Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Nemáte až příliš estrogenu? Tyto signály napovědí

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

25.06.2019 | Zdraví a životní styl

Registrujete, že vás poslední dobou nějak podezřele často bolí hlava? Pokud si lámete hlavu i nad důvodem nepravidelné menstruace, odpovědí je možná dominance hormonu, jehož nadmíra postihuje každou druhou ženu.

Estrogen je základní hormon, na němž stojí a padá pravidelnost menstruačního cyklu, schopnost reprodukce, kostní struktura nebo metabolické funkce. Aby se tento tichý spojenec nezměnil v nepřítele, jeho množství musí být „tak akorát“. A v tom je ten problém. Ze statistik totiž vyplývá, že nadbytkem estrogenu trpí 50 % žen nad 35 let. Není to i váš případ?

Plasty a špatná strava jako viník

Získat přebytek výše zmíněného hormonu není vůbec těžké. Tedy alespoň podle odborníků, kteří varují, že v dnešních potravinách se kromě pesticidů a herbicidů běžně vyskytují i látky, které věrně „napodobují chování“ estrogenu. Ovšem i v úklidových prostředcích, kosmetice a plastech se objevují endokrinní disruptory, což jsou směsi, jež účinkují jako hormony a narušují fyziologické funkce. Celou situaci pak zhoršuje užívání některých léků, konzumace alkoholu, diabetes, vysoký krevní tlak či stres. Jak to vypadá v praxi? Těmito signály dává tělo najevo, že čeho je moc, toho je příliš!

Časté bolesti hlavy? Ty nepodceňujte

Kdekdo by hádal, že obtěžující „bolehlav“ má na svědomí hlavně dehydratace, podráždění očí od monitoru počítače nebo prachobyčejné ponocování. Je pravdou, že tyto aspekty v něm svou roli skutečně hrají, nicméně pachatelem svízele, jež vás dokáže úplně vyřadit z provozu, mnohdy bývá i hormonální nestabilita. Tedy alespoň podle názorů lékařů, kteří se shodují v tom, že konzultace se specialistou je vážně vhodná.

Nepravidelná menstruace. I ta mnohé napoví

Jednou tak, podruhé onak? Pokud vaše období přichází „jak se mu zachce“, neděje se to jen tak. Nějaké dva, tři dny zpoždění jsou ještě v pořádku, ovšem v případě týdnů už je to docela jiná písnička.

„Zmatený menstruační cyklus bývá výsledkem mnoha faktorů, třeba únavy, psychických problémů nebo potíží se štítnou žlázou. Na vině může být také syndrom polycystických vaječníků či nevyvážená hladina estrogenu,“ vysvětluje americká lékařka Alyssa Dweck, která působí na newyorské klinice Mount Kisco Medical.

Noční pocení? Na to pozor

Často vás uprostřed noci probudí propocené pyžamo? Jako by už tenhle „budíček“ nebyl tak dost nepříjemný, možná také zjišťujete, že podobně „durch“ je i polštář s peřinou. Co se to děje? Pokud nemáte v ložnici tropické klimatické podmínky, častým pachatelem bývá kolísání uvedeného hormonu. Ještě pořád se nechcete objednat k doktorovi?

Je vám v noci horko? Spěte nazí a uvidíte, jaké výhody to...

Vepřové maso na pomerančích

Vepřové maso na pomerančích

9 hlasů
5h a 35min 531 kJ 300 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Brambory s kapustou

12 hlasů
60min 446kJ 60 Kč

Šťouchané brambory s kapustou a pórkem jsou vhodné jak...

Plněné vepřové plátky

10 hlasů
35min 1263kJ 105 Kč

Grilované vepřové plátky plněné sýrem.

Poradny

Může manžel ošetřovat dítě, na které pobírám RP?

Dobrý den, Jitko,na starší dítě, na které nepobíráte rodičovský příspěvek, si Váš manžel může vzí... Více

Přiznali mi příspěvek na bydlení 50 Kč, je to správně?

Dobrý den,je pravděpodobné, že přiznaná částka je opravdu částkou za pouhý jeden měsíc a že v pří... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Jste zadaní? Přesto se vám může stát, že se vám budou myšlenky toulat okolo jiné osoby. Přesto vše zůstane jen u platonického snění. Moc dobře si uvědomujete, že partner je pro vás prioritou číslo jedna. Jde jen o to, že jinde se zdá tráva zelenějš&...

Více