Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Nemáte až příliš estrogenu? Tyto signály napovědí

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

25.06.2019 | Zdraví a životní styl

Registrujete, že vás poslední dobou nějak podezřele často bolí hlava? Pokud si lámete hlavu i nad důvodem nepravidelné menstruace, odpovědí je možná dominance hormonu, jehož nadmíra postihuje každou druhou ženu.

Estrogen je základní hormon, na němž stojí a padá pravidelnost menstruačního cyklu, schopnost reprodukce, kostní struktura nebo metabolické funkce. Aby se tento tichý spojenec nezměnil v nepřítele, jeho množství musí být „tak akorát“. A v tom je ten problém. Ze statistik totiž vyplývá, že nadbytkem estrogenu trpí 50 % žen nad 35 let. Není to i váš případ?

Plasty a špatná strava jako viník

Získat přebytek výše zmíněného hormonu není vůbec těžké. Tedy alespoň podle odborníků, kteří varují, že v dnešních potravinách se kromě pesticidů a herbicidů běžně vyskytují i látky, které věrně „napodobují chování“ estrogenu. Ovšem i v úklidových prostředcích, kosmetice a plastech se objevují endokrinní disruptory, což jsou směsi, jež účinkují jako hormony a narušují fyziologické funkce. Celou situaci pak zhoršuje užívání některých léků, konzumace alkoholu, diabetes, vysoký krevní tlak či stres. Jak to vypadá v praxi? Těmito signály dává tělo najevo, že čeho je moc, toho je příliš!

Časté bolesti hlavy? Ty nepodceňujte

Kdekdo by hádal, že obtěžující „bolehlav“ má na svědomí hlavně dehydratace, podráždění očí od monitoru počítače nebo prachobyčejné ponocování. Je pravdou, že tyto aspekty v něm svou roli skutečně hrají, nicméně pachatelem svízele, jež vás dokáže úplně vyřadit z provozu, mnohdy bývá i hormonální nestabilita. Tedy alespoň podle názorů lékařů, kteří se shodují v tom, že konzultace se specialistou je vážně vhodná.

Nepravidelná menstruace. I ta mnohé napoví

Jednou tak, podruhé onak? Pokud vaše období přichází „jak se mu zachce“, neděje se to jen tak. Nějaké dva, tři dny zpoždění jsou ještě v pořádku, ovšem v případě týdnů už je to docela jiná písnička.

„Zmatený menstruační cyklus bývá výsledkem mnoha faktorů, třeba únavy, psychických problémů nebo potíží se štítnou žlázou. Na vině může být také syndrom polycystických vaječníků či nevyvážená hladina estrogenu,“ vysvětluje americká lékařka Alyssa Dweck, která působí na newyorské klinice Mount Kisco Medical.

Noční pocení? Na to pozor

Často vás uprostřed noci probudí propocené pyžamo? Jako by už tenhle „budíček“ nebyl tak dost nepříjemný, možná také zjišťujete, že podobně „durch“ je i polštář s peřinou. Co se to děje? Pokud nemáte v ložnici tropické klimatické podmínky, častým pachatelem bývá kolísání uvedeného hormonu. Ještě pořád se nechcete objednat k doktorovi?

Jak přežít zimu ve zdraví. Posilujte imunita od A do Z

Hovězí kebab

Hovězí kebab

13 hlasů
45min 528 kJ 145 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Salát z pekingského zelí

9 hlasů
25min 363kJ 85 Kč

Jednoduchý salát plný vitamínů.

Teplý dýňový salát

0 hlasů
45min 773kJ 90 Kč

Salát z pečené dýně s polníčkem a sýrem feta .

Poradny

Nebyla mi vyplacena náhrada za pracovní úraz, co dělat?

Dobrý den, jesltiže byl pracovní poměr sjednán na dobu určitou a nebyl prodloužen, pak byl ukonče... Více

Platím si sama pojištění, jak vysoký budu mít důchod?

Dobrý den,placení zdravotního pojištění, jehož hrazení je ze zákona povinné, nemá na výši starobn... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více