubnový salát s jablkem

Kedlubnový salát s jablkem

10 hlasů
20min 693 kJ 50 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Salát s řepou a pomerančem

26 hlasů
15min 235kJ 71 Kč

Výtečný letní salát, který kombinuje křehký listový sa...

Špenát s fetou

9 hlasů
60min 514kJ 70 Kč

Špenát zapečený se sýrem feta.

Poradny

Sníží mi kvůli nemocenské přídavek na dítě?

Dobrý den,podmínky výplaty přídavku na dítě upravují § 17 - 19 zákona o státní sociální podpoře. ... Více

Mám vyčerpat dovolenou po MD nebo až po RD?

Dobrý den,k variatně 1: Pokud si po ukončení MD požádáte o čerpání řádné dovolené, během dovolené... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden budete mít opravdu velké štěstí. Splní se vám dlouho očekávané přání! Radost bude veliká a užijete si ji po právu. Nebojte se trochu provětrat peněženku a pozvat své přátele a blízké na pořádnou oslavu. Rozhod...

Více