Lidé s ADHD často trpí nespavostí

Proč jsou jedinci s poruchou soustředění „odsouzeni“ k vyššímu riziku obezity, rakoviny i srdečních chorob? Mohou za to jejich rozladěné cirkadiánní rytmy! Ovšem ztíženou existenci mají z více důvodů…

Attention Deficit Hyperactivity Disorder, zkráceně pak ADHD, je porucha pozornosti s hyperaktivitou, která se hodně přisuzuje hlavně dětem mladšího školního věku. A to je špatně. Ukazuje se totiž, že u 80 procent „pacientů“ potíže s nesoustředěností přetrvávají do adolescence a zhruba 16 procent lidí si je přenese až do dospělosti. Z aktuálních statistik vyplývá, že syndromem ADHD trpí v České republice přibližně 14 tisíc jedinců. Zatímco někteří se s ním naučí žít celkem obstojně, pro jiné může mít doslova fatální následky.

Úskalí, s nimiž je těžké se vyrovnat

Podle nejrůznějších analytických výpočtů je u hyperaktivních „neposedů“ čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že zaviní dopravní nehodu. Trable se jim ale nevyhýbají ani v pracovní a soukromé sféře. Ti, kterým byla tato svízel dána do vínku, údajně zažívají o 46 procent více výpovědí ze zaměstnání, přičemž se častěji rozvádějí. Je to proto, že bývají vznětliví, nedochvilní, promiskuitní a neuznávají autority. Rovněž jsou pro ně typičtější tendence k depresím nebo konzumaci návykových látek. Tedy alespoň podle odborníků, kteří nedávno objevili jejich další slabinu. A rozhodně ne malou.

Všeho moc škodí. A bdělosti zvlášť

Závěry nizozemské studie uskutečněné fakultní nemocnicí VU University Medical Center informují o tom, že vážné problémy se spánkem má 75 procent dětí i dospělých s uvedenou poruchou pozornosti. Převážná většina z nich se navíc potýká s přecitlivělostí na denní světlo, což může vést ke snížené schopnosti vidění, zánětům spojivek nebo chronickým bolestem hlavy.

„Na základě našich poznatků jsme došli k názoru, že spánkové obtíže pramení z narušení cirkadiánního rytmu. Kvůli noční bdělosti a opožděným spánkovým fázím vykazují lidé s ADHD zvýšenou náchylnost k obezitě, diabetu, srdečním chorobám i rakovině. Jsme si teď téměř jistí, že ADHD a nespavost jsou dvě strany jedné fyziologické a mentální mince,“ odhaluje pozadí průzkumu Sandra Kooij, která jako spoluautorka studie a docentka psychiatrie působí ve výše zmíněné instituci. Tato specialistka zároveň dodává, že jistou léčebnou terapii mohou představovat medikamenty s obsahem melatoninu (hormon navozující ospalost).


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Ačkoli jste poslední týdny neměli v práci tak úplně nadosah úspěch, po němž už dlouho toužíte, rozhodně se nevzdávejte! Snažte se ignorovat požadavky a nároky ostatních a soustřeďte se na své naděje a sny. Mělo by vám to usnadnit cestu. Nebojte se požádat o pomoc ty, o nichž víte, že vám ji poskytnou bez vedlejších úmyslů. Mají ve vás větší víru... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

53 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
9 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
136 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat