Nedostatek spánku zhoršuje činnost srdce

Nechcete „mít na triku“ riziko aterosklerózy a mozkové mrtvice, s čímž souvisí i vyšší pravděpodobnost předčasného úmrtí? Spěte!

Příliš hluční sousedé, dodělávky pracovních restů, stres, sklony k depresi nebo nadměrné používání mobilního telefonu, který vyzařuje modré světlo. I tohle jsou časté příčiny nechtěného ponocování. Podle lékařů trpí nějakou spánkovou poruchou přibližně třetina tuzemské populace, což se bohužel promítá i ve statistikách kardiovaskulárních chorob. A vlastně, nejen tam! Proč má každý, kdo se pořádně nevyspí, zaděláno na infarkt a další potíže?

Kolik času v pyžamu je  „tak akorát“?

Podle americké Národní spánkové nadace by si dospělí měli denně dopřát sedm až devět hodin nočního odpočinku. Jen málo lidí si však toto doporučení bere k srdci, respektive do postele. A z toho samozřejmě plynou následky, těch srdečních nevyjímaje. Poznatky studie publikované v magazínu Progressive Cardiovascular Disease sdělují, že i krátkodobá deprivace spánku mění krevní tlak i svalovou nervovou aktivitu, což výrazně přispívá k rozvoji aterosklerózy neboli kornatění tepen. Jsou tu však i další zprávy, které budí obavy!

Bdění důvodem předčasného odchodu

Jiný průzkum, o němž informuje zase akademický žurnál European Heart Journal, prokázal, že jedinci, kteří usínají v pozdních hodinách a časně vstávají, vykazují nebezpečně vysoké riziko mozkové mrtvice, což je druhá nejčastější příčina úmrtí. Takže ano, odborníci to s námi myslí dobře, když neúnavně poukazují na to, že noční relax se zavřenými víčky je pro lidskou existenci klíčový! A zde jsou další pádné důvody, proč ho začít brát opravdu vážně.

Vrásky? To nejmenší!

Je prokázáno, a to dokonce hned několikrát, že nevyspání přímo souvisí se slabou imunitou. Negativně ovlivňuje také řidičské schopnosti, paměť a koncentraci, přičemž připravuje příhodné podmínky pro diabetes a nekontrolovatelné tloustnutí. Rovněž snižuje libido, poškozuje pokožku a urychluje její stárnutí. Ještě pořád si myslíte, že kolem spánku je to mnoho povyku pro nic?


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Nemůžete se dočkat slíbeného překvapení? V tomto případě platí, že trpělivost růže přináší. Snažte se proto zachovat chladnou hlavu. Šťouráním byste se mohli zbytečně připravit o zážitek! Raději se proto soustřeďte na povinnosti. Nebojte, dočkáte se! Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

151 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
2 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
226 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat