Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Využijte slunné dny k prevenci nachlazení

Miluje svoji moudrou babičku a její koláče. Zuří nad neochotou prodavačů pomoci a nejí koprovku. Její sen je projet Jižní Ameriku.

Zobrazit další články autorky

22. 5. 2020 | Zdraví a životní styl

Z dosavadních výzkumů poměrně jednoznačně vyplývá, že nejlepší prevencí onemocnění je, fyzicky se viru zcela vyhnout. A že lidé s vysokou hladinou vitaminu D onemocní po infekci vzácněji. Z toho vyplývá jedno, že by se lidé měli co nejvíce pohybovat venku na čerstvém vzduchu vzdáleni od ostatních lidí a vystavovat svou kůži slunci.

Silný vitamin D

Právě expozice kůže UV záření vyvolá patřičnou fotochemickou reakci, která je největším a nejspolehlivějším zdrojem vitaminu D. Tak velkým zdrojem, že žádná potravina či lékárenský přípravek mu nemohou konkurovat. UV záření je sice ve vyšší míře zhoubné pro buňky, ale také pro virus samotný.

„Věda naznačuje, že být veku na slunci s dobrým přístupem čerstvého vzduchu jsou v obou případech vysoce účinné jako ochrana před šířením viru,“ tvrdí profesor Alan Penn z britské Poradní skupiny vědců pro krizové situace (SAGE).

Venku ano, ale bez lidí

Penn ale dodává, být venku neznamená být na přeplněné ulici, na přeplněné pláži, na přeplněné zahrádce restaurace, prostě nikde ve skupině lidí. Být venku znamená být tam sám či dostatečně na metry daleko od dalších lidí. Virus se totiž při blízkém kontaktu šíří i venku. Nicméně venku je riziko mnohem menší než v budovách, dopravních prostředcích a jakémkoli uzavřeném prostoru. Venku je navíc virus vystaven UV záření, které ho poškozuje, takže se venku přenese méně virových částic než při stejné situaci v uzavřeném prostoru.

Koronavirus se přenáší nejvíce dotekem plochy potřísněné virem, kapénkami, které však mají hlavní dolet do dvou metrů, nebo aerosolem, v němž je však virových částic velmi málo, i když aerosol má velký okruh doletu. Venku se proto vždy vyplatí nehovořit s nikým „po větru“. Vítr by měl tedy foukat vždy kolmo k přímce směřující mezi ústy dvou hovořících. Tak se sníží riziko přenosu.

Nefiltrované pivo je silné probiotikum

Cuketový salát se sýrem

Cuketový salát se sýrem

9 hlasů
20min 547 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Makrely na zázvoru

11 hlasů
40min 499kJ 89 Kč

Pokrmy z ryb patří k těm nejzdravějším.

Chřestová polévka s kerblíkem

10 hlasů
50min 271kJ 80 Kč

Jemná polévka z chřestu.

Poradny

Dokládají se příjmy z brigády při žádosti o dávky?

Dobrý den,podle zákona o státní sociální podpoře, který upravuje výplatu příspěvku na bydlení a p... Více

Stihnu nastoupit na mateřskou v ochranné lhůtě?

Dobrý den,jestliže jste otěhotněla v předchozím zaměstnání, uběhlo do doby nástupu do dalšího zam... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Volný čas věnujete především rodině. Uvědomujete si, že jste ji v poslední době poněkud zanedbávali, a rozhodnete se to napravit. Užijete si tak příjemný týden v pohodové atmosféře. Hádky se vám vyhnou obloukem a blízcí budou naprosto spokojen&iacut...

Více